BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trükkösen tiltaná be az orosz gáz importját Brüsszel: óriási drágulást hozhat az uniós terv

Brüsszel kereskedelmi intézkedések álcája alá bújva kerülné meg a magyar és a szlovák vétót. Az Európai Bizottság szerint ez a hosszú távú szerződések felmondását is lehetővé tenné, és teljesen kizárná az orosz gázt a kontinensről.

Nem adja fel az orosz gáz betiltásáról szóló terveit az Európai Unió. A legfrissebb tervek nem szankciók, hanem kereskedelmi intézkedések segítségével vágnák el az orosz gáz útját Európa felé.

Burning,Gas,Stove.,Blue,Flame,Close-up.,Blue,Fire,Burns,Natural
Az orosz gáz kitiltása a rezsicsökkentést is veszélybe sodorhatja / Fotó: Shutterstock

Az Európai Bizottság azon dolgozik, hogy lehetőséget teremtsen a hosszú távú szerződések felmondására. Ezt egy uniós kvótarendszer segítségével oldanák meg, ami 2027 végére nullára csökkenne. A kvóta előnye Brüsszel szempontjából, hogy azt az uniós tagállamok minősített többségével is el lehet fogadni, ezzel megkerülve a magyar és szlovák vétó lehetőségét. Brüsszel azért akarja kitiltani az orosz gázt Európából, mert annak eladásából Moszkva az Ukrajna ellen vívott háborúját finanszírozza.

Elvágnák a hosszú távú szerződésekkel érintett orosz gáz útját is

A terv szerint az intézkedés értelmében a hosszú távú szerződéseket a cégek – például a TotalEnergies vagy a Naturgy – vis maiorra hivatkozva felmondhatják majd. A bizottság emellett már idén megtiltaná az új szerződések megkötését és a spot piaci beszerzéseket orosz forrásból. Noha ma már nem Oroszország Európa legnagyobb gázszállítója, még mindig a kontinens fogyasztásának ötödét fedezi a magyarországi és szlovákiai vezetékes szállítások mellett cseppfolyósított (LNG) szállítmányok segítségével – írja a Bloomberg.

Brüsszel emellett azt is várja az intézkedéstől, hogy az megnyitja az utat az amerikai LNG-szállítmányok növekedése előtt, ami Donald Trump amerikai elnöknek is fontos célja, így segítheti egy kedvezőbb kereskedelmi megállapodás megkötését a közösség és az Egyesült Államok között.

Jogilag támadható az orosz gáz tiltása, ráadásul óriási drágulást is hoz

Az intézkedést a tagállamok minősített többségének és az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia. Noha a lépést az országok jelentős többsége támogatja, több ország aggályainak adott hangot a hosszú távú szerződések felmondása következtében keletkező esetleges bírságok miatt, ezért például Spanyolország, Franciaország és Görögország is azt szeretné elérni, hogy az intézkedés jogilag minél inkább támadhatatlan legyen.

Magyarország ellenzi az intézkedést, ami nem is csoda, ugyanis a Századvég becslése szerint 

a kieső gázmennyiség kétszeres áremelkedést és növekvő volatilitást idézne elő az európai gáztőzsdéken, 

ami tovább rontaná az EU versenyképességét, Magyarország energiaszámláját pedig 1100 milliárd forinttal növelné és ellehetetlenítené a rezsicsökkentést.

A brüsszeli tervek május eleji belengetése óta a TTF gáztőzsdén a nyersanyag ára megawattóránként 30 euró körüli szintről 37 euró fölé emelkedett.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.