BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Captain America: Civil War Amerika kapitány Marvel film mozi

Folytatódik a Marvel kétmilliárd dollárt termelő aduásza: itt az Amerika Kapitány: Szép új világ

Pár nap múlva érkezik a mozikban az Amerika Kapitány: Szép új világ. Megnéztük, hogy a Marvel-univerzum legújabb filmjének előző három része mennyiből készült és mekkora bevételre tett szert. A stúdió kíváncsian várja, hogy elfogadják-e a nézők a lecserélt Amerika Kapitányt. Egy biztos: a box office adatokból minden kiderül majd.

Az Amerika Kapitány-filmek pénzügyi adatai igencsak figyelemre méltóak, mindegyik rész komoly gazdasági sikert aratott a maga idejében. Megnéztük, a Marvel hogyan járt anyagilag az egyik kedvenc szuperhősével.

CAPTAIN AMERICA: BRAVE NEW WORLD (2025) Amerika kapitány Marvel film mozi
A Marvel kíváncsian várja, hogy elfogadják-e a nézők az új Amerika Kapitányt. A nézőszámokból minden kiderült majd / Fotó: Collection ChristopheL via AFP

A kezdetek nem hoztak pénzügyi sikert, de a Marvel hosszú távban gondolkodott

Az első film, Amerika Kapitány: Az első bosszúálló 2011-ben jelent meg, és bár nem volt akkora kasszasiker, mint a későbbi részek, mégis jelentős bevételt hozott. A film költségvetése körülbelül 140 millió dollár (54,5 milliárd forint) volt, míg a globális bevételét 370 millió dollár (144 milliárd forint) körülire becsülték. Az Egyesült Államokban 176 millió dollárt (68,5 milliárd forint), míg nemzetközi szinten 194 millió dollárt (75,5 milliárd forint) keresett vele a stúdió. 

Ugyan nem robbantotta fel a kasszákat, a film sikeresen építette be a karaktert az MCU-ba.

A következő rész, Amerika Kapitány: A téli katona 2014-ben érkezett a mozikba, és jelentős fejlődést mutatott mind gazdaságilag, mind kritikailag. A film költségvetése körülbelül 170 millió dollár (66,1 milliárd forint) volt, de világszerte 714 millió dollárt (278 milliárd forint) keresett. Ez már több mint négyszeres bevételt jelentett a költségekhez képest, és az egyik legsikeresebb Marvel-filmek közé emelte. Az Egyesült Államokban a film 259 millió dollárt (100,1 milliárd forint), nemzetközi szinten pedig 455 millió dollárt (177 milliárd forint) termelt, amivel nemcsak az MCU, hanem a szuperhősfilmek piaca számára is egy új mércét állított fel.

A harmadik filmet, az Amerika Kapitány: Polgárháborút 2016-ban mutatták be a mozikban, és ez volt az eddigi legnagyobb pénzügyi siker a sorozatban. A film költségvetése 250 millió dollár (97,3 milliárd forint) volt, és több mint 1,15 milliárd dollárt (448 milliárd forint) keresett a mozikban,

így több mint négyszeres bevételt hozott a költségeihez képest.

Az Egyesült Államokban 408 millió dollárt (159 milliárd forint) keresett, míg nemzetközi piacokon 746 millió dollárt (290 milliárd forint). A Polgárháború nemcsak pénzügyi szempontból volt hatalmas siker: bemutatkoztak később külön filmeket kapó új szereplők, mint például

Captain America: Civil War Amerika kapitány Marvel film mozi
Az Amerika Kapitány 3. része, a Polgárháború egy milliárd dollárnál is több bevételt hozott / Fotó: Photo12 via AFP

Az Amerika Kapitány-filmekről összességében kijelenthető, hogy mind kritikailag, mind pénzügyileg kiemelkedtek az MCU-ban. Az első film ugyan kisebb sikert aratott, de alapot adott a karakter további fejlődéséhez, míg a második és harmadik rész is komoly kasszasikert lett, és segítették trónra lépni a Marvelt a szuperhősfilmes-piacon. Az első film inkább alapozás volt, de a második és harmadik rész már szupersztárrá tette Amerika Kapitányt. Ezek a filmek jelentős szerepet játszottak abban is, hogy

a Marvel és a Disney az évek során sikeresen kiépített egy globális, több milliárd dolláros franchise-t, amely azóta is a filmipar egyik legerősebb és legjövedelmezőbb részévé vált.

Új főszereplővel érkezik az eddigi legdrágább Amerika Kapitány-film

A filmsorozat következő része, az Amerika Kapitány: Szép új világ körülbelül 300 millió dolláros költségvetésből készült, és csütörtökön mutatják be a hazai mozikban.

A filmben Amerika Kapitány, vagyis Sam Wilson (Anthony Mackie), aki a harmadik film végén átveszi a pajzsot és megpróbálja felvenni a küzdelmet egy új, globális fenyegetéssel. Samnek nemcsak a fizikai kihívásokkal kell megküzdenie, hanem a szuperhősként viselt szerepével kapcsolatos társadalmi és politikai dilemmákkal is.

A régi Kapitány igen jól nyugdíjas életet élhet a Marvel után

Chris Evans, aki Amerika Kapitányt alakította, kezdetben az első filmnél, Amerika Kapitány: Az első bosszúálló (2011), körülbelül 3-4 millió dollárt keresett. Az évek során azonban a fizetése jelentősen emelkedett, ahogy egyre fontosabb szereplőjévé vált az MCU-nak. A második film, Amerika Kapitány: A téli katona (2014) esetében Evans fizetése már 6-8 millió dollár között mozoghatott. A harmadik film, Amerika Kapitány: Polgárháború (2016) során a fizetése 13-15 millió dollárra nőtt, mivel ekkorra már az MCU egyik legismertebb és legfontosabb színészévé vált. A következő mozikban, különösen az Avengers filmekben, mint az Avengers: Infinity War és az Avengers: Endgame, Evans fizetése tovább emelkedett, és

ezekben a filmekben már 15-20 millió dollár volt a fizetése, mivel a Marvel a bevételmegosztásra alapozott szerződéseket kínált neki.

Marvel-fordulópont: mi vár a szuperhősökre a Deadpool sikere után?

A Deadpool & Rozsomák hatalmas siker a Marvelnek, viszont ez még nem mentette meg a stúdiót a mélyrepüléstől. A Marvel számára az igazi megmérettetést a jövő februárban érkező következő Amerika Kapitány fogja jelenteni: akkor kiderül, hogy a rajongók valójában újra hisznek a szuperhősökben, vagy csak Deadpoolék újabb kalandja érdekelte őket.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.