BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az USA-ban 1000 százalékos adót vethetnek ki a fegyverekre

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az elmúlt időszak számos lövöldözése és halálos áldozata miatt Don Beyer, virginiai demokrata képviselő egy olyan törvényjavaslatot dolgozott ki, ami ezer százalékos adót vetne ki az AR-15-ös fegyverekre. Ezzel akarnák visszaszorítani a népszerű fegyvertípust, hogy kevesebb legyen a lövöldözés az országban.

Az Egyesült Államokban az elmúlt napokban számos lövöldözés volt országszerte. Emiatt a képviselőház egy olyan törvényt fog megtárgyalni, ami 1000 százalékos adót vetne ki a mészárlásokkor gyakran használt AR-15-ösökre. A tervek szerint ezzel jelentősen korlátozhatnák a fegyverhez való hozzáférést. 

Don Byer a Business Insidernek úgy nyilatkozott, hogy ez az út egy ésszerű út lenne a fegyverellenőrzés fokozásához.

Véleményünk szerint ezeknek a fegyvereknek az ezer százalékos megadóztatása elegendő fiskális hatást gyakorolna a piacra, hogy visszaszorítsa a fegyverek terjedését és így a lövöldözések számát

- mondta Beyer. Az NBC News arról ír, hogy az USA-ban egy új AR-15-ös ára 500 dollártól 2000 dollárig terjed. Ez azt jelenti, hogy az új adóval 5-20 000 dollárig nőni a fegyverek ára. Ez valószínűleg sok fiatalt távol tudna tartani a megvásárlásuktól.

Custom,Built,Ar-15,Carbine,,Bullets,And,A,Magazine,On,American
Fotó: Shutterstock

Még sok a kérdés a törvényjavaslattal kapcsolatban. Például, hogy mikortól lépne hatályba és, hogy hova kerülnének az így befolyt bevételek. Az sem világos, hogy mekkora hozamra számíthatna az állam ebből az adóból. A National Shooting Sports Foundation

2014-es jelentése szerint az USA-ban minden ötödik eladott fegyver Ar-15-ös volt.

Azóta ez az arány megugrott és tavaly az eddigi második legmagasabb eladásokat produkálta a fegyver.

Beyer szerint a bűnüldöző szervek és az amerikai hadsereg mentességet kapna az adó alól, illetve a törvény csak a hatálybalépés után eladott puskákra vonatkozna.

Becslések szerint 20 millió AR-15-ös van forgalomban jelenleg az USA-ban.

A vadászati és rekreációs célokra használt fegyverek szintén nem tartoznának az adó tárgyi hatálya alá.

Az új adó nem vonatkozna a lőszerekre, viszont a nagy kapacitású tárakra már igen. Ezek azok a tárak, amik 10 lőszernél többet tudnak egyszerre szállítani.

A Rhode Island-i képviselőház egy másik megközelítés alapján olyan törvényt támogatna, ami megtiltaná a rohamfegyverek forgalmazását. Rohamfegyvernek nevezik azokat a fegyvereket, ami legalább egy katonai jellemzővel rendelkeznek. Ilyen lehet például az előretolt markolat, vagy a nagyobb kapacitású tár.

A képviselőházban a demokraták egy olyan javaslat kidolgozásán dolgoznak, ami sokkal szigorúbb háttérellenőrzéshez és a mentális egészséghez kötné a fegyvervásárlást. Egy ilyen javaslat valószínűleg nem fog átmenni, különösen nem a felsőházon.

Jelenleg a legtöbb sansz Don Beyer javaslatának a megszavazására van.

A Szenátusban valószínűleg ez a tervezet is elbukna, de egy törvényhozási kiskapunak köszönhetően van rá mód, hogy az úgynevezett filibuster (egyfajta obstrukciós eljárással) a felsőházat megkerülve fogadják el a törvényjavaslatot. 2021-ben a demokraták ezzel a trükkel fogadták el a gazdasági ösztönző törvény, illetve a Build Back Better törvényjavaslatot.

Szigorítaná a fegyvertartási szabályokat Joe Biden

Az amerikai elnök arra szólította fel a kongresszust, hogy találjon megoldást a fegyvereladások korlátozására.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.