Újabb jelentős energiaszámla-növekedéssel néznek szembe a brit háztartások. Az újabb körös emeléssel viszont az a fő probléma, hogy ekkora összegeket a lakosság jó része képtelen kifizetni. A mostani támogatási csomagot sokan elégtelennek tartják, ugyanakkor gyors döntés ezen a téren nem várható, ugyanis a további tervezést legalább szeptember 5-ig, az új miniszterelnök beiktatásáig elhalasztották. Közben
nemzeti vészhelyzetnek minősítették az idei télre várt energiaár-emelkedést. A döntés nem megalapozatlan: a gáz- és villamosenergia árának megugrása legalább akkora pénzügyi fenyegetés a szigetországban, mint a koronavírus-járvány.
Az előrejelzések is aggasztóak: a számlák emelkedése a háztartások többségét tüzelőanyag-szegénységbe taszíthatja, megterheli a költségvetést, és zuhanás okoz a kiskereskedelemben, a vendéglátóiparban, és a turisztika területén.
A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy míg egy átlagos háztartás 2021 októberében 1400 fontot fizetett az energiáért, ez az összeg – támogatások nélkül –, az 5456 fontot is elérheti a következő hónapokban a Auxilione tanácsadó cég számításai szerint.
Az Egyesült Királyság gázszükségletének mindössze 3 százalékát szerzi be Oroszországból, szemben az európai kontinens 35-40 százalékával, csővezetéken csatlakozik Európa többi részéhez, és jelentős importra szorul. A szigetország gázigénye jelentős, a lakosság legnagyobb része gázzal fűt, és az elektromos áram harmadát is földgázerőművek szolgáltatják. A függő helyzet miatt a magas árakhoz az Európát sújtó aszály is hozzájárult, ugyanis a kisebb vízhozam miatt az öreg kontinens vízerőművei kevesebb energiát állítottak elő, és az atomerőművek nem tervezett leállása is csökkentette a kínálatot – hangsúlyozta Joanna Fic, a Moody’s alelnöke a CNBC-nek.
2021 eleje óta 31 brit energiavállalat bukott meg a nagykereskedelmi árak megugrása miatt,
ügyfelei pedig más piaci szereplőkhöz kerültek át. A fennmaradó beszállítók 69 fonttal emelték meg az 1971 fontos árplafont, amit októberben ismét felülvizsgálnak. Ugyanakkor az árplafon rendszerét alkalmatlannak tartják arra, hogy megakadályozza a további áremeléseket. Az Ofgem szabályozó hatóság szerint a felső határt 2019-ben vezették be, hogy megvédjék a szolgáltatót rendszeresen cserélő fogyasztókat a túl magas áraktól, de arra nem használható hatékonyan, hogy a piaci árak begyűrűzésétől megvédje a fogyasztókat.
Kisebb szolgáltatók még kieshetnek, de a többség átvészeli a mostani vihart
– hangsúlyozta Nicolas Bouthors, a párizsi székhelyű AlphaValue részvénykutatási elemzője a CNBC-nek. Az azonban kétségtelen, hogy milliók küzdenek majd a számláik kiegyenlítésén. A kormány eddig egyszeri, 400 fontos támogatást nyújtott minden háztartásnak, a további 650 font kifizetésére már csak a hátrányos helyzetűek számíthatnak, újabb 300 fontot pedig a nyugdíjasok kapnak.
A frissített előrejelzések fényében ez most nagyon kevésnek tűnik. A háztartások nehéz helyzete mellett a közüzemek adósságállománya is meg fog ugrani
– hangsúlyozta a Moody’s illetékese.
Abban mindenki egyetért, hogy gyorsan lépni kell, de a brit miniszterelnök-jelöltek, Liz Truss és Rishi Sunak sárdobálással és a másik terveinek kritizálásával vannak elfoglalva. Mindkét politikus azt mondta, meg kell várni, amíg az Ofgem kihirdeti az újabb árplafont, és a szeptemberi választások után térnek majd vissza a kérdésre. Az Investec olaj- és gázkutatási részlegének vezetője szerint a probléma hasonló mértékű, mint a Covid volt, tehát „kormányzati beavatkozást igényel”. Piper szerint az ágazat összeomlik, ha újabb veszteségeket szenved el, és az sem zárható ki, hogy a piaci árak évekig magasak maradnak, így tehát válaszokat kell adni a helyzetre.
A szolgáltatók rugalmasak lesznek a számlák befizetését illetően, de a profitjuk megnyirbálása kizárólag rövid távú megoldás lehet, ugyanis mindenki egészséges energiaszektort szeretne látni a mostani válság után is
– tette hozzá.
Rishi Sunak eddig az áfa csökkentése mellett tette le a voksát. Emellett 5 milliárd fontnyi támogatást ajánlott fel az alacsony jövedelműek számára, és kiterjesztené az energiavállalatokra kivetett rendkívüli adót is. Truss az eddigi nyilatkozatai alapján kizárná a kedvező jövedelmi helyzetben lévőket a 400 fontos támogatásból, és széles körben csökkentené az adókat, illetve felfüggesztené az energiaszámlákra kivetett zöldadót is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.