BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszatámad a globális elit egyik legrejtélyesebb vezetője, Klaus Schwab nyíltan fenyeget: „ez nem lesz kellemes”

Klaus Schwab büntetőfeljelentést tett a leváltását okozók ellen, miután névtelen vádak alapján vizsgálat indult ellene visszaélésekkel és zaklatási ügyekkel kapcsolatban. A Világgazdasági Fórum alapítója tagadja a vádakat, és jogi úton próbálja tisztázni magát. Az ügy miatt lemondott davosi vezető ugyanakkor elismerte, hogy volt, amiben hibázott.

Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum (WEF) alapítója és korábbi vezetője büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettesek ellen, akik súlyos vádakat fogalmaztak meg vele szemben, és ami végül a lemondásához vezetett – tudta meg a Financial Times a volt davosi vezetőtől.

Már másodjára állították pellengérre a Világgazdasági Fórum alapítóját
Már másodjára állították pellengérre a Világgazdasági Fórum alapítóját, Klaus Schwabot / Fotó: AFP

Schwab áprilisban mondott le a posztjáról, miután a szervezet igazgatótanácsa vizsgálatot indított ellene egy névtelen levél alapján, amelyben azzal vádolták meg, hogy jogtalan pénzügyi előnyökhöz jutott, manipulálta a kutatási eredményeket, és helytelenül kezelte a szexuális zaklatási ügyeket.

A levél szerzői azzal fenyegetőztek, hogy nyilvánosságra hozzák a vádakat, ha Schwab marad a fórum kuratóriumi elnöki posztján.

A vádak szerint Schwab a WEF forrásait személyes célokra használta, meghamisította a versenyképességi jelentést politikai célból, valamint munkatársait arra kérte, jelöljék őt Nobel-békedíjra. Emellett felmerült a női munkavállalókkal szembeni bánásmód kritikája és szexuális zaklatás esetleges eltussolása is.

A közgazdász jogi lépésekkel próbálja tisztázni a nevét, szerinte megalapozatlanok és konstruáltak az ellene felhozott vádak. Schwab ügyvédei Svájcban rágalmazás és zsarolás miatt nyújtottak be feljelentést, amelynek alapján a genfi ügyészség előzetes nyomozást indít. 

A WEF nem kívánta kommentálni a magánjellegű jogi eljárást.

Már másodjára állították pellengérre a Világgazdasági Fórum alapítóját

A mostani ügy már a második független vizsgálat a szervezetben egy éven alatt. A korábbi, kilenc hónapos vizsgálat márciusban zárult, és nem talált bizonyítékot munkahelyi zaklatásra vagy diszkriminációra, viszont vezetési hiányosságokat feltárt. Schwab már az első eljárás elején lemondott a davosi fórum ügyvezető elnöki posztjáról, kuratóriumi elnökként pedig áprilisig maradt.

Schwab tagadja a legfrissebb vádakat is. Bár a 87 éves közgazdász már lemondott a vezetői posztjairól, továbbra is fontosnak tartja neve védelmét.

Ha kiderül, hogy szisztematikus kísérlet zajlott a hírnevem aláásására, az kellemetlen lesz az igazgatótanácsnak

– jelentette ki Schwab a pénzügyi lapnak.

Azt ugyanakkor elismeri, hogy az ügy rávilágított a saját és felesége pénzügyi helyzetének rendezetlenségére. Állítása szerint felesége évtizedekig fizetés nélkül dolgozott a WEF-nél, ő maga pedig visszautasított egy 5 millió frankos bónuszt, és minden, a szervezet által fedezett személyes kiadást visszatérített. A jövőben átláthatóbb javadalmazási rendszert alakítana ki, és hibának tartja, hogy gyermekeit is bevonta a fórum munkájába.

Számomra ez egy családi vállalkozás volt, és az ember nem vesz ki pénzt a családi vállalkozásból… Talán ez hiba volt. 

Hozzátette, hogy ő vállalta a pénzügyi kockázatot a kezdetekkor, és a WEF-et ma is a „gyermekének” tekinti.

Az alapító nem fél a vizsgálat eredményétől, de a folyamatot lelkileg megterhelőnek írja le. Mostantól írásra kíván koncentrálni – emlékiratain és egy, a nyugdíjról és hosszú életről szóló könyvön dolgozik. Kijelentette: akkor sem térne vissza Davosba, ha jogi ügye rendeződne – a stafétát az új csapatnak kell átvennie.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.