Az Egyesült Államok százszázalékos vámot vet ki az országán kívül gyártott filmekre. Donald Trump célja az, hogy Hollywood jóval erősebb legyen, mint most. A Világgazdaság megnézte, hogyan reagáltak a hírre a legfontosabb nemzetközi – többek között a magyar – filmipari szereplők.
Az első napok pánikjának nagy része a rendszer törékenységéből fakad, de már higgadtan készülnek a részletekre – mondta az Egyesült Királyság kreatív iparágainak szakszervezetének főtitkára, Paul W. Fleming.
Egy brit kormánytag is arról beszélt, hogy „nyugodt” tárgyalások folynak az Egyesült Államokkal – derült ki a Screendaily cikkéből. A politikus megjegyezte: teljesen elkötelezettek amellett, hogy biztosítsák az ágazat további virágzását és munkahelyek teremtését országszerte, és ezt egy hamarosan megjelenő új kreatív iparági tervben fogják meghatározni.
A Screen Ireland nevű ír szervezet megerősítette, hogy a kormánnyal is együttműködik a helyi filmipar nemzetközi partnereinek védelmében. A szervezet továbbra is elkötelezett
produkciós partnereikkel kiépített mély kapcsolataik mellett.
Ezt a véleményt a Brit Filmintézet (BFI) is osztotta. „A BFI szorosan együttműködik az Egyesült Királyság kormányával, valamint annak és az Egyesült Államok iparági partnereivel, miközben várják a javaslat részleteit” – mondta szervezet szóvivője. A Brit Filmbizottság (BFC) közleménye hangsúlyozta:
ki kell várni, és meg kell nézni, milyen részleteket tartalmaz majd a vámtörvény.
A bejelentést követő napokban találkozunk a kormánnyal és az iparági politikai csoportunkkal, hogy megvitassuk a további részleteket – mondta Adrian Wootton, a BFC vezérigazgatója. „Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok régóta erős, közös filmgyártási múlttal rendelkezik, és nemrég ünnepelték a kreatív együttműködés és produkció 100. évfordulóját. Alig várjuk, hogy ezt az elkövetkező években is folytassuk” – hangsúlyozta a vezető.
Ekkora befolyásuk még nem volt a hollywoodi sztároknak – a világ tőlük vár segítséget
Trump váratlanul új vámot vetett ki, hogy megakadályozza az amerikai filmipar „gyors haldoklását”. Jon Voight Oscar-díjas színész azt állítja: ő javasolta az új vám kivetését.
A The Guardian szerint Tony Burke, Ausztrália belügyminisztere azt nyilatkozta, hogy beszélt a Screen Australia kormányzati szerv vezetőjével a javasolt vámokról. „Senkinek sem szabad kételkednie abban, hogy egyértelműen kiállunk az ausztrál filmipar jogaiért” – mondta a politikus.
Jelenleg nem világos, hogy mit jelent ez a gyakorlatban, illetve hogyan fogják alkalmazni és megvalósítani – mondta Matthew Deaner, a Screen Producers Australia (SPA) vezérigazgatója. Kiemelte:
az ausztrál ipar számára ez megerősíti annak szükségességét, hogy a kormány azonnal és gyorsan egy olyan erős helyi ipar kiépítésére összpontosítson, amely képes ellenállni az ehhez hasonló globális sokkhatásoknak.
Christopher Luxon új-zélandi miniszterelnök egy sajtótájékoztatón azt nyilatkozta, hogy a kormány további részleteket vár a javasolt vámokkal kapcsolatban.
Spanyolországban, ahol a kormányzati ösztönzők nagy vonzerőt jelentettek az amerikai produkciók számára, a Spanyol Filmbizottság kezdeti reakciója optimista volt.
„Manapság abban a kiváltságban van részünk, hogy a történelem legszélesebb film-, sorozat- és audiovizuális tartalmainak választékát élvezhetjük, és ez többek között a teljes gyártási és forgalmazási láncban zajló szabad nemzetközi kereskedelem kontextusának köszönhető” – állt a szervezet közleményében.
Úgy vélik azonban, hogy az amerikai gazdaság esetleges problémáira nem az fogja megoldani, hogy korlátozásokat szabnak azokra a produkciókra, amelyek milliárdos bevételt generálnak az Egyesült Államoknak. Ezek a korlátozások nagy valószínűséggel olyan reakciókat fognak kiváltani, amelyeknek mindenki vesztese lesz.
Spanyolország a nemzetközi filmipar egyik legforgalmasabb helyszíne. Az ország kulcsfontosságú bázis az olyan nemzetközi streamingszolgáltatók számára, mint például a Netflix, amely 2018-ban nyitotta meg első európai produkciós központját Madridban.
A magyarországi filmstúdiók jelenleg tele vannak nemzetközi és hazai produkciókkal – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Kiemelte:
az esetleges, a hazai filmipart is érintő amerikai védővámok részleteinek kidolgozása és bevezetése egy hosszabb folyamat.
Addig is további, a magyar filmipar szereplőinek előnyös együttműködési és koprodukciós lehetőségekről egyeztetünk külföldi partnereinkkel világszerte, több kontinensen – tette hozzá a kormánybiztos.
Ez már Hollywood: átadták a magyar filmipar új stúdióját – alig akad párja a világon
Magyarországról már nem túlzás azt állítani, hogy európai szinten filmgyártó nagyhatalom. Most egy olyan, a legkorszerűbb virtuális technológiával felszerelt stúdió készült el Fóton, melyet először A Mandalóriban használtak a filmtörténet során. Az itt forgott, Oscar-díjas Szegény párákhoz még külföldről kellett behozni a technikát. Ezentúl erre már nincsen szükség, ráadásul már a héten egy szupersztár főszereplésével készülő nagy nemzetközi produkció avatja fel a stúdiót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.