Napokkal azután jelentette be új fekete-tengeri stratégiáját az Európai Unió, hogy véglegesen kiderült, Románia nem NATO- és EU-szkeptikus, egyesek által oroszbarátnak tartott elnököt választott. A stratégia célja, hogy könnyebb legyen az Ukrajnával érintkező térségen a nehézfegyverek és a csapatok átszállítása, és ennek érdekében Romániában és Bulgáriában is jelentős katonai célú fejlesztéseket tervez az EU.
A Fekete-tenger biztonsága életfontosságú az európai biztonság számára
– idézte a Politico az EU radikálisan oroszellenes csúcsdiplomatáját, Kaja Kallast, aki sajtótájékoztatóján azt is hozzáfűzte, hogy a biztonságot jelenleg aláássa Oroszország háborúja Ukrajna ellen, és a tengerészeti infrastuktúra elleni „hibrid” támadások. A Fekete-tenger hadszíntérrré vált, aknák teszik veszélyessé, és volt, hogy akadoztak a tengeri szállítások.
A Fekete-tenger híd a Dél-Kaukázus és Közép-Ázsia felé, létfontosságú energia- és élelmiszer-szállítások artériája – indokolta Marta Kos EU-bővítési biztos, miért válasz az új stratégia a geopolitikai kihívásokra egy új világban, ahol „a függésekből fegyvert csinálnak”. Mindez Oroszországra utal, akikkel pedig a stratégia szerint szorosabbra fűznék a kapcsolatokat:
Akik befektetéseket, fejlesztéseket kapnak a stratégia jegyében: a fekete-tengeri kijárattal rendelkező EU-tagok, Románia és Bulgária.
Mit kap Románia és Bulgária az új uniós stratégia jegyében?
A két fekete-tengeri tagállamban infrastruktúra-befektetéseket vállal az unió: kikötőket, vasutakat és repülőtereket fejlesztenek, hogy alkalmasak legyenek a nehézfegyverzet szállításának kezelésére. A Politico szerint Kallas csapatokat is emlegetett. A fejlesztések biztosítják, hogy
a csapatok ott legyenek, ahol szükséges és amikor szükséges.
Miközben az Oroszország és Ukrajna közti béketárgyalások már megkezdődtek, habár kínkeservesen haladnak, az Ukrajna küzdelmét az Egyesült Államok kiszállása óta maga finanszírozó Európai Unió mélyebben sodródik a konfliktusba.
Hétfői hír, a német kancellár jelentette be, hogy a nyugat-európai nagy államok nem korlátozzák többé az Ukrajnának szállított nagy hatótávolságú fegyvereik felhasználását az orosz katonai célpontok ellen. Friedrich Merz szerdán azt is közölte: Németország segíteni fog Ukrajnának a nagy hatótávolságú fegyverek előállításában – bár a Taurus rakéták szállításáról nem beszélt –, ezenfelül ötmilliárd euró katonai segélyt is küld Ukrajnának.
Mekkora lehet a Romániába és Bulgáriába öntendő összeg, ez nem derült ki a tudósításból. Mindenesetre akár óriási pénzekről is lehet szó: a Politico is emlékeztet Aposztolosz Cicikosztasz közlekedési biztos szavaira, aki nemrégiben azt közölte: 75 milliárd euróba (30 ezermilliárd forintba) kerülne az európai közlekedési infrastruktúra katonai célú feljavítása.
Csütörtökön vált bizonyossá, a román alkotmánybíróság egyhangúlag érvényesítette Nicusor Dan győzelmét az előző vasárnapi elnökválasztáson. Vagyis nem az első fordulóban győztes, EU- és NATO-szkeptikus George Simion lesz a román elnök, aki ugyan kritikusan nyilatkozott Oroszország Ukrajna elleni háborújáról, mégis a Kreml kedvelt jelöltjének tartották kritikusai.
Romániának a keleti szárnyán kitüntetett szerepet szánt a NATO és a nyugati szövetségesek, Konstanca, a nagy román fekete-tengeri kikötőváros közelében lévő Mihail Kogalniceanu légitámaszpontot Európa legnagyobb NATO-támaszpontjává építik ki. A fejlesztések elé komoly akadályokat gördíthetett volna egy ellenségessé váló román vezetés, Dan győzelme így biztosan kellemes perceket szerzett a brüsszeli irodákban.
Az új stratégia másik kedvezményezettje, Bulgária kisebbségi kormánya ugyanakkor Nyugatról kapott édes híreket a napokban.
Szenzációs kiszivárgás: Bulgáriát beengedik az euróövezetbe, pedig annyira nem is akarják
A keleti szárnyi EU-tag kilátásairól név nélkül nyilatkozó uniós tisztviselők tájékoztatták a Bloomberg hírügynökséget. Bulgária már jövőre bevezetheti várhatóan az eurót, és az erről szóló végleges döntés nagyon hamar megszülethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.