A drágulástól félnek a bolgárok annak a küszöbére érkezve, hogy szerdán az ország megkapja a zöld fényt Nyugatról a náluk népszerűtlen euró januári bevezetéséhez. Erre a napra hatalmas tömegtüntetést hirdettek, a szombati százezres nagyságrendnél is nagyobbat, Szófiába szólítva a vidékieket is. Ekkora felfordulást az euró még nem okozott európai uniós tagországban. A bolgár politika mély ellentétekkel szabdalt. A szervezők a polgárok minden rendszerkritikus frusztrációját rádöntenék az euróellenes tüntetésen a döntéshozókra.
Jellemzők az egyik szervező, Sztrahil Angelov korábbi szocialista honatya szavai, aki az állami rádiónak nyilatkozva arra kérte a bolgárokat, hogy induljanak a fővárosba, és többek közt azt mondta, ez a tiltakozás messze nem csak az euróról szól:
Ez minden hitványság és korrupció ellen lesz, a romlott állam ellen
– mondta a Novinite szófiai hírügynökség jelentése szerint.
A képmutatás és a sértések vitték az embereket az utcára. Az euró, és ahogy ránk erőltetik, csak az utolsó szalmaszál
– tette hozzá, tagadva, hogy politikai ambíciók vezetik.
Röviddel az Eurobarometer-felmérés múlt heti publikálása előtt szivárgott ki, hogy az Európai Központi Bank szerdai konvergenciajelentése várhatóan megadja a zöld fényt Bulgáriának az euró január 1-jei bevezetésére, amit tavaly az infláció megemelkedése miatt elhalasztottak.
Ezt követően az Európai Bizottság megrendelte felmérés kimutatta, amit az euró körüli korábbi bulgáriai perpatvarokból amúgy is sejteni lehetett: az eurót illetően a bolgárok nemcsak megosztottak, hanem többségük a levához ragaszkodik. Az arány 50 százalék, miközben az euró bevezetését csak 43 százalék támogatja. Ezt követően szombaton – így becsli a Novinite szerint a belügyminisztérium – 270 ezernél is többen tüntettek az euró ellen a fővárosban, a régióközpontokban, összesen több mint száz városban.
A java azonban csak most jön – ígéri Angelov és a többi szervező.
Láthatjuk, az euróhoz való hozzáállást félelmek és érzelmek gomolygása hatja át, amelyek közül csak az egyik az aggodalom, hogy felszöknek az árak. Ez mindig felbukkan az euró bevezetése előtt, ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy az EU legszegényebb országáról van szó, és a szegényeket mindig fájdalmasabban sújtja a drágulás, mint a módosokat.
nem azért, mert eurószkeptikusak, hanem mert a megélhetési költségek emelkedésétől félnek
– mondta. Különösen az alapvető élelmiszerek, mint a zöldségek drágulásától félnek, amelyeknek az árát nem tartja úgy féken a verseny, mint a nagyvárosokban.
Rosszat sejt Bulgária, gőzerővel készülnek az euróra és a spekulációs áremelésekre
Rendkívül rossz levegőben érkezik Bulgáriába a szerdán várható bejelentés. Az euró bevezetése január 1-jén zöld fényt kaphat, ami még odább van, csakhogy már a bejelentéskor kitörhet a politikai ribillió. A hatóságok már most előre megkezdték a fogadkozást, hogy hatékonyan szembeszállnak a fizetőeszköz-váltás miatt fenyegető negatív hatásokkal.
Ne tévesszen meg, hogy a fent említett Angelov korábban szocialista képviselő volt, és érdemes szavai rendszerkritikus élét tekinteni. Ha ugyanis kormány-ellenzék, netán jobboldal-baloldal alapon szeretnénk tisztán látni, ki támogatja és ki ellenzi az euró bevezetését, nehezen fogunk rendet tenni. Még olyan is van, hogy egy párton belül sincsen egyetértés. A szombati szófiai tüntetést Kosztadin Kosztadinov eurószkeptikus jobboldali pártja, az Újjászületés és egy civil bizottság szervezte.
A közhangulatot forrongásban tartó politikai viszonyokról általában elég megjegyezni, hogy négy év alatt hét előrehozott választásnál tartanak (a legutóbbi októberben volt).
Annyit tudni lehet, hogy Roszen Zseljazkov kisebbségi kormánykoalíciója támogatja az euróbevezetést, de még ők se egyöntetűen, és a parlament pár hete csúful összeveszett Rumen Radev államfővel, aki népszavazást javasolt az euró bevezetéséről. A pártok (zárójelben májusi közvélemény-kutatási támogatottságuk) nagyjából így viszonyulnak az euró bevezetéséhez:
A kisebbségi kormányt, amelynek feladata az euró bevezetésének menedzselése, ha kedvező lesz az uniós döntés, a GERB, a BSZP-Egyesült Bal és az 5 százalék körüli támogatottságú Vannak Ilyen Emberek (ITN) alkotja. Az utóbbi, a magyar Kutyapárthoz hasonló erő nem volt hajlandó elkötelezni magát az euró mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.