A földgáz nagykereskedelmi árak európai szintű felső határának bevezetését és a gázpiacra vonatkozó rendkívüli szabályzás bevezetését javasolta az Európai Bizottságnak (EB) Kiriákosz Micotakisz görög miniszterelnök – közölte a Bizottság szerdán.

Fotó: Moricz-Sabjan Simon / VG

A földgáz fontos tényezővé vált az Oroszország és az EU közötti hatalmi harcban – indokolta kérését a miniszterelnök Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek. Az ukrán válság sem a termelési kapacitást, sem az ellátási láncokat nem érintette – tette hozzá. 

Azaz nem a mennyiséggel, hanem az árral van probléma

 – írta Micotakisz.

Ezért a piacot szabályozni kell, legalábbis átmenetileg – javasolta Micotakisz, és egy hatpontos tervet mutatott be. Eszerint egyebek között befagyasztaná a gázárakat a különösen likvid holland TTF gáztőzsdén. Egy plusz-mínusz 10 százalékos napi árfolyosó szerinte megakadályozhatná a szélsőséges ingadozásokat. Ezen túlmenően a  villamosenergia nagykereskedelmi piacán elért nyereség felső határának rögzítését is szorgalmazta. Az ilyen intézkedések megvédhetik a villamosenergia- és gázpiacokat, és megakadályozhatják, hogy a válság hátrányosan érintse az EU-t – folytatta Micotakisz.

A javaslatokra válaszolva az Európai Bizottság szóvivője a dpa-AFX hírügynökség szerint közölte, hogy a hatóság megvizsgálja a gáz- és villamosenergia-árakra bevezethető átmeneti intézkedések minden lehetséges változatát, beleértve az ideiglenes árplafonokat is. 

Konzultálni fogunk az összes érintett féllel, és megtesszük javaslatainkat az elkövetkező hetekben

 – jelentette ki a szóvivő.

Az EB kedden bemutatott egyébként egy tervet, amelynek célja az orosz gáztól való függőség csökkentése és Európa védelme a magas energiaárakkal szemben. A terv többek között azt is tartalmazza, hogy az uniós országok a háztartások és a kisvállalkozások védelme érdekében átmenetileg szabályozzák a fogyasztói árakat. A nagykereskedelmi árak felső határának befagyasztását azonban eddig nem tervezték. Az azonban szerepel az ajánlott intézkedések között, hogy a tagállamok megadóztathatnák az áramkereskedők többletnyereségét, és a befolyó összeget újraoszthatnák a végfelhasználók között.