Kisebbségi kormány, kisebbségi euró. Gőzerővel készülnek Bulgária hatóságai kivédeni az euró január 1-jei várható bevezetésének esetleges negatív hatásait. A jó és gyors kommunikációra valójában azért van elemi szükségük már most, mert szerdára várható, hogy az ország megkapja a zöld fényt az euróbelépésre, és már ekkor kitörhet a politikai ribillió. Nem csak a politikai erők megosztottak a kérdésben: az Európai Bizottság megrendelte Eurobarometer felmérés csak egy napja tárta fel, hogy a bolgárok többsége ellenzi az eurót és megtartaná inkább a levát. Az euró bevezetése botránykő.
Két érintett hatóság, a Fogyasztóvédelmi Bizottság (FVB) és a Versenyvédelmi Bizottság (VVB) összevetik a vállukat, hogy megelőzzék az áruk és szolgáltatások árainak indokolatlan emeléseit az euró használatába vezető átmenet idején – jelentette pénteken a Novinite szófiai hírügynökség. A két szervezet azt ígéri, ki fogja vizsgálni a kereskedők közti olyan tiltott megegyezéseket, amelyek áremelési spekulációhoz vezethetnek.
Roszen Karadimov, az FVB új elnöke arról nyilatkozott, a két hatóság és az adóhatóság (a Nemzeti Bevételi Ügynökség) együttműködésének törvényi akadályai vannak, ehhez és az adatok megosztásához jogszabályi változásokra van szükség.
Ennél a pontnál megjegyzendő, hogy Roszen Zseljazkov kormányának nincs parlamenti többsége, a törvényekhez egyenként meg kell szereznie a külső támogatást, az euró ügyében pedig azóta tart a politikai villongás – amibe még az államelnök is belekeveredett –, mióta az elmúlt évek gazdasági sokkjai után annyit javultak az ország gazdasági mutatói, hogy belátható közelségbe került az euróövezeti csatlakozás feltételeinek teljesítése.
Maria Filipova, a VVB vezetője nemzeti információs kampány megindítását jelentette be, amire azt követően kerül sor, hogy szerdán az Európai Központi Bank, illetve az Európai Bizottság közzéteszi a Bulgária euróba vezető útjáról szóló konvergenciajelentést.
A zöld fény megadását a hivatalvezető magától értetődőnek veszi (ki is szivárgott, hogy ez várható). Az áttörést ez jelenti majd, aztán a január 1-jei bevezetés előtt már csak két formálisnak ígérkező lépés van hátra:
A két bizottság műhelyt szervezett – tudósít a Novinite –, hogy feltérképezzék, milyen konkrét intézkedésekre lesz szükség az árspekuláció visszafogására és a sima átmenet biztosítására.
Az egyik ilyen, hogy a magyar árfigyelőhöz hasonló rendszert hozzanak létre, amelynek segítségével még az euró bevezetése után is a monitoron maradna az árak alakulása. A cél megvédeni a fogyasztók érdekeit, és fenntartani a kereskedők, beszállítók és termelők tisztességes versenyét.
A bizottságok azt is ígérik, ellenőrizni fogják, hogy a kereskedők közt ne köttethessenek törvényellenes egyezségek. Karadimov figyelmeztetett: a spekuláció szankciója az előző évi forgalom 10 százalékának megfelelő büntetés, és a kereskedők ennek tudatában vannak.
Az évente kétszer elvégzett Eurobarometer-felmérés 2025. tavaszi eredményei azt mutatják, hogy az Európai Unióban alig van ország, ahol kisebb volna az euró támogatottsága, mint Bulgáriában.
A bolgárok 50 százaléka ellenzi az euró bevezetését és csak 43 százaléka támogatja. Ezzel Bulgária azon öt EU-tag közé került, ahol a többség nem akarja az eurót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.