BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapkodnak a világ egyetemei az Egyesült Államok külföldi diákjai után

Az anyagi veszteségnél nagyobb kárt okoz az agyelszívás. A külföldi diákok több tízmilliárd dollárral járulnak hozzá az amerikai gazdasághoz.

Az egyetemek a világ minden tájáról csábítják azokat a külföldi diákokat, akiknek a helyzete veszélybe került az Egyesült Államokban. Ez nem jótékonyság, mivel kiemelkedő tehetségekről van szó, akik dollármilliárdokat hoznak az intézményeknek, és az elvesztésük súlyos csapást jelentene az amerikai elitiskoláknak.

külföldi diákok
A külföldi diákok dollármilliárdokat hoznak az amerikai egyetemeknek / Fotó: Shutterstock

Az egyik legnagyobb presztízsű japán felsőoktatási intézmény, az Oszakai Egyetem például tandíjmentességet, kutatási ösztöndíjakat és segítséget nyújt az utazás megszervezésében az amerikai intézményekben tanuló, átjelentkezni szándékozó hallgatóknak és kutatóknak. 

Japán célja, hogy a következő évtizedben 400 ezerre növelje a külföldi hallgatók számát a jelenlegi 337 ezerről.

Hasonló lépést fontolgat a kiotói és a tokiói egyetem is, Christine Csoj hongkongi oktatási miniszter pedig felszólította a helyi intézményeket, hogy kövessék a Természettudományi és Technológiai Egyetem (HKUST) példáját, amelyik már korábban közölte, hogy tárt karokkal várja a Harvard menekültjeit.

A hsziani Jiaotong Egyetem is konkrétan a Harvard külföldi diákjait célozta meg, „egyszerűsített” felvételi eljárást és „átfogó” támogatást ígérve nekik, miután Donald Trump kormányzata masszívan csökkentette az akadémiai kutatások finanszírozását, korlátozta a külföldi – különösen a kínai – diákok számára a vízumok kiadását, és tervezi az elitiskolák adójának megemelését.

Elbizonytalanodtak a külföldi diákok

Trump azzal indokolja a lépéseit, hogy a legjobb amerikai egyetemek az Amerika-ellenes mozgalmak bölcsői, nem lépnek fel elég erőteljesen az antiszemitizmus ellen.

Stanford,,California,Usa,-,March,22,,2017:,Roup,Of,Prospective
Az amerikai helyzet sok potenciális diákot elbizonytalanít / Fotó: Shutterstock

A helyzet sok potenciális külföldi diákot elbizonytalanít. Jessica Turner, a Quacquarelli Symonds londoni székhelyű, egyetemeket globálisan rangsoroló elemzőcég vezérigazgatója azt mondta a Reutersnek, hogy számukra Európában különösen vonzó alternatíva lehet Németország, Franciaország és Írország, míg az ázsiai csendes-óceáni térségben 

  • Új-Zéland, 
  • Szingapúr, 
  • Hongkong, 
  • Dél-Korea, 
  • Japán 
  • és Kína.

A kínai diákok az amerikai kormányzat fő célpontjai. Több mint 275 ezren tanulnak közülük több száz amerikai felsőoktatási intézményben, az indiaiakkal együtt ők teszik ki a külföldi diákok 54 százalékát. A külföldi diákok a washingtoni kereskedelmi minisztérium adatai szerint 2023-ban több mint 50 milliárd dollárral járultak hozzá az amerikai gazdasághoz.

Nem könnyű az átjelentkezés

A brit és az európai uniós diákok szintén vonakodnak az amerikai egyetemekre jelentkezni – mondta Tom Moon, az Oxbridge Applications tanácsadó cég helyettes vezetője, aki segít a diákoknak az egyetemi jelentkezésekben.

Az angliai Oxford nem kínál olyan lehetőségeket, mint az amerikai intézmények / Fotó: AFP

A brit intézményeket népszerűsítő Universities UK nevű szervezet pedig arról számolt be, hogy 

megugrott az Egyesült Államokban élő, leendő diákok jelentkezése a brit egyetemekre.

Azt azonban még túl korai lenne megmondani, hogy ez valóban több beiratkozó diákot jelent-e.

A harvardiak átjelentkezését brit egyetemekre megnehezíti, hogy a szigetországban nem kapnak ugyanolyan kedvezményeket, magas a külföldi diákok tandíja, és kevesebb az ösztöndíj-lehetőség.

Az agyelszívás még nagyobb kárt okoz az Egyesült Államoknak

Az Egyesült Államok számára azonban figyelmeztető jel, hogy a Quacquarelli Symonds szerint a „Study in America” online útmutatójának látogatottsága 17,6 százalékkal csökkent az elmúlt évben, csak az indiaiak érdeklődése több mint 50 százalékkal esett vissza.

Diverse,People,Having,Fun,Eating,Takeaway,Food,Outdoor,In,The
Az agyelszívás lesz az igazi veszteség / Fotó: Shutterstock

„A beiratkozásra gyakorolt mérhető hatások általában 6–18 hónapon belül jelentkeznek. A reputációs hatások megjelenése azonban gyakran sokkal hosszabb ideig tart” – figyelmeztetett Turner.

A jó hírnév elvesztése és az ebből következő agyelszívás azonban még károsabb lehet az amerikai intézmények számára, mint a diákok távozásából eredő közvetlen anyagi veszteség, mert 

ezek a briliáns és tehetséges fiatalok máshol fognak tanulási lehetőséget és aztán munkát találni.

Az AFP franca hírügynökség szerint Donald Trump politikája azért is meglepetés, mert az elnökválasztási kampányban még automatikus tartózkodási és munkavállalási engedélyt ígért a külföldi diákoknak a diploma megszerzése után, és arra panaszkodott, hogy elhagyják az országot, hogy sikeres vállalatokat alapítsanak Kínában és Indiában.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.