BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aranyhegyen ül a Bundesbank és éhen hal rajta

A német jegybanknak nagyobb az aranytartaléka, mint a teljes magyar GDP, és az értéke majdnem annyival nőtt tavaly, mint a magyar GDP fele. Az arany hegyei a trezorjaiban mégsem mentik meg a Bundesbankot a hatalmas veszteségtől – egyelőre nem tudni, ezt miből fedezik, és annyi biztos, hogy a februári választások után felálló új német kormány évekig nem számíthat bevételre a központi banktól.

A Bundesbankban még a lábtörlő is aranyból lehetne, ha akarnák, sőt tavaly irdatlan összeggel gazdagodtak az arany drágulása miatt. A február 23-ai német választások majdani győztesei mégsem segítségre számíthatnak Frankfurtból a száz sebből vérző állami költségvetéshez. Újabb éhes száj jelent meg, a jegybank épp most éli fel utolsó tartalékait. Az aranyat: azt nem, nem adják. Az energiaválság előtti évek pénzbőségének pedig előbb-utóbb meg kell fizetni az árát. 

Az arany hegyekben áll a Bundesbankban. A szomszéd szobában meg a veszteség.
Az arany hegyekben áll a Bundesbankban. A szomszéd szobában meg a veszteség / Fotó: AFP

Pedig a világ második legnagyobb jegybanki aranytartaléka rejlik ezekben a trezorokban, náluk nagyobbat csak az Egyesült Államok halmozott fel.

A német aranytartalék értéke 273 milliárd euró volt a múlt év végén. Összehasonlításul, a magyar gazdaság teljes belföldi összterméke 2023-ban 226 milliárd euró körül volt. Miután az arany ára tavaly 35 százalékkal felment, az aranytartalékon 72 milliárd euró körüli nyereséget könyvelhetett el a bank (ami a kétmilliós Türingia éves GDP-jének felel meg).

Az arany, a tartalék, a veszteség és a Bundesbank

Nyereséget elkönyvelni nem ugyanaz, mint nyereséget realizálni. Ez a pluszpénz a bank könyveiben van, fizetni nem tudnak vele – azt akkor tudnák megtenni, ha eladnák. De hát miért kéne eladnia az aranyát a gazdag Németország jegybankjának – adódik a kérdés.

Az eladás azért merülhet fel, mert a bank már 2023-ban hatalmas veszteséget szenvedett el, ami gyakorlatilag felszámolta a könyveiben elkülönített tartalékait, majd ehhez egy majdnem olyan hatalmas újabb veszteség adódott 2024-ben. Amit már messze nem fedez a tartalék.

Konkrétan 2023-ban rekordösszeg, 21,6 milliárd euró volt a Bundesbank vesztesége. Miután ezt rendezték, mindösszesen 0,7 milliárd euró maradt a kasszában. Aztán 2024-ben újabb veszteség halmozódott fel, ha nem is akkora, mint egy évvel korábban. A megmaradt tartalék erre már messze nem elég.

Bundesbank: miből lett a hatalmas veszteség?

Emlékké vált: az energiaválság és az inflációs cunami előtti évek a „helikopterről szórt” dollár és euró, a pénzbőség időszaka volt. Amikor szinte nulla volt a kamat, sőt az Európai Központi Banknál (EKB) évekig negatív, az európai gazdaságot mégsem sikerült felpörgetni, a németet pedig ellenállóvá a külföldi versennyel szemben.

Már akkortájt mindenki azt találgatta, mikor kell megfizetni ennek a dőzsölésnek az árát, és hogyan. A „mikor”, az már elkezdődött. A „hogyan” a Bundesbank számára a következőképpen működik: 

Németország az euróövezet része, a Bundesbank ennek révén az EKB-ba tagozódik és a nevében már 2015-től óriási mennyiségben vásárolta fel a hosszútávú eurókötvényeket. Amelyeken alig volt kamat, esetleg negatív.

Ezekből a papírokból most is hatalmas mennyiség van a Bundesbank könyveiben.

Csakhogy közben a világ megváltozott, a kamatok felmentek. Ebből pedig az a helyzet keletkezett, hogy a könyveiben lévő papírokból nincsen jövedelme, a nála a kereskedelmi bankok által elhelyezett pénzekért viszont több százalék kamatot kell fizetnie. Nyereség akkor keletkezne, ha fordítva lenne, a mostani helyzetben azonban garantált veszteség. 

És még jó darabig, amíg a kötvények ki nem futnak, vagy a kamatok vissza nem esnek nulla környékére, amire nem igazán van kilátás. Az EKB betéti kamat tavaly nyáron még 4 százalék volt, azóta 3-ra csökkentették és még mehet lejjebb, de hogy nulla közelébe, arra senki sem számít. 

A tavalyi és az ez utáni veszteség okozta lyukakat a könyvekben elvben be tudnák tömni, ha eladnák a krőzusi aranytartalék egy részét. Ettől az 1950–1960-as években felhalmozott biztonsági tartaléktól azonban olyannyira fájdalmas volna megszabadulni, hogy Joachim Nagel Bundesbank-elnök ki is zárta ( a kérdést azonban mindig újra előszedik, amint a Handelsblatt hétfői cikke is).

Az aranytartalék

mindig is a népesség bizalmának erős horgonya volt. Ebben az összefüggésben, a kérdés számunkra nem merül fel

magyarázta korábban Nagel a lap cikke szerint. 

Vagyis a Bundesbank mérlegében ott marad a hegynyi lyuk, ami idén még bőven szélesedhet is. A jövendőbeli profitból gondolják majd finanszírozni, abban bízva hogy lesz ilyen profit. A Bundesbankhoz hasonlóan sok jegybank csúszott veszteségbe a kamatszintváltás közepette. A jogszabályok általában rugalmasak, és nem kényszerítik a a jegybankokat arra, hogy egy-egy év veszteségét azon nyomban fedezniük kelljen. Örökké azonban nem lehet halogatni.

 


 

 

   

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.