BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Putyin már a találkozó tényével is nyert

Az előre becsültnél sokkal rövidebb ideig tartott, és első látásra egyértelmű eredmény nélkül ért véget tegnap Joe Biden és Vlagyimir Putyin genfi csúcstalálkozója. A megbeszélés után elsőként az orosz elnök tartott külön sajtótájékoztatót. Putyin konstruktívnak, nyitottnak és lényegre törőnek minősítette a tárgyalásokat, amelyeken kérdések széles körét érintették két részletben két és fél óra alatt. Az orosz elnök kérdésre válaszolva kiegyensúlyozott, tapasztalt államférfiként jellemezte amerikai kollégáját, akivel „egy nyelvet beszélnek”, és aki „nagyon különbözik Trump elnöktől”, de akitől nem kapott meghívást a Fehér Házba. Egy ilyen találkozóhoz egyébként is megfelelő feltételek szükségesek – tette hozzá. Putyin azt is elmondta, hogy a hangulat egyáltalán nem volt ellenséges, éppen ellenkezőleg, és mindkét fél készséget mutatott arra, hogy próbálja megérteni a másik álláspontját.

Megegyeztek arról, hogy konzultációt kezdenek a kiberbiztonság kérdésében, de Putyin hangsúlyozta, hogy ezen a téren „mindkét félnek kell bizonyos kötelezettségeket vállalnia”. Beszámolt arról, hogy tárgyalásokat kezdenek az atomfegyvereket korlátozó, nemrégiben meghosszabbított Új START egyezmény módosításáról, mivel mindkét ország felelős a nukleáris stratégiai stabilitásért. Egyetértettek abban is, hogy a két korábban kölcsönösen kiutasított nagykövetnek minél hamarabb vissza kell térnie az állomáshelyére, és folytatnia kell a munkát, az pedig „pusztán technikai kérdés”, hogy ez mikor történik meg. Az ukrajnai kérdéskört a szavai szerint nem érintették részletekbe menően, de egyetértettek abban, hogy a konfliktus rendezésének a minszki megállapodáson kell alapulnia. Szóba került az Oroszországban bebörtönzött amerikai állampolgárok ügye is, és Putyin elképzelhetőnek tart valamiféle kompromisszumot a fogolycsere kérdésében, amelyről majd tovább egyeztetnek.

Bár Putyin kikerülte a választ az emberijog-sértésekkel és Alekszej Navalnij ellenzéki vezető sorsával kapcsolatban, Biden a saját sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy felvetette, és mindig fel is fogja vetni ezeket a kérdéseket. Ez nem Oroszország ellen irányul, hanem a demokratikus értékek védelme, amely alapvető az Egyesült Államok számára. Az elnök kérdésre válaszolva elmondta: katasztrofális következményekkel járna Moszkva számára, ha Navalnij meghalna a börtönben. Azt világosan közölte partnerével, hogy az alapvető közműellátó rendszerek védelme a kibertámadások ellen minden társadalom elsődleges érdeke, és az Egyesült Államok meg fogja tenni a szükséges lépéseket ezek megakadályozására és megtorlására. Biden megismételte: az a célja, hogy ismét „stabil és kiszámítható” legyen a két ország kapcsolata, amely szinte kritikus mélységbe süllyedt, és szerinte a vezetőknek „mindig jobb szemtől szemben találkozniuk”, az ilyen szintű egyeztetést semmi más nem pótolja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.