BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Törökország bekeményít: lemondta a svéd védelmi miniszter látogatását

A svédeknek meg kellett volna tenniük a szükséges dolgokat, intézkedéseket kellett volna hozniuk – közölte a török védelmi miniszter. Svédország NATO-tagságának esélye elúszni látszik.

Törökország lemondta a svéd védelmi miniszter ankarai látogatását – közölte szombaton Hulusi Akar török védelmi miniszter, miután a svéd hatóságok engedélyt adtak egy stockholmi tüntetésre. Akar kijelentette, hogy „ezen a ponton értelmetlenné vált Pal Jonson svéd védelmi miniszter január 27-re tervezett törökországi útja, ezért lemondtuk a látogatást”.

NATO
A január 11-én közzétett képen egy Recep Tayyip Erdogan török elnököt jelképező bábu látható, amint a lábánál fogva lóg egy kötélen a stockholmi városháza közelében. Fotó: AFP

Jonson svéd védelmi miniszter a tervek szerint jövő héten utazott volna Ankarába török kollégája meghívására, mivel az északi ország azt reméli, hogy rá tudja venni Törökországot a svéd NATO-csatlakozási kérelem ratifikálására. Akar elmondta, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnökkel megvitatta a Törökország elleni svédországi tiltakozások miatt elmaradt intézkedéseket, és erről beszámolt az ukrán védelmi kapcsolattartó csoport ülésének margóján.

A török védelmi minisztérium közleménye szerint Akar elfogadhatatlannak nevezte, hogy „nem teszünk lépéseket vagy nem reagálunk ezekre (a tiltakozásokra). A (svédeknek) meg kellett volna tenniük a szükséges dolgokat, intézkedéseket kellett volna hozniuk”.

Törökország pénteken behívatta az ankarai svéd nagykövetet, válaszul arra, hogy a svéd fővárosi hatóságok engedélyezték a stockholmi török nagykövetség közelében szombatra tervezett tüntetést, amelyen a muszlimok szent könyvét, a Koránt tervezik elégetni.

A múlt héten kurd tüntetők egy Recep Tayyip Erdogant jelképező bábut lógattak fel Stockholmban. Az ügyben Törökország vizsgálatot indított, és tiltakozásul lemondta Andreas Norlen svéd parlamenti elnök ankarai látogatását.

Egyre távolabb a NATO-tagságtól Svédország

Svédország és Finnország tavaly nyújtotta be csatlakozási kérelmét a katonai szervezetnek. A NATO-tagsághoz minden tagország, köztük a vonakodó Törökország jóváhagyása is szükséges.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.