BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A chiphiány blokkolja a német ipart

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az építőipart hátráltató alapanyaghiány mellett a globális chiphiány számlájára írható a német ipari termelés gyengesége, és a chiphiány nem is fog egyhamar megszűnni.

Németországban a második negyedév mindhárom havában csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest, ezen belül júniusban volt a legnagyobb, 1,3 százalékos a visszaesés – derült ki a Destatis legfrissebb adataiból. Annak ellenére, hogy világszerte enyhítettek a járványügyi korlátozásokon, a német ipar a második negyedévben 0,6 százalékkal gyengébben teljesített, mint az elsőben, ezen belül az autógyártás teljesítménye 11,2 százalékkal esett vissza, ami jól mutatja, miért maradt el a gazdaság egésze a várakozásoktól a második negyedévben. Júniusra a visszaesés helyett 0,5 százalékos növekedéssel számolt a piac, a májusi lefelé módosított 0,8 százalékos visszaesés után. 

Fotó: WLADIMIR BULGAR/SCIENCE PHOTO LI / WBU  / Science Photo Library / AFP

A tartós javak, köztük a gépek és autók gyártása 2,9 százalékkal, a félkész termékek előállítása pedig 0,9 százalékkal csökkent, míg a fogyasztási cikkek termelése 3,4 százalékkal nőtt. 

Az energiatermelés 0,6 százalékkal, az építőipari termelés pedig 2,6 százalékkal esett vissza. Éves összevetésben több mint 5 százalékkal emelkedett az ipari termelés, ez azonban mérséklődés a májusi 16,6 százalékos és az áprilisi 27,6 százalékos ugráshoz képest, és még mindig 6,8 százalékkal marad el a járvány kirobbanása előtti utolsó hónap, a 2020. februári szinthez képest. 

Carsten Brzeski, az ING vezető közgazdásza úgy fogalmazott, hogy 

az ellátási láncokban tapasztalt fennakadások nagyobb veszélyt jelentenek a német iparra, mint maga a járvány, ezért mihelyt az ellátási lánc problémái kezdenek megszűnni, az ipari termelés hatalmas fellendülésbe kezdhet. 

Az elemző kiemelte, hogy a német gazdaság fellendülése a második negyedévben gyengébb volt, mint a többi nagy euróövezeti országban. A most közzétett ipari termelési adatokból kiderül, miért. A tavaly nyár óta tapasztalt jelentős növekedési hajtóerővel ellentétben az ipar ezúttal lassította a növekedést, mivel az ellátási lánc akadozásai, köztük például a Szuezi-csatorna elzáródása és a félvezetők szállítási problémái, a német ipar kulcsfontosságú ágazatait érintették. Az új megrendelések azonban továbbra is szépen gyarapodnak, emellett az elmúlt 14 hónapból 12-ben a vállalati raktárkészletek is csökkenést mutattak. Mindez olyan helyzetet jelez, amelyet általában erőteljes kibocsátásnövekedés követ. Ha az ellátási lánc normalizálódik, a német ipar gyorsan behozhatja a lemaradást.

Lendületbe jött az olasz ipar

Olaszország ipari termelése 1 százalékkal bővült májushoz képest, és ezzel az utóbbi hét hónapban május kivételével mindig emelkedést mértek 

– közölte az ISTAT. A Reuters által megkérdezett elemzők ugyancsak 1 százalékos emelkedésre számítottak a májusi 1,6 százalékos visszaesés után. Minden fő szektorban emelkedett a termelés júniusban, a legnagyobb mértékben, 4,1 százalékkal az energia termelése nőtt. Éves összehasonlításban 13,9 százalékkal ugrott meg a termelés júniusban, ami elsősorban a járvány miatti alacsony bázisra vezethető vissza. Olaszországban az ipari termelés szoros összefüggést mutat a GDP alakulásával. Az idei első negyedévben 0,2 százalékkal, a másodikban pedig 2,7 százalékkal nőtt a GDP az előző három hónaphoz képest. Mario Draghi kormánya 4,5 százalékos növekedést prognosztizál az idei évre annak reményében, hogy a második félévben még inkább lendületbe jön a gazdaság.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.