BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot lassult az infláció az eurózónában

A pénzromlás üteme éves alapon 2,3 százalékra lassult a monetáris unióban. Az eurózóna inflációja januárban még 2,5 százalék volt.

Éves alapon 2,3 százalékra lassult az infláció az eurózónában februárban. A monetáris unió pénzromlási üteme ezzel nagyobb mértékben csökkent, ahogy azt az elemzők előzetes, március eleji adatbecslést követően módosított konszenzusa várta, mely 2,4 százalékra tette az adatot.

infláció,
Meglepően nagyot lassult az infláció az eurózónában / Fotó: AFP

Tovább szelídül az infláció az eurózónában

A 2,3 százalékos adat ugyan kedvezőbb, mint azt az elemzők várták, jelenlegi szintjei mellett még mindig a 2 százalékos jegybanki célsáv felett jár, az viszont mindenképpen biztató lehet a piacok számára, hogy a januári, hathavi csúcsot jelentő 2,5 százalékról tapinthatóan lefelé mozdult már az infláció szintje.

Az adatcsokor részleteiből kiderül, a szolgáltatások és az energia árának növekedése lassult az előző adatokhoz mérten, a feldolgozatlan élelmiszerek áremelkedése ugyanakkor gyorsult. A maginflációs mutató, mely a volatilis elemektől megtisztítva mutatja be a pénzromlás szintjét, 2,6 százalékra szelídült, 2022 januárja óta nem látott alacsony szintet ütve meg ezzel.

A friss adatok nem különösebben hatották meg a piacokat, 

az euró 0,1 százalékkal süllyedt a dollárral szemben, a forint 0,04 százalékkal erősödött a közös deviza ellenében, a forint-dollár kereszt pedig változatlanul 366,05-ön jár.

A fojtott piaci reakció mögött az a várakozás állhat, miszerint a friss inflációs adatsor a monetáris politika alakításának szempontjából sokkal kisebb jelentőséggel bír csak, mint például a kedden elfogadott, brutális költekezést lehetővé tevő német adósságfék elengedése, melynek gazdaságra gyakorolt hatása kiemelten magas lehet, ahogy a vámháború alakulásának gazdaságra és inflációra kifejtett hatása is jelentősebb lehet, mint a friss pénzromlási adatnak, ezért az EKB-nek továbbra sem lehet túlzottan megengedő a keze, még a kedvező inflációs trendeket látva sem. Ezt a narratívát egyébként maga Lagarde is megerősítette legutóbbi kamatdöntést követő beszédében.

A Bloomberg által megkérdezett elemzők továbbra is két kamatvágást várnak a jegybanktól az idén, áprilisban és júniusban, amit a kamatok 2 százalékon tartása követhet majd az év második felének ülésein.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.