BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
EU USA kereskedelmi háború vámháború
világgazdaság, Amerikai Egyesült Államok, Európai Unió, Kína

Vámháború: oda csapna az EU, ahol az amerikaiaknak a legjobban fáj

A várakozások szerint a Fehér Ház a jövő héten, április 2-án hozza nyilvánosságra az Európa EU elleni újabb kereskedelmi szankciókat. Az EU mozgástere az áruforgalom, főleg az energiahordozók terén erősen korlátozott, viszont a nagy technológiai cégek szolgáltatásaira súlyos csapást tudna mérni.

Az EU fontolóra veszi az amerikai szolgáltatásexport, köztük a nagy technológiai vállalatok működésének megadóztatását, hogy megtorolja Washington büntetővámjait. A vámháború szintet léphet a jövő héten, ha a Fehér Ház újabb szankciókat jelent be – mindkét fél a nehéztüzérség bevetésére készül. 

EU USA kereskedelmi háború vámháború
Az EU mozgástere az áruforgalomban szűk, a szolgáltatásokat viszont fájóan tudja szankcionálni / Fotó: Lightspring

Brüsszel már bejelentett további vámokat akár 26 milliárd euró értékű amerikai árura, miután Washington acél- és alumíniumvámokat vetett ki. Európai tisztviselők és diplomaták azonban úgy vélik, hogy a Trump-adminisztráció lépéseinek mértéke erősebb eszközök bevetését is indokolhatja.

Az EU-nak széles jogköre van a szellemi tulajdonjogok felfüggesztésére és vállalatok kizárására a közbeszerzési szerződésekből. 

Az amerikaiak azt hiszik, hogy ők uralják a kereskedelmi háborút, de nekünk is megvan erre a képességünk 

nyilatkozta a Financial Timesnak egy uniós diplomata, hozzátéve, hogy a végső cél egy átfogó kereskedelmi megállapodás révén a feszültség csökkentése.

Az EU súlyos csapást mérhet az amerikai szolgáltatóiparra

A válaszlépések közé tartozhat a nagy technológiai cégek szellemi tulajdonjogainak korlátozása. Egy másik lehetőség Elon Musk Starlink műholdhálózatának kizárása az állami szerződésekből. Olaszország már most újragondolja, hogy beszerezze-e a rendszert. 

A szolgáltatások terén a legsebezhetőbb az Egyesült Államok 

– mondta egy másik diplomata. Washington 

  • 2023-ban 109 milliárd eurós kereskedelmi többletet ért el az EU-val szemben a szolgáltatások terén, 
  • míg árukereskedelemben 157 milliárd eurós deficitet mutatott.

Az uniós tisztviselők úgy vélik, hogy a Trump-adminisztráció csak akkor lesz hajlandó tárgyalni, ha az Egyesült Államok vámfalat emel, amely demonstrálja, hogy komolyan törekszik kedvezőbb feltételek elérésére azoktól a kereskedelmi partnerektől, amelyek szerinte kihasználták nyitott piacát. Az európai tisztviselők ugyanakkor bíznak abban, hogy gyors előrelépést érhetnek el egy végső megállapodás felé, de elismerik, hogy még ez sem törölné el Trump összes extra vámját.

Mivel az EU áruexportja messze meghaladja az importját, a blokk nehezen tudná kiegyenlíteni az Egyesült Államok árukra kivetett vámjait. Brüsszel emellett nem akarja leállítani az amerikai földgázszállításokat sem az európai kontinensre. 

Csak korlátozott számú amerikai árucikk van, amelyet az EU megcélozhat anélkül, hogy túlzottan károsítaná a gazdaságát

– mondta David Henig, az European Centre for International Political Economy nevű agytröszt szakértője, hozzátéve, hogy a szolgáltatások sokkal nagyobb lehetőséget nyújtanak a megtorlásra. 

Egyes szakértők szerint, ha az EU valóban komoly gazdasági fájdalmat akar okozni az Egyesült Államoknak, az Európai Bizottságnak az úgynevezett anti-koerciós eszközt (ACI), a „kereskedelmi bazookát” kellene bevetnie. Ezen keresztül

  • korlátozhatja az amerikai bankok tevékenységét, 
  • visszavonhat szabadalmakat, vagy 
  • megakadályozhatja, hogy vállalatok bevételt szerezzenek szoftverfrissítésekből vagy 
  • streaming szolgáltatásokból.

Washington a jövő héten veti be a nehéztüzérséget

Bármilyen uniós megtorló intézkedést a Bizottság dolgozna ki, de azt a tagállamok minősített többségének kell majd jóváhagynia. Az EU-országok azonban – szokás szerint – nem tudnak dűlőre jutni a kérdésben. Egyelőre a vita még a Trump által az acél- és alumínium termékekre bevezetett vámok ellenintézkedéseiről zajlik.

Franciaország például azt szeretné elérni, hogy az amerikai bourbon whiskey kerüljön le a listáról, hogy elkerüljék a saját italiparukra gyakorolt negatív hatásokat.

A Bizottság elhalasztotta az intézkedéseket – amelyek farmerruházatot, motorkerékpárokat és esetleg szójababot is érintenének – április 12-ig. A Fehér Ház a jövő héten jelenthet be további vámintézkedéseket, amelyek Brüsszel várakozásai szerint körülbelül 20 százalékosak lesznek. Repülőgépek, vegyszerek és gyógyszeripari termékek is célkeresztbe kerülhetnek.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.