BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ukrajna taszajthatja át az EU-t és Magyarországot a génmódosított világba

Mivel a géntechnológiával módosított növények termesztését szinte minden EU-tagországban betiltották, az Európai Bizottság a legújabb laboratóriumi technikával készült termékeket a hagyományos növényekkel egyenértékűnek kívánja tekinteni. Ukrajna esetleges uniós csatlakozása a génmódosítás-pártiak táborát erősíthetné.

Ukrajna uniós csatlakozása akár fordulatot idézhet elő az Európai Unió egy régi vitájában, amelyben az egyik oldalon Magyarország áll más tagállamokkal szemben, akik ellenállnak a többiek sürgetésének, hogy az EU oldja fel a génmódosított növények (GMO) tiltását. A kiterjedt mezőgazdasági szektorral rendelkező Ukrajna használja a GMO technológiát, és belépése e vitákba akár döntőnek is bizonyulhat, ha addig nem születik döntés.

Scientist working in laboratory, GMO
Nagy a pezsgés a GMO körül / Fotó: Science Photo Library via AFP

Az EU egy lépéssel amúgy is közelebb lépett az új genomikai technikákkal (NGT) előállított géntechnológiával módosított növények új generációjára vonatkozó szigorú szabályozás feloldásához, a kormányok egyértelmű többsége pedig a lengyel kompromisszumos javaslat támogatását fejezte ki – írta a minap az Euronews

Mindezek előzménye, hogy az Európai Bizottság új kategóriát kíván létrehozni a géntechnológiával módosított növényeknek, amelyeket modern génszerkesztési technikákkal hoztak létre, ezekre lazább szabályozás vonatkozna, és nagyrészt a hagyományos törzsekkel egyenértékűként kezelnék őket. Jelenleg minden GMO-ra szigorú biztonsági vizsgálati és nyomonkövetési követelmények vonatkoznak.

Lengyelország, amely hat hónapos EU-elnöksége alatt kormányközi tárgyalásokat vezet, még februárban informális szavazást tartott a nemzeti küldöttek között az új generációs génmódosított növények szabadalmazhatóságának kényes kérdésével kapcsolatos rendelkezések módosításáról. Néhány ország – köztük Magyarország – következetesen ellenezte a GMO-liberalizációs javaslatot. Ám úgy tűnik, hogy

a legutóbbi találkozó a génmódosított növények új kategóriájának létrehozása javára billentette a mérleget, amely mentesülne a jelenlegi szabályozás nagy része alól.

Belgium úgy döntött, hogy támogatja a javaslatot az újonnan beiktatott jobboldali kormány alatt. „Még mindig van problémánk a szabadalmakkal, de a kompromisszum szellemében úgy döntöttünk, hogy konstruktívan támogatjuk [a javaslatot]” – mondta egy belga diplomáciai forrás az Euronewsnak.

A környezetvédők is aggódnak

A környezetvédelmi csoportok most attól tartanak, hogy a liberalizáció egyre valószínűbbnek tűnik. A Föld Barátai Európa arra szólította fel a mezőgazdasági minisztereket, hogy utasítsák el a deregulációs javaslatot, Mute Schimpf pedig, aki élelmezési kampányt folytat, azt mondta, hogy az EU végrehajtó testülete „a vállalati érdekeket a természet és a polgárok érdekei elé helyezi”. 

A fogyasztók és a környezet meg fogják fizetni az árát, csak azért, hogy a Bayer és vidám vállalati barátai kedvében járjanak 

– mondta Schimpf, megnevezve a német agrárvegyipari óriást, amely 2018-ban egyesült az egyesült államokbeli Monsantóval.

Egy másik diplomáciai forrás azt mondta az Euronewsnak, hogy csak 

  • Ausztria, 
  • Horvátország, 
  • Magyarország, 
  • Románia, 
  • Szlovákia és 
  • Szlovénia 

erősítette meg, hogy továbbra is ellenzi a javaslatot, Görögország pedig valószínűleg csatlakozik hozzájuk a kormány megerősítésére várva. A hetes jócskán elmarad a blokkoló kisebbségtől.

Ahhoz, hogy egy génmanipulált növényt egy hagyományosan tenyésztett törzzsel egyenértékűnek lehessen tekinteni, legfeljebb 20 pontos változást kell tartalmaznia a DNS-ében – az élet genetikai kódját tartalmazó híres „kettős hélixben”. „Egy ilyen „mágikus küszöb” mögött azonban nincs tudományos érv, mivel „nincs összefüggés a mutációk száma és a kockázati szint között” – írta a múlt héten mintegy 30 csoport, köztük a Friends of the Earth Europe és a GM Watch Várhelyi Olivér egészségügyi biztosnak.

Az új technológia lehetővé teszi a tudósok számára, hogy tetszés szerint átírják a genetikai kódot, ahelyett, hogy egyszerűen áthelyeznék a géneket egyik sejtről a másikra. A kutatók már vizsgálják a generatív mesterséges intelligencia felhasználásának lehetőségét új tulajdonságok organizmusokba való programozására – ezt a lehetőséget izgalom és mély aggodalom övezi.

A transzgenikus növények továbbra is a meglévő GMO-irányelv hatálya alá fognak tartozni, szigorú biztonsági és nyomonkövetési szabályokkal, valamint egy kihagyással, amely lehetővé tette néhány uniós kormány kivételével, hogy megtiltsák a termesztést a területükön. 

Spanyolország egyelőre az egyetlen ország az unióban, ahol jelentős mennyiségű genetikailag módosított növényt termelnek.

Ukrajnában engedélyezett a GMO

Ukrajna esetleges belépésével azonban ez változna, ott ugyanis engedélyezett a génmódosított növények termesztése. Ebből már volt gond itthon is, tavaly például mintegy 40 tonna GMO-val szennyezett kukorica-vetőmagot foglaltak le, miután a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal vizsgálta a Magyarországra érkező tételeket. Magyarországon ugyanis a GMO-val szemben mintegy húsz éve zéró tolerancia van, amit az a MTA Növényvédelmi Kutatóintézete, a MATE és a Magyar Természettudományi Múzeum szakértőiből álló kutatócsoport vizsgálatai alapoztak meg.

Ezekből ugyanis kiderült, hogy az EU-ban engedélyezett MON810 jelű, géntechnológiával módosított kukoricafajták toxintartalma (kukoricamoly ellen ható Bt-toxin) száraz időben mintegy 7000-szerese, csapadékos időben pedig 3500-szorosa a kukoricamoly ellen használt hasonló hatóanyagú növényvédő szer egy kezelés során kibocsátott toxintartalmának.

Kutatók szerint a genetikailag módosított növények nem a környezetüktől elszigetelten léteznek: a természetes élőlénytársulásokba bejutva génjeiket átadhatják a természetben élő rokon fajoknak vagy termesztett fajtáknak, szelekciós előnyhöz vagy hátrányhoz juttatva azokat. Termesztésükkor elkülönítésük kivitelezhetetlen, génszennyezés jöhet létre, ami felgyorsíthatja a gyom- és rovarirtó szerekkel szemben ellenálló gyomok és kártevők megjelenését.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.