BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Diszkriminációs perbe keveredett a Google: bár fizettek, de nem ismerték el a vádakat

A cég állítólag előnyben részesíti a fehér és ázsiai alkalmazottakat. Bár kifizették a közel harmincmillió dolláros kártérítést, de a vádakat egyértelműen tagadták.

A Google beleegyezett egy 28 millió dolláros (10,2 milliárd forint) kártérítés megfizetésébe, hogy peren kívül rendezzen egy csoportos keresetet, amely szerint a vállalat előnyben részesítette a fehér és ázsiai alkalmazottakat más dolgozókkal szemben: ők magasabb fizetéseket és jobb karrierlehetőségeket kaptak. A megállapodást a Google anyavállalata, az Alphabet kötötte meg, és múlt héten Charles Adams bíró, a kaliforniai Santa Clara megyei felsőbíróság tagja előzetesen jóváhagyta.

Diszkriminációs perbe keveredett a Google: bár fizettek, de nem ismerték el a vádakat
Diszkriminációs perbe keveredett a Google: bár fizettek, de nem ismerték el a vádakat / Fotó: Sergei Elagin

A bíró szerint az egyezség tisztességes, észszerű és „jó eredmény” annak a legalább 6632 kaliforniai Google-alkalmazottnak, akik 2018. február 15. és 2024. december 31. között dolgoztak a cégnél. A Google szóvivője kedden megerősítette a megállapodást, de hozzátette:

Továbbra is elutasítjuk azokat a vádakat, hogy bárkit hátrányosan megkülönböztettünk. Elkötelezettek maradunk az iránt, hogy minden munkavállalót egyenlően fizessünk, alkalmazzunk és léptessünk elő.

A pert Ana Cantu vezette, aki mexikóinak és amerikai őslakosnak vallja magát, és a Google-nél dolgozó hispán, latin-amerikai, amerikai őslakos és más kisebbségi csoportokhoz tartozó munkavállalók nevében indította az eljárást. Cantu azt állította, hogy hét éven át kiváló munkát végzett a Google HR- és felhőszolgáltatási részlegén, mégis ugyanazon a beosztási szinten ragadt, míg fehér és ázsiai kollégái fizetésemeléseket és előléptetéseket kaptak – írja a The Guardian.

A kereset szerint a Google a fehér és ázsiai alkalmazottakat magasabb munkaszintekre sorolta, még akkor is, ha ugyanazt a munkát végezték, míg a mások által benyújtott panaszokat figyelmen kívül hagyta, és megtagadta a fizetésemeléseket és előléptetéseket azoktól, akik felszólaltak az ügyben. A bíró jelezte, hogy a peren kívüli egyezség úgy jöhetett létre, hogy a felperes ügyvédei beleegyeztek abba, hogy kizárják az afroamerikai alkalmazottakat a csoportos keresetből, amit a Google is szorgalmazott.

A nettó kártérítési összeg 20,4 millió dollár, miután hétmillió dollárt levontak ügyvédi díjakra, bírságokra és egyéb költségekre.

Adams bíró szeptemberre ütemezett egy végső jóváhagyási meghallgatást a megállapodás kapcsán. Cantu ügyvédei nem kommentálták az ügyet.

Kiberbiztonsági céget venne a Google, és nem sajnálja a pénzt

A Google- és YouTube-tulajdonos Alphabet szemet vetett a Wiz nevű kiberbiztonsági startupra, és bár tavaly a Wiz lefújta az akkor még csak 23 milliárd dolláros ügyletet, az Alphabet nem adta fel, és most ismét próbálkozik, ezúttal azonban már 30 milliárd dollárról van szó.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.