Az Egyesült Államok gazdasága 2025 első három hónapjában 0,2 százalékkal zsugorodott évesített alapon – derül ki a frissített hivatalos statisztikákból. Ez az amerikai gazdaság első visszaesése 2022 óta, és éles kontrasztban áll a 2024 utolsó negyedévében mért 2,4 százalékos növekedéssel.
A gazdasági lassulás mögött elsősorban a vállalati szféra pánikszerű beszerzései állnak. A cégek jelentős készletezést hajtottak végre, hogy még Donald Trump elnök új, széles körű vámjainak bevezetése előtt feltöltsék a raktáraikat. Ez a megnövekedett import ugyan felhúzta a külkereskedelmi mérleget, ám nem társult hozzá hasonló mértékű fogyasztás vagy beruházás, ami torzította a GDP-adatokat. A friss számokat az Egyesült Államok Gazdasági Elemzések Hivatala (BEA) közölte csütörtökön – számolt be róla a Financial Times.
Az első becslés még 0,3 százalékos visszaesést mutatott, ezt most 0,2 százalékra módosították, ám a korrekció sem volt elegendő ahhoz, hogy a világ legnagyobb gazdasága pozitív tartományba kerüljön az adott időszakra.
A GDP alakulását számos tényező befolyásolja, így a külkereskedelmi egyenleg is, mely az import és export különbségét tükrözi. Ha az import növekszik, de azt nem ellensúlyozza a hazai fogyasztás vagy az export, az visszaveti a növekedést. A BEA többféle adatforrást használ a számításokhoz, ezért az előzetes és végleges adatok között időnként eltérések lehetnek. A Trump-adminisztráció vámháborús politikája már korábban is aggodalmat keltett. Az IMF áprilisi előrejelzésében 2,7 százalékról 1,8 százalékra csökkentette az idei amerikai GDP-növekedési várakozását, részben épp a kereskedelmi bizonytalanságok miatt.
A héten ráadásul egy amerikai bíróság törvénytelennek nyilvánította Trump „felszabadítás napja” néven bevezetett vámintézkedéseit, ami újabb csapást mérhet az elnök nemzetközi kereskedelmi stratégiájára. A háromtagú bírói testület egyhangú döntést hozott, miszerint az elnököt nem jogosítja fel a vámok bevezetésére az International Emergency Economic Powers Act (IEEPA). Trump a törvény alapján nemzetgazdasági vészhelyzetre hivatkozva vezette be a vámokat. Az ítélet megállítja a Kínára, Mexikóra és Kanadára kivetett vámokat is, amelyeket az amerikai kormány a fentanilkereskedelem elleni harc részeként vezetett be.
A következő negyedévek gazdasági teljesítménye szempontjából kulcskérdés lesz, hogyan alakulnak a vámokkal kapcsolatos jogi és politikai fejlemények, illetve hogy a vállalatok és a fogyasztók mennyire tudnak alkalmazkodni a kereskedelmi környezet gyors változásaihoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.