BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Justin Trudeau

Justin Trudeau távozása megnyitja az utat a kanadai Trump előtt

Rövid távon káros bizonytalanságot okoz a lemondás. Hosszú távon azonban jól jár a kanadai gazdaság Justin Trudeau távozásával.

Justin Trudeau kanadai kormányfő lemondása és a választások valószínű előre hozása után várhatóan fiskálisan konzervatív kormány kerül majd hatalomra a kilencedik legnagyobb gazdaságában, ami újraformálhatja a gazdaságpolitikát és a piaci dinamikát.

Justin Trudeau
Justin Trudeau kilenc év után távozik a kanadai kormány éléről / Fotó: AFP

A kormányfő a lemondásával együtt azt is bejelentette, hogy a posztján marad, amíg megválasztják az utódját a Liberális Párt élére. A parlamenti választást eredetileg októberben tervezték, de sokkal korábban, akár 

már nyár elején megtarthatják, ha az ellenzéknek sikerül bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatni a kisebbségi kormányt.

Rengeteg azonban a bizonytalanság, és éppen akkor alakul ki hatalmi vákuum Kanadában, amikor hivatalba lép a Donald Trump elnök vezette új amerikai adminisztráció, amelyik 25 százalékos vámokkal fenyegette meg az országot.

A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a Bloomberg kanadai gazdaságpolitikai bizonytalansági indexe 650-re, minden idők legmagasabb szintjére emelkedett, messze túlszárnyalva a koronavírus-járvány kezdetén mért legutóbbi csúcsot. Az index az elmúlt évtizedekben jellemzően a 200–350-es szint körül mozgott.

Nem meglepetés, de bizonytalanságot okoz Justin Trudeau távozása

Pedig éppen a politikai stabilitás volt az, ami majdnem egy évtizedig Kanadába vonzotta a befektetőket, és az idei lett volna a visszapattanás éve, mivel lassul az infláció és a jegybank csökkenti a kamatlábakat, hogy felpörgesse a gazdaságot. 

Ez a visszapattanás most veszélybe került

a Financial Postnak nyilatkozó Tu Nguyen, az RSM Canada adótanácsadó közgazdásza szerint, mert arra késztetheti a befektetőket, hogy elhalasszák a munkaerő-felvételt és a befektetéseket, inkább kivárásra játsszanak.

Megnyílt a hatalomhoz vezető út Pierre Poilievre előtt / Fotó: AFP

A kormányfő távozása egyébként kilenc év után nem meglepő, egyre élesebb bírálatok érték az elmúlt évben, helyettese és pénzügyminisztere, Chrystina Freelan lemondása pedig gyakorlatilag megpecsételte a sorsát.

Hosszú távon jól járhat Kanada

Carl Gomez, a CoStar Group Canada vezető közgazdásza és piaci elemzője szerint azonban hosszabb távon Trudeau lemondása „a legtöbb szempontból pozitív lépés az ország számára, mert változást jelez, és a közvélemény-kutatásokból ítélve megnyitja az utat egy fiskálisan konzervatívabb kormány felé, amit a piacok előnyben részesítenek”.

„Ezért is erősödött a kanadai dollár a döntés hírére. Egy konzervatív vezetésű kanadai kormány ideológiailag is igazodhatna a következő Trump-adminisztrációhoz, egy növekedéspárti, alacsonyabb adókat és kiadáscsökkentést, valamint az infrastruktúra és a lakásépítés piaci alapú megoldásait tartalmazó menetrendhez” – nyilatkozta a Morning Starnak.

Egy konzervatív kormány könnyebben megtalálja a hangot Donald Trump elnökkel

Egy új, Pierre Poilievre vezette konzervatív kormány szerinte talán jobban tudna tárgyalni Trumppal a kereskedelmi ügyekben is, hiszen nyilvánvaló, hogy Trudeau-nak nagyon kevés befolyása volt a megválasztott amerikai elnökre. Elég csak arra utalni, hogyan cikizte Trump a Trudeau-t azzal, hogy országa lehetne az 51. amerikai tagállam.

Donald Trump és Justin Trudeau 2019-ben – nem volt felhőtlen a kapcsolat / Fotó: AFP

Egy másik fontos elem, hogy Trudeau lemondásával lekerült a napirendről a tőkenyereség-adó javasolt módosítása, aminek a piacok, a vállalkozások és a befektetők nagyon örülni fognak

– tette hozzá a szakértő.

Trump is leszállna végre Kanadáról

Egyetért Thierry Wizam, a Macquarie Group globális deviza- és árfolyam-stratégája is, aki kiemelte, hogy Poilievre ellenzi a nagy költségvetési hiányt, és hajlik a személyi adók, valamint a szövetségi és tartományi szintű kiadásokat csökkentésére is.

A hatékonyságnövelés elősegítése érdekében szorgalmazza az állami vállalatok eladását és a deregulációt, olyan piaci alapú megoldásokat keres az éghajlatváltozásra, amelyek nem járnak új adókkal, ugyanakkor támogatják Kanada szénhidrogén-gazdaságát.

Híve az erős kanadai dollárnak, bírálta a jegybankot, amiért szerinte inflációbarát politikát támogat, és sürgette a kamatlábak gyorsabb lefaragását. Egészen odáig ment, mint Trump, és közölte, hogy kirúgná Tiff Macklemet, a Bank of Canada kormányzóját, és könyvvizsgálati revíziót kezdeményezne a központi banknál.

Poilievre tulajdonképpen úgy hangzik, mint Trump, és a kereskedőknek értékelniük kell az ideológiai érdekek megfelelését és összehangolását

– fogalmazott. „Végtére is, ha Trump megválasztása erősebb amerikai dollárhoz vezethet, miért ne vezethetne a kanadai Trump megválasztása erősebb kanadai dollárhoz? Egy Trump-„mini-me” hatalomra kerülése ráadásul elérne még egy fontos dolgot: Trump leszállna végre Kanadáról” – tette hozzá.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.