Az atomiparban érdekelt francia vállalat, az Orano 1,6 milliárd eurós megállapodást írt alá a mongol kormánnyal a délnyugat-mongóliai Zuuvch-Ovoo uránbánya fejlesztéséről és üzemeltetéséről. Az 1600 munkahelyet teremtő projektet az Orano és két helyi cég (MonAtom, Badrakh Energy) közös leányvállalata működteti a jövőben. A kitermelés a tervek szerint 2029-ben kezdődik meg.
Az aláírási ceremóniára Ulánbátorban került sor, ahol a vállalkozások vezetői, valamint a mongol és a francia kormány képviselői vettek részt, többek között a külkereskedelemért és a külföldön élő franciákért felelős miniszteri megbízott, Laurent Saint-Martin is. Az Orano azért fordult az ázsiai ország felé, mivel igyekszik pótolni a Nigerből kiesett mennyiséget.
A nyugat-afrikai ország katonai vezetése 2023-ban puccsot hajtott végre, és eltávolította a franciabarát elnököt. Az államcsínyre válaszul a szomszédos országok kereskedelmi blokádot vezettek be, ami megnehezítette a kitermelt urán importját. Ráadásul az új vezetés közölte, hogy felülvizsgálják az országban kiadott bányászati engedélyeket.
Niger ennek következtében tavaly júniusban visszavonta az Orano engedélyét, így a cég felfüggesztette a tevékenységét.
Az események előtt Niger a francia uránimport 15-20 százalékát, míg az Európai Unió behozatalának 24-25 százalékát adta. Az érintett országok rendelkeznek tartalékkal, a kieső mennyiséget pedig Üzbegisztán, Ausztrália, Kazahsztán, Namíbia, Kanada és Oroszország pótolta. Érdemes megemlíteni, hogy Moszkva kifejezetten jó kapcsolatokat ápol az új nigeri vezetéssel.
A francia kormány ugyanakkor új reaktortok építését is tervezi, amelyek ellátásához a jövőben szükség lesz a mongol uránra. Ulánbátor pedig csökkenteni akarja függőségét Pekingtől és Moszkvától, ezért szívesen látja az európai partnereket.
A Magyarországnál tizenötször nagyobb területű, de mindössze 3,3 millió lakosú, Kína és Oroszország közé ékelődő ország exportjának közel 90 százalékát a fémek, a nyersanyagok és az energiahordozók teszik ki, ezeket főleg a hatalmas szomszédjai vásárolják meg.
A bányászat messze a mongol gazdaság legnagyobb ágazata, az ipari termelés 72 százalékát, a közvetlen külföldi befektetések 70 százalékát és a teljes GDP 24 százalékát adja. A rézben, szénben, aranyban, vasércben, kőolajban, uránban, fluoritban és cinkben gazdag Mongólia bátorítja az amerikai és az európai cégek bányászati beruházásait, de Kína továbbra is az ásványi nyersanyag exportjának elsődleges piaca marad.
Ugyan az olcsó munkaerő segíti a mongol bányaipart, azonban hátráltatja a szegényes infrastruktúra. Ráadásul az ország területének nagy része füves puszta, és nem rendelkezik tengerparttal, így a nyersanyagok szállítása kizárólag Oroszországon vagy Kínán keresztül valósítható meg. A földben rejtőző kincsek ugyan érdeklik a nyugati kormányokat, de a geopolitikai feszültségek miatt ezek kijutását Moszkva és Peking bármikor megakadályozhatja.
A Roszatom benyomulhat Vietnám energiaellátásába
Szándéknyilatkozatot írt alá a orosz állami Roszatom és Vietnám áramszolgáltatója. A Roszatom kész segíteni Vietnámnak atomerőművek építésében, valamint olyan területeken, mint a technológiatranszfer, a nukleáris tudásalap és az atomenergetikai ipar fejlesztése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.