Jövő hét szerdán várhatóan hivatalosan is megnyílik az út Bulgária számára, hogy bevezesse az eurót. A kisebbségi kormány számára savanyú a szőlő, erre világítanak rá a tavaszi Eurobarometer-felmérés csütörtökön közzétett számai a közös valuta bulgáriai támogatottságáról. Az eredmények finoman szólva kiábrándítók.
Duplán azok, hiszen az Eurobarometer megrendelője maga az Európai Bizottság. Brüsszelnek pedig nem érdeke, hogy az euróövezet újabb bővítése ne sikerként jelenjen meg – inkább az, hogy a bejelentés, pont most, jutalomnak tűnjék. A bürokratáknak helyi politikai támogatottságra van szükségük ahhoz, hogy megvalósítsák a szerdán – napokkal a román elnökválasztási folyamat lezárulta után – bejelentett új fekete-tengeri stratégiát, amely infrastrukturális beruházásokat tartalmaz a nehézfegyverek és csapatok mozgatása érdekében Bulgáriában és Romániában.
A zöld fényt az euró bevezetésére január 1-jén minden bizonnyal megkapja Bulgária június 4-én, szerdán, amikor az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank közzéteszi a nem eurót használó, de a bevezetésre kötelezett EU-tagállamok konvergenciajelentéseit. Ezután már csak formálisnak ígérkező döntések maradnak:
Az inflációs, államháztartási, adósság- és devizaárfolyam-kritériumoknak az ország eleget tesz, és kiszivárgott, hogy a döntés kedvező lesz, habár az infláció felpörgésének rizikóit illetően késhegyig menő vita dúl az unió legszegényebb tagállamában.
Az áprilisi Eurostat- és nem Eurostat-sztenderdű bolgár inflációs adatok közt széles a rés, az utóbbi 3,5, az előbbi 2,8 százalék. A kritériumot azonban (legfeljebb másfél százalékkal magasabb, mint a három legalacsonyabb inflációjú EU-tagállam átlaga) az előbbi alapján kell teljesíteni, és a 2,8 százalék pontosan ennek a sávnak a felső szegélyén van. Ha igent akar mondani az EKB és az EU, mondhat, ha bizonytalannak ítélik meg az inflációs kilátást, esetleg mondhatnának nemet is. De kiszivárgott, jelzések is érkeztek, hogy melyik a kettő közül.
Mit mondanak majd Brüsszelben és Frankfurtban? – ezt tehát gyakorlatilag előre tudhatjuk: jöjjenek csak. De mit mond maga a bolgár polgár, akinek jövőre kicserélik a pénztárcája tartalmát?
Az évente kétszer elvégzett Eurobarometer-felmérés eredményei – a kisebbségi kormány számára sajnálatos módon – azt jelzik, hogy kő került a levesbe.
Az euró bevezetését a bolgárok kevesebb mint fele támogatja – jelentette a Novinite.
A szófiai hírügynökség a következő részletekről számol be:
Igen, jól látjuk: az eurót ott nem akarják az EU-ban, ahol még nincs, nyilván, mert a bevezetése ellen erős érveket találtak, és ez alól nem kivétel Bulgária sem, ők azonban mégis megkapják a jótéteményt.
Azt is jól látjuk, van kivétel. Magyarország, ahol azonban alacsonyabb az euró támogatottsága, mint az uniós átlag, a miénknél még alacsonyabb a frissen az euróövezetbe lépett Horvátország száma, és ennél is rosszabb Romániáé. Lábjegyzet: ez euróbevezetést a magyar kormány sem ellenzi, de az idejét nem tudni, mert a feltétele, hogy a deviza ne hátráltassa, hanem segítse az ország felzárkózását.
A felmérés egyéb eredményeit illetően: a 2025 tavaszi Eurobarometer hemzseg a pozitív rekordoktól, miközben Európában háború van, amit az EU finanszíroz, és rendkívül éles politikai viták, az energia ára többszöröse a néhány évvel ezelőttinek, a versenyképesség mélypontokat dönget a fő riválisokkal szemben, szinte nincs gazdasági növekedés, és vámháborúban állunk az Egyesült Államokkal és talán Kínával is.
A felmérésből, illetve a róla az Európai Bizottság által közzétett összefoglalóból szemezgetve:
Az Eurobarometer-felmérések az Európai Bizottság megrendelésére készülnek, a kimenetelük a kérdések megfogalmazásától a prezentálásukig több ponton befolyásolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.