Pénzügyi szempontból a ma esti összecsapás lesz a Manchester United történetének legfontosabb meccse – nyilatkozta az UEFA Európa-liga döntőjéről a BBC-nek Kieran Maguire futballgazdasági szakértő. A finálé győztese a következő idényben a Bajnokok Ligájában indulhat, ez Maguire szerint önmagában 100 millió font körüli bevételt jelenthet az UEFA pénzdíjait, a jegyeladásokat, a közvetítések után járó jogdíjakat, valamint a szponzori bónuszokat is figyelembe véve. Sikeres szereplés, mondjuk egy negyeddöntőbe való bejutás, további 30-40 millió font körül hozhat a konyhára.
Mindkét csapat borzalmasan gyengén muzsikál a bajnokságban, a Manchester United 16., a Tottenham Hotspur 17. a Premier League tabelláján, egy fordulóval a zárás előtt már egyik gárdának sincs esélye kijutni a nemzetközi kupaporondra, erre az egyetlen sanszuk az, ha megnyerik az Európa-liga döntőjét.
Bár nyilvánvalóan a Tottenham is arra törekszik, hogy győzzön Bilbaóban, és ezzel valamelyest kozmetikázza a szintén pocsék idényét, és nyilván anyagilag sem mindegy nekik, hogy ősszel ott lehetnek-e valamelyik európai kupában, ám gazdasági téren a manchesteriek számára sokkal nagyobb a tét.
A Spurs a tavalyi évben 26 millió fontos veszteséget könyvelhetett el, míg a United ugyanezt az időszakot 113 millió font mínusszal zárta, az utóbbi hároméves periódusra vetítve pedig 300 millió font volt a veszteségük.
A szakmai kudarcsorozat ellenére a Manchester United 2024-ben 651 millió font összbevételt generált, ebben a mutatóban csak három futballklub volt jobb náluk a világon.
Más kérdés, hogy ez a kétségkívül magas bevétel nem jelent igazi anyagi stabilitást, mivel az egyesület több mint egymilliárd font adósságot görget maga előtt. Ez a brutális mértékű adósságot nagyrészt a többségi tulajdonos Glazer család hozta össze, akik már a klub 2005-ös megvásárlását is lényégében kölcsönökből finanszírozták.
Ezeknek az adósságoknak a törlesztése éves szinten több tízmillió fontot emészt fel a Manchester United kasszájából, és ezek a terhek az elkövetkezendő években az emelkedő kamatok miatt csak tovább fognak nőni.
Ilyen körülmények között igen komoly a veszélye annak, hogy a klub nem tud megfelelni a Premier League profitabilitási és fenntarthatósági szabályainak, amelyek nem engedik, hogy a csapatok túlságosan nagy veszteséggel működjenek.
A Glazer család mellett kisebbségi tulajdonos, de a legfontosabb sportszakmai és pénzügyi kérdésekben a döntési jogokat valójában gyakorló tulaj, Sir Jim Ratcliffe márciusban egyenesen úgy fogalmazott, ha nem hozta volna meg drasztikus megszorító intézkedéseit, az egyesület a tavalyi év végére csődbe ment volna.
A gyenge eredményekből is látszik, hogy a Unitedre bizony ráférne az erősítés, sztárjátékosokat, potenciális húzóembereket viszont úgy szinte lehetetlen lesz igazolni, ha nem indulhatnak a nemzetközi kupákban.
Emellett mindenképpen csökkenteni kell a bérköltségeket, a jelenlegi keret tagjai összesen több mint egymilliárd fontot keresnek, ez a Premier League szintjén is rendkívül soknak számít. Emellett a nyáron vevőt kellene találniuk azokra a magas fizetésű játékosokra, akik jelenleg más csapatoknál szerepelnek kölcsönben, például Jadon Sanchóra, a brazil Antonyra vagy Marcus Rashfordra.
A BL-indulásból származó masszív pluszbevételek stabil alapot adnának a csapat újjáépítéséhez, ezek tudatában könnyebben lehetne tervezni, és a szakmai stábnak is nagyobb lenne a mozgástere ami az új igazolásokat illeti − mutatott rá Kieran Maguire.
A szakértőhöz hasonló véleményen van a Manchester United korábbi legendás játékosa, Rio Ferdinand, aki szerint az Európa-liga megnyerése egy új korszakot nyithat meg a klub történetében.
A vártnál jóval gyengébb bajnoki szereplés nyomán az angol szövetségtől nagyjából 30 millió fonttal kevesebb pénz folyhat be az egyesület kasszájába annál, amivel a vezetőség előzetesen számolt, és komoly tételt képez a kiadási oldalon az a fájdalomdíj, amelyet a klub az előző vezetőedzőnek, Erik ten Hagnak, illetve a korábbi sportigazgatónak, Dan Ashworthnak fizetett a menesztésükkor.
Új stadiont is építenének Ratcliffe-ék, de az még nem tiszta, honnan lesz rá pénz
Ahogy arról korábban a Világgazdaság is beszámolt, a klubvezetés a pénzügyi nehézségek ellenére új stadiont szeretne építeni, a nagyszabású, körülbelül 2 milliárd euró értékű beruházás keretében a 100 ezer fős kapacitású aréna mellett 17 ezer új lakást is kialakítanának, és egyéb fejlesztéseket is terveznek a környéken. Ennek a költségeit egyelőre nem tudni pontosan, miből teremtenék elő, de az Európa-liga-győzelem mindenképpen könnyítene a helyzeten.
Ratcliffe eddig is igyekezett meghúzni a nadrágszíjat a Unitednál, számos alkalmazott fizetését csökkentette, és leépítéseket is eszközölt, és összességében is próbálja visszavágni a sportra szánt költéseit, szeretne például megszabadulni a francia élvonalbeli OGC Nice csapatában birtokolt többségi tulajdonrészétől.
A brit milliárdos ilyen irányú törekvései nem meglepők, hiszen „főállásban” az INEOS vegyipari óriáscég tulajdonosa és vezérigazgatója, a bevételei is legfőképp onnan származnak, mostanában pedig az egész Európát sújtó energia- és gazdasági válság bizony ott is alaposan érezteti a hatását.
A folyamatos kudarcok már így is alaposan megtépázták a Manchester United imázsát, egy újabb bukás pedig tovább ronthatja a klub megítélését a szponzorok körében. A BBC-nek neve elhallgatását kérve nyilatkozott a klub egy korábbi magas rangú alkalmazottja, rámutatva, hogy hiába a dicső múlt, a támogató cégek előbb-utóbb kihátrálhatnak a csapat mögül, ha nem jönnek a várt sikerek.
„Ha nem vagyunk ott az európai kupaporondon, az emberek megkérdőjelezik, hogy tényleg nagy klubnak számítunk-e” − fogalmazott az anonimitásba burkolózó forrás, aki példát is hozott a közelmúltból távozó szponzorra. A Tezos kriptocég még 2022-ben kötött megállapodást a klubbal, tavaly nyárig az ő nevük szerepelt a csapat edzőmezein, a szerződés lejárta óta viszont nem sikerült új hirdetőt találni.
Az Adidas ugyan teljesen kihátrálni nem fog a United mögül, ha azonban nem tudja kivívni a csapat a BL-szereplést, a klubvezetés 10 millió fontot köteles átutalni a sportszergyártó számlájára.
A Tottenham idényére is leginkább a tragikus lenne talán a megfelelő jelző, ezen némileg javíthatna az El-döntő megnyerése, ők viszont legalább pénzügyileg rendben vannak, ilyen szempontból tehát nekik nem élet-halál kérdése a győzelem.
Az Európa-liga-diadal és az ezzel elért BL-indulás a Tottenham számára fontos ugyan, de nem kardinális kérdés − mondta Kieran Maguire.
A szakértő szerint a londoni gárda a legjobban működtetett üzleti vállalkozás az egész Premier League-ben, nekik a legmagasabb a profitjuk, és minden más klubnál nagyobb bevételt tudnak generálni a futballon kívüli tevékenységekből. Ez olyan stabil alapokra helyezi a klubot, hogy számukra az is simán belefér, ha hosszú évekig nem nyernek semmit: utoljára 2008-ban nyertek komolyabb trófeát, igaz, az is a Ligakupa volt, ennél minden téren sokkal nagyobb diadal lenne, ha ma behúznák az Európa-ligát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.