Rekordot döntött tavaly a Nagy-Britanniában letelepedő bevándorlók száma. A brit statisztikai hivatal (ONS) jelentése szerint ugyanakkor több EU-állampolgár távozott 2022-ben, mint ahányan az európai uniós országokból tartós letelepedés céljából érkeztek.

London, UK - August 24, 2018: Air travelers queue at border control at Heathrow Airport. EU passengers face uncertainty as the UK is due to leave the EU in 2019 with a no deal on brexit possible.
Fotó: Shutterstock

A decemberrel zárult tavalyi naptári évben nettó 606 ezren telepedtek le Nagy-Britanniában, 118 ezerrel többen, mint egy évvel korábban. Tizenkét havi időszakra számolva még soha nem ért el ilyen szintet a nettó nagy-britanniai bevándorlás. A statisztikai hivatal adatai szerint 2022-ben 1,16 millióan telepedtek át külföldről Nagy-Britanniába, tartós kivándorlás céljából ugyanakkor 557 ezren távoztak.

Az új bevándorlók közül 151 ezren az Európai Unióból érkeztek, 202 ezer EU-állampolgár viszont távozott, így 51 ezerrel csökkent tavaly a Nagy-Britanniában élő uniós polgárok száma. 

A legtöbben, 925 ezren az Európai Unión kívüli országokból érkeztek. Az EU-n kívüli térségből Nagy-Britanniába áttelepülők száma egy év alatt 287 ezerrel emelkedett az ONS csütörtöki kimutatása szerint.

A nem uniós bevándorlók közül a legtöbben nagy-britanniai munkavállalás céljából érkeznek. Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az EU-ból, miután az uniós tagságról 2016 nyarán megrendezett népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe.

London azóta új, pontozásos bevándorlási szabályozást honosított meg, 

amely nem tesz különbséget az EU-ból és a világ más térségeiből újonnan érkezők bevándorlási és munkavállalási kérelmeinek elbírálása között. Ennek hivatalosan deklarált kormányzati célja a bevándorlás csökkentése. 

Suella Braverman brit belügyminiszter a minap arra szólította fel a brit vállalatokat, hogy igyekezzenek brit munkavállalóknak képzést nyújtani olyan szakmákban, amelyekben a krónikus munkaerőhiány miatt csak külföldiekkel lehet betölteni az állásokat.

A brit munkaerőhiány fő oka az uniós munkavállalók elvándorlása 

A brit szakmai szervezetek régóta folyamatosan figyelmeztetik a kormányt arra, hogy a munkaerőhiány elsődleges oka az EU-munkavállalók folyamatos elvándorlása a Brexit miatt.

Nagy-Britanniában csak azok az EU-polgárok maradhattak a Brexit előtt megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, de nekik is meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel európai uniós letelepedett státuszért (EU Settled Status) – kell folyamodniuk.

A londoni belügyminisztérium ugyancsak csütörtökön ismertetett friss statisztikája szerint az idei első negyedév végéig 7,22 millió ilyen kérelem érkezett a brit hatóságokhoz. A Nagy-Britanniában élő magyarok közül március végéig 174 910-en kérelmeztek letelepedett státust a brit belügyminisztériumtól.
 

Borítókép forrása: Shutterstock