Nem tervezték be a 2025-ös költségvetésbe Romániában a nyugdíjak inflációs rátával történő indexálását, mivel „nincs elég pénz” – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi24 hírtelevízió kedd déli műsorában, írja a Krónika Online.
A miniszter szerint az egyszeri támogatásra irányoztak elő pénzt a büdzsében, azonban a nyugdíjak kiigazítására a deficit visszaszorítására tett erőfeszítések közepette nincs lehetősége a román államnak.
Ez egy nagyon nehéz döntés volt. Egy olyan döntés, amelyet kénytelenek voltunk meghozni, tekintettel a gazdaság állapotára
– fogalmazott nagyon egyértelműen Tánczos Barna, aki szerint egyedül arra van biztosítékuk, hogy a fizetéseket és a nyugdíjakat a 2024-es szinten ki lehessen fizetni. „Abban a pillanatban, amikor a gazdaság és a bevételek ezt lehetővé teszik, és visszatérünk ahhoz a rendszerhez, hogy a nyugdíjakat az infláció mértékével igazítjuk ki” – tette hozzá.
Hangsúlyozta azt is, hogy céljuk, hogy tartsák a 7 százalékos deficitcélt, „hogy pontosan ezt a következetességet, komolyságot és kiszámíthatóságot lássák a külföldi befektetők, a nemzetgazdaság és azok, akik nem akarnak abba a helyzetbe kerülni, hogy mondjuk, x százalékos lesz a hiány, és aztán a végén a duplája vagy majdnem a duplája lesz”.
A kisnyugdíjasok 800 lejes támogatására kétmilliárd lejt fordít idén a román kormány. A becslések szerint mintegy 2,5 millió kedvezményezettje lesz az intézkedésnek. A pénzügyi támogatásra a nettó minimálbérnél, azaz 2574 lejnél kisebb összegű nyugdíjban részesülők jogosultak.
Mint korábban írtunk, nem indul túl jól az év Romániában , ahol számos olyan lépéssel szembesült a lakosság, ami az anyagi helyzetét negatívan befolyásolja. A tavaly decemberi kormányzati döntés értelmében idén nemcsak a nyugdíjakat, de a közszféra fizetéseit is befagyasztották, emellett több adókulcsot, például üzemanyagok jövedéki adótartalmát is megemelték. Az intézkedésekre azért volt szükség, mert tavaly elengedte a hiányt a kormány, a nagy választási osztozkodásnak az lett a vége, hogy a deficit elérte a GDP 8,6 százalékát, ami közel kétszerese volt a magyar hiányadatnak. Emiatt az újonnan felálló román kormány gyakorlatilag legelső döntése volt a megszorítások bejelentése volt.
A meghozott intézkedések pedig azonnal megjelent a fogyasztói hangulatban, januárban az ESI-index 99,6 pontra zuhant, ami a 2020-as járvány óta a legrosszabb érték, ráadásul a recesszióra utal. Ugyan a román kormány 2,4 százalékkal tervezte meg a 2025-ös büdzsét, a mértékadó elemzőházak inkább az 1,5 százalék körüli növekedést tartják elérhetőnek idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.