Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról az Egyesült Államok lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolásának kilátását a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte: az osztályzati kilátás stabilizálása azt tükrözi, hogy a koronavírus-járvány utáni erőteljes gazdasági kilábalás környezetében javul a rövid távú amerikai államadósság-dinamika. A Fitch Ratings várakozása szerint az idén 19 százalékkal emelkednek az amerikai államháztartás bevételei, mindenekelőtt a személyi és a társaságiadó-bevételek lendületes növekedése miatt.

Mindezek alapján a cég jelentősen javította az amerikai költségvetési és adósságfolyamatokra adott előrejelzését: pénteken ismertetett új prognózisa szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-ráta az idei év végéig 113 százalékra csökken a 2021 végén mért 118 százalékról és a 123 százalékon tetőző, 2020-ban elért legutóbbi csúcsszintről. A Fitch Ratings várakozása szerint az amerikai államháztartási hiány az idén a GDP-érték 5 százaléka lesz a tavalyi 10,2 százalék után.

A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a dollár a világ első számú tartalékvalutája, és ez rendkívüli finanszírozási rugalmasságot biztosít az amerikai kormánynak.

Mindezek alapján az Egyesült Államok adósságtűrő képessége erőteljesebb, mint más, ugyancsak AAA besorolású szuverén adósoké – áll a Fitch Ratings elemzésében. A három globális hitelminősítő közül kettő, a Fitch Ratings és a Moody’s Investors Service tartja nyilván a lehetséges legjobb, AAA/Aaa besorolással az amerikai államadósság-kötelezettségeket. A Standard & Poor’s azonban – elsőként és eddig egyedüliként a globális piacvezető hitelminősítők közül – már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól ezt az elit államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a szuverén amerikai adósságra ezt a besorolást 1941-ben megadta.