BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Félnek a németek, hogy a fagyi visszanyal: sürgetik hazahozni a New Yorkban tartott hegynyi aranyat

A transzatlanti viszonyok romlása miatt a szervezet teljes veszteségtől tart. A Német Adófizetők Szövetsége nyílt levélben sürgeti a Bundesbankot: ideje hazahozni az Egyesült Államokban tárolt német aranytartalékot.

A Német Adófizetők Szövetsége (BdSt) és több CDU/CSU-politikus a BILD hasábjain követelte a Bundesbanktól, hogy a német vésztartaléknak számító, az Egyesült Államokban tárolt aranykészletet mielőbb szállítsák vissza Németországba – vagy legalább Európába. A Bundesbank azonban továbbra is elutasítja a kezdeményezést, mondván, nincs ok aggodalomra, mivel a független Fednél a német aranytartalék biztonságban van. Ám a helyzet változóban van – és egyre feszültebb. A német lap nem mondja ki, de sokan emlékezhetnek rá: a világ megváltozott, és precedenst teremtett, amikor az orosz jegybank tartalékaira a Nyugat tollvonással egyszerűen csak rátette a kezét. Innentől mással is megtörténhet konfliktus idején, és a fagyi visszanyal.

Capitalism exhibition in the Bundeskunsthalle német aranytartalék
A Német Adófizetők Szövetsége nyílt levélben sürgeti a Bundesbankot: ideje hazahozni az Egyesült Államokban tárolt német aranytartalékot / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Az óriási német aranytartalék harmada az USA-ban csücsül

A világ második legnagyobb aranytartalékával rendelkező Németország összesen 3375 tonna nemesfémet birtokol, ami körülbelül 270 ezer darab 12,5 kilós aranyrudat jelent – mai árfolyamon körülbelül 315 milliárd euró értékben. Ennek mintegy 37 százaléka – több mint 1200 tonna – azonban még mindig New Yorkban van, az amerikai jegybank, a Fed trezorjaiban.

A Bundesbank szerint ez nem probléma, mivel a Fed politikailag független. Csakhogy Michael Jäger, a Német és Európai Adófizetők Szövetségének vezetője szerint ez a függetlenség már nem vehető biztosra.

Az utóbbi hetekben mindenki olvashatta, hogy Donald Trump, az amerikai elnök, ismételten megkérdőjelezte a Fed függetlenségét, mert az nem volt hajlandó csökkenteni a kamatlábat az ő kérésére

– nyilatkozta Jäger a BILD-nek. A helyzet nemcsak aggasztó, hanem történelmi előzmények nélküli is.

A szövetség amerikai forrásai szerint a konzervatív washingtoni körök figyelmeztetnek: Németországnak készülnie kell „a felfoghatatlanra” – vagyis akár a transzatlanti szövetség teljes felbomlására is.

Egy kettős állampolgárságú német–amerikai informátor arról számolt be, hogy „egyre brutálisabb a politikai légkör”, és úgy véli, hogy a német arany előbb-utóbb felkelti a Trump-adminisztráció érdeklődését. A jóslata lesújtó:

Egy-két éven belül az aranynak nyoma sem lesz.

Michael Jäger szerint itt az idő cselekedni – Franciaország ugyanis már évekkel ezelőtt hazahozta aranytartalékait. A német fél most legalább egy nyílt vitát szeretne kezdeményezni, mielőtt késő lenne.

A nyílt leveleket a szövetség már elküldte a Bundesbank elnökének, Joachim Nagelnek és a szövetségi pénzügyminiszternek, Lars Klingbeilnek is. A cél nem a kormány vagy a jegybank támadása, hanem a felelős gondolkodás előmozdítása egy egyre instabilabb geopolitikai környezetben.

A kérdés egyre sürgetőbb: vajon kié lesz a német arany, ha valóban bekövetkezik a transzatlanti szakadás?

Aranyhegyen ül a Bundesbank és éhen hal rajta

A német jegybanknak nagyobb az aranytartaléka, mint a teljes magyar GDP, és az értéke majdnem annyival nőtt tavaly, mint a magyar GDP fele. Az arany hegyei a trezorjaiban mégsem mentik meg a Bundesbankot a hatalmas veszteségtől – egyelőre nem tudni, ezt miből fedezik, és annyi biztos, hogy a februári választások után felálló új német kormány évekig nem számíthat bevételre a központi banktól.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.