A Sony, akármennyire szeretné is, még nem eresztheti el a lemezmeghajtókat a PlayStation 6 megjelenésére – a cég egyik fő céljai között szerepel, hogy ne kelljen kétféle konzolt egyszerre piacra dobni, és csak a meghajtó nélküli verzió kerüljön a polcokra. Ez azt eredményezné, hogy a PlayStationre megjelenő videójátékok lemezes verziói teljesen megszűnnének, és csak az online PlayStation Store-ból lehetne beszerezni őket. Ez sok játékosban ellenszenvet válthat ki, ugyanis sokan még mindig szeretik lemezes megjelenést, és nem akarnak bajlódni a hosszas letöltésekkel.
A Sonyval ellentétben az Xbox már most érezhetően egy teljesen digitális ökoszisztéma irányába halad: szintén rendelkezik lemezmeghajtó nélküli konzolokkal, de a legnagyobb húzóerő az a Game Pass, amely rengeteg játékhoz juttatja hozzá az előfizetőket kizárólag digitális formában. A PlayStation azonban továbbra is kitart amellett, hogy lehetőséget biztosít a játékosoknak lemezes játékok használatára, noha nekik is van a Game Passhez hasonló szolgáltatásuk, a PlayStation Plus.
Shawn Layden, a PlayStation korábbi vezetője és a Tencent Games jelenlegi vezérigazgatója egy podcastben elmondta, hogy
a Sony várhatóan nem fogja egyhamar teljesen elhagyni a lemezeket, mivel jelentős globális piaci részesedéssel rendelkezik.
Layden szerint a Sony világméretű jelenléte kritikus tényező abban, hogy nem válthat kizárólag digitális tartalmakra. Mivel a PlayStation körülbelül 170 országban a domináns játékkonzol, a fizikai és offline játéklehetőségek megszüntetése a felhasználói bázis egy jelentős részét elidegeníthetné. „Nem hiszem, hogy a Sony ezt most megengedheti magának” – mondta Layden. A videójáték-ipari óriás számára egy kizárólag digitális PlayStation komoly problémákat okozhatna
Layden megjegyezte, hogy ezek a játékosok könnyen akadályokba ütközhetnek a nagy játékfájlok letöltésekor vagy a digitális tartalmak elérésében. Ezért a fizikai adathordozók továbbra is szükségesek bizonyos régiókban, ami azt jelenti, hogy a fizikai játékok elérhetősége továbbra is a játékos kultúra része – különösen a lemezeket és kazettákat gyűjtők számára, ugyanis egyre nagyobb a gyűjtők köre is.
Bár a vállalat valószínűleg már kutatja, hogy mely piacokat érintené leginkább a digitális játékokra való átállás, Layden úgy véli, hogy még mindig meg kell találniuk az egyensúlyt abban, hogy mit fogadjanak el és mit utasítsanak el a teljesen digitális stratégiájuk kialakítása során. Bár a játékipar egyre inkább a teljesen digitális jövő felé halad, a valóság az, hogy sok játékos még mindig a fizikai játékokra támaszkodik. A problémához hozzátartozik, hogy
sok játék megjelenésekor már elérhető hozzá egy nagyobb javítócsomag, ami sok hibát kijavít, így már a lemezes játékok esetében is szükség van aktív internetkapcsolatra.
Mindezek miatt volt meglepő, hogy a PlayStation 5 Pro nem kapott lemezmeghajtós verziót. Ezt a döntést vélhetően fogyasztói szokások alapján hozták meg, viszont a Circana elemzőcég jelentése szerint is a játékosok még jobban viszik a lemezmeghajtós kiadásokat. Az Egyesült Államokban a PS5 eddigi élettartama alatt eladott konzolok 82 százalékát teszik ki a lemezmeghajtós változatok, míg a digitális kiadású konzolok csupán az összes eladás 18 százalékát képviselik.
Úgy tűnik, a Sony háza táján valóban ég a kezek alatt a munka, ugyanis egyes források szerint a konzolgyártó elkészült a PlayStation 6 csiptervével, innentől kezdve pedig általában bő két évre van szüksége a vállalatnak, hogy piacra dobja a terméket. Előfordult, hogy ez az intervallum hosszabb volt, ám ha azt vesszük alapul, hogy a PlayStation 3 2006-ban, a PlayStation 4 2013-ban, a PlayStation 5 pedig 2020 jelent meg – tehát hétévente dobták piacra az új konzolt –, akkor teljesen valóságosnak tűnik az információ, hiszen 2027-es megjelenést ígér. Ebben az esetben pedig a tavaly megjelent, elég borsos árú PlayStation 5 Pro (PS5 Pro) valóban a mostani konzolgeneráció közepét jelentette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.