Oroszország egyelőre nem támogatja az olajtermelés csökkentését, és egyelőre az a valószínűbb, hogy az OPEC+ hétfői ülésén változatlan szinten tartja a kitermelési célokat - írta előzetesében a The Wall Street Journal vasárnap.

A termeléscsökkentéssel szembeni orosz ellenállás okozhat feszültséget a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és Moszkva vezette között: Szaúd-Arábia, a csoport legnagyobb exportőre nemrég felvetette, hogy a szövetség fontolóra vehetné a termelés csökkentését. Olyan OPEC-tagok, mint a Kongói Köztársaság, Szudán és Egyenlítői-Guinea nyitottak az ötletre, mivel már most is kapacitásaik határán vannak, az olajárak az elmúlt hetekben pedig jelentősen csökkentek. 

Warehouse,Russian,Oil,Barrel,,Background,With,Barrel.,Barrels,With,Colors
Fotó: Shutterstock

Augusztus elején 103 dollár volt a Brent típus hordónkénti ára, múlt pénteken pedig csak 93, azaz közel 10 százalékkal alacsonyabb.

Oroszország azonban attól tart, hogy a termeléscsökkentés azt jelentené a piaci szereplőknek, hogy a kínálat meghaladja a globális keresletet, ez pedig csökkentené az oroszok befolyását az olyan országokkal szemben, amelyek még mindig vásárolják tőlük a kőolajat.  Aggodalmuk nem alaptalan, az OPEC friss prognózisa szerint a globális olajkínálat  idén és jövőre mintegy napi 900 000 hordó olajjal haladja meg a keresletet, ami negatív az árakra nézve.

Oroszország és más országok tisztviselői szerint a számok félrevezetőek, mert azt feltételezik, hogy minden OPEC+ tag a megállapodásukban megengedett teljes mennyiséget kitermeli majd, valójában az OPEC+ tagok az elmúlt hónapokban napi 3 millió hordóval maradtak el a kitűzött céltól.