Több mint 90 ország 2 ezer felsőoktatási intézményét rangsorolta a U.S. News & World Report listája, amelyre 338 kínai egyetem került fel, és 280 az Egyesült Államokból. Ez az első alkalom, hogy Kína megelőzte Amerikát – számolt be róla a MarketWatch.

A legjobb egyetemek rangsorát 2014 óta állítják össze. A lista összeállítása számos paraméteren alapul, többek között a kutatási eredményeken, a publikációkon, a konferenciákon és az idézettségen is.
A hallgatói eredmények nem szerepelnek az indikátorok között.
Habár az egyetemek számában Kína 58 intézménnyel megelőzte az Amerikai Egyesült Államokat, az amerikai egyetemek többsége a rangsor első felében szerepelnek, az első tíz helyezett között nyolc tengerentúli.
A világ tíz legjobb egyeteme:
- Harvard University (Egyesült Államok)
- Massachusetts Institute of Technology (Egyesült Államok)
- Stanford University (Egyesült Államok)
- University of California–Berkeley (Egyesült Államok)
- University of Oxford (Egyesült Királyság)
- University of Washington–Seattle (Egyesült Államok)
- Columbia University (Egyesült Államok)
- University of Cambridge (Egyesült Királyság)
- California Institute of Technology (Egyesült Államok)
- Johns Hopkins University (Egyesült Államok)
A rangsor szakterületi listákat is előállít, négy szakterületet vett fel a vizsgált témák immár 43-as listájára: a mesterséges intelligenciát, az oktatás kutatását, a meteorológiai és légköri tudományokat, valamint a vízkészletek kutatását.
A mesterséges intelligencia területén a legjobb tíz közé öt kínai egyetem került. Kína ezen kívül számos természettudományos területen vezet, többek között a nanotudományt, a nanotechnológia, a polimer tudomány, a mérnöki tudományokat és a fizikai kémia területén.
Az amerikai egyetemeket tanuló külföldiek száma a 2015–2016-os tanévben volt a csúcson, azóta visszaesett ez a mutató.
Ehhez hozzájárult az is, hogy a koronavírus-járvány kitörése óta kevesebb kínai diák jár egyetemre külföldön, így az Egyesült Államokban is.
Az amerikai külügyminisztérium adatai alapján 2022 januárja és szeptembere között 52 034 kínai állampolgár kapott F– 1 vízumot, a 2019-es év ugyanezen időszakában még 95 518 ilyen vízumot osztottak ki. Az F–1-es vízumot arra szolgál, hogy külföldi diákok felsőfokú végzettséget szerezhessenek az Egyesült Államokban.

Ázsia tíz legjobb egyeteme:
- Tsinghua University (Kína)
- National University of Singapore (Szingapúr)
- Nanyang Technological University (Szingapúr)
- Peking University (Kína)
- Chinese University of Hong Kong (Kína)
- University of Hong Kong (Kína)
- King Abdulaziz University (Szaúd-Arábia)
- University of Tokyo (Japán)
- Shanghai Jiao Tong University (Kína)
- Zhejiang University (Kína)
A Semmelweis is bekerült a világ legjobb egyetemei közéElőször szerepel magyar egyetem a világ legjobb 250 oktatási intézménye között. A Semmelweis 41 helyet javított tavalyhoz képest. |