BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nikotinháború Brüsszelben: az e-cigaretták sem úsznák meg a következő dohányadó-emelést

A cél az egészségvédelem mellett a csempészet visszaszorítása. Tizenöt tagállam követeli, hogy Brüsszel emelje a cigaretta és az új dohánytermékek adóját, és szigorítson a szabályokon.

Az Európai Unió 15 tagállama, köztük Németország, Franciaország, Spanyolország és Csehország, közös levélben szólította fel az Európai Bizottságot, hogy haladéktalanul terjessze elő a már évek óta halogatott dohányadóreformot. A cél: egységesíteni az uniós adózást, megadóztatni az új nikotintermékeket – mint az e-cigaretták vagy a nikotintasakok – és jelentősen megemelni a minimális jövedéki adókat a hagyományos dohánytermékekre – írta a Financial Times.

Waving,European,Union,Flags,In,A,Row,In,Brussels,,Belgium, zászló, európai únió zászló, európai úniós zászló, union flag, brüsszel, belgium 
lőfegyver
A brüsszeli elképzelés szerint az összes új típusú dohányterméket egységesen meg kellene adóztatni / Fotó: Respiro / Shutterstock

A bizottságnak címzett levélben a pénzügyminiszterek úgy fogalmaztak:

A jelenlegi irányelv nem alkalmas arra, hogy a tagállamok kezelni tudják a dohánypiac változásait és az új termékek terjedését.

A szabályozás legutóbb 2011-ben módosult, azóta azonban az e-cigaretták, hevített dohánytermékek és más alternatív nikotinhordozók robbanásszerűen terjedtek el az EU-ban.

A kiszivárgott 2022-es javaslat alapján a cigarettákra kivetett minimális jövedéki adó duplájára, a sodródohányra háromszorosára, míg a szivarokra kilencszeresére nőtt volna. Bár a végleges verzió ennél mérsékeltebb lehet, az irány egyértelmű: a dohánytermékek alacsony ára nem maradhat fenn.

Wopke Hoekstra adóügyi biztos támogatásáról biztosította a kezdeményezést, kiemelve, hogy évente több mint 10 milliárd euró bevétel esik ki az EU költségvetéséből az illegális dohánykereskedelem miatt. „A jelenlegi szabályozás nem alkalmas arra, hogy hatékonyan fellépjünk ezek ellen a veszteségek és az egészségügyi kockázatok ellen” – fogalmazott a bizottság.

A módosításhoz ugyanakkor egyhangú döntés szükséges, és néhány ország – köztük Olaszország, Görögország és Románia – ellenáll. Ezek az országok saját levelükben arra hivatkoztak, hogy a dohányzás aránya már most is csökken, és nem látják szükségét egy teljes körű átalakításnak. Érdekesség, hogy mindhárom ország jelentős dohánytermesztő.

Minden dohánytermék célkeresztbe kerül

Az iparági szereplők sem örülnek az adóemelés kilátásának. Paul Varakas, az Európai Szivaripari Szövetség igazgatója egyenesen „felelőtlennek és a gazdasági helyzettől teljesen elrugaszkodottnak” nevezte a tervezetet, különösen egy esetleges kereskedelmi háború árnyékában.

A bizottság a korábbi inflációs nyomás miatt 2022-ben még elhalasztotta a javaslat beterjesztését, de most, hogy az éves infláció áprilisban már csak 2,2 százalék volt, újra napirendre került a kérdés. A brüsszeli tisztviselők szerint „hamarosan” előterjesztik az új irányelvjavaslatot.

Dohánytermékek: keményen fellép a kormány a trafikokban – erre készüljenek a vásárlók

A dohánytermékek bemutatásának és ismertetésének szabályait szigorítja a trafikokban egy új kormányrendelet. A tervezet kiemelt figyelmet fordít a fiatalkorúak védelmére, és részletesen szabályozza az innovatív dohánytermékek tájékoztatási lehetőségeit az üzletekben és egyéb felületeken.

 

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.