A jelek arra mutatnak, hogy az európai gázkereskedők nemigen tanultak tavalyi keserves tapasztalataikból, amikor az emelkedő jegyzés láttán folyamatosan halasztották vásárlásaikat, és a végén csillagászati áron voltak kénytelenek beszerezni a háztartások fűtéséhez és a gazdaság működéséhez még mindig nélkülözhetetlen energiahordozót.

Report: Shell MoerdijkMOERDIJK - Shell Moerdijk exterior. The company makes petroleum-based chemical products. ANP JEFFREY GROENEWEG netherlands out - belgium out (Photo by Jeffrey Groeneweg / ANP MAG / ANP via AFP)
Fotó: AFP

Idén annyiban kedvezőbb a helyzet, hogy most a csökkenő árak hatására várnak ki a piacon, mivel még olcsóbb földgázra spekulálnak a brókerek. 

Így aztán a kontinens tárolóinak feltöltéséhez szükséges földgázvásárlások az év ezen időszakában a megszokottnál lassabban haladnak.

Az irányadó határidős jegyzések a nyári hónapokra a holland gáztőzsdén a tavaly nyári rekordszint töredékére, megawattóránként 35 és 38 euró közé estek vissza, de ez sem volt elég a vásárlások felpörgetéséhez.

A visszaesett felhasználás miatt olyan magasak maradtak a készletek a tárolókban, hogy az ágazat látszólag – még a zsugorodó orosz dacára is – megengedheti magának azt a luxust, hogy az egyre alacsonyabb jegyzés igézetében tétlen maradjon, ám 

a gáztermelők és az eladók arra figyelmeztetnek, hogy a válságnak még nincs vége, és a beszerzés késleltetett és bizonytalan fellendülése megbonthatja a törékeny piaci egyensúlyt.

Klaus Reinisch, a svájci székhelyű MET Holding gázkereskedő cég értékesítési vezetője a Bloombergnek arról beszélt, hogy 

a fogyasztók mindenütt azt hallják a hírekből, hogy Európa  fenomenálisan teljesített a gázfronton, és a válságnak vége.

Egyes várakozások szerint az árak akár megawattóránként 10 euróra is csökkenhetnek, ami több mint 70 százalékos csökkenés lenne még a jelenlegihez képest is, de még ha ez meg is történik, Reinisch szerint az alacsonyabb árak nem sokáig maradnának azon a szinten. 

A júniusi határidős gáz jegyzése a holland gáztőzsdén
2022. májustól
 

Reinisch úgy véli, az orosz vezetékes földgázt felváltó cseppfolyósított gáztól (LNG) való nagyfokú függés rendkívül kitetté teszi Európát a piaci mozgásoknak és az árak erőteljes ingadozásának. 

A piac pedig még mindig sebezhető. Az ipar gázfogyasztásának gyors fellendülése az ázsiai kereslet újraéledésével párosulva mindenképpen kockázatot jelent. 

A Goldman Sachs és a Boston Group Consulting elemzői a 100 euró fölé emelkedő árakat is lehetségesnek tartják. 

Az Equinor norvég energiaipari óriás ugyanakkor meglehetősen optimista. Helge Haugane, a konszern gáz- és energiamarketingért felelős alelnöke nem tartja kétségesnek, hogy Európa képes lesz idén készletei feltöltésére az EU által megkívánt mértékben, mivel az átlagos töltöttség már most is messze magasabb a szokásosnál, ezért a következő télre nem adódhatnak problémák.
Szerinte a gázárak a következő három hónapban viszonylag változatlanok maradnak, mielőtt a tél beállta előtt meredeken emelkedni kezdenének, emiatt mindenki kivár, aki megteheti.

A legtöbben egyhamar még nem indítják meg a betárazást, így rövid távon valószínűleg csupán csigatempóban nő a földrész tárolóinak töltöttségi szintje

– fűzte hozzá.