Egy eurószkeptikus lengyel elnökké választása azt jelenti, hogy Európa nagyszerű gazdasági sikertörténete még kevésbé fog érdeklődni az euróövezethez való csatlakozás iránt – írja a brüsszeli körökben befolyásos lap, a Politico.
Felidézte, hogy a belpolitikai megosztottsága ellenére Bulgária régóta elkötelezett az egységes valuta mellett: 1999-ben az euróhoz kötötte saját valutáját, 2020 óta részt vesz a bankunióban és gondoskodik arról, hogy megfeleljen a tagsághoz szükséges összes szigorú gazdasági kritériumnak.
Lengyelország viszont látszólag nem érdeklődik a csatlakozás iránt. És a jobboldali nacionalista Karol Nawrocki elnökké választásával, Lengyelország csatlakozásának esélyei ködbe vésznek.
Lengyelország három évtizeden át folyamatosan növekedett. A GDP-je idén 3,2 százalékkal bővül lekörözve az euróövezet 0,8 százalékát. Bár az uniós országoknak kötelező erőfeszítéseket tenniük a közös valutához való csatlakozás érdekében, Lengyelország nem is titkolta, hogy nem kíván csatlakozni.
Még az EU-párti Donald Tusk kormányfő is azt állítja, hogy nem áll készen az euróövezethez való csatlakozásra.
Az új elnök, Nawrocki viszont kimondottan ellenzi Lengyelország euróövezetbe való belépését és a múlt hónapban egy X-bejegyzésben ezt mondta: „Személy szerint a lengyel valuta eltörlése ellen vagyok. A rám leadott szavazat egyben a lengyel zlotyra és a szuverenitásunkra leadott szavazat is.”
Nawrocki vétójoggal is rendelkezik majd a törvényhozás felett, amivel minden bizonnyal nehéz helyzetbe hozza a liberális kormányt, annál is inkább, mert Tusknak nincs meg a háromötödös többsége a lengyel parlamentben az elnöki vétó felülbírálásához.
Emellett a lengyel állampolgárok sem ugranak az euróért, valamivel több mint a lakosság fele támogatja a valuta bevezetését, de 70 százalékuk szerint az ország még nem áll készen az euróövezethez való csatlakozásra.
Eközben felvillant a zöld lámpa: Bulgáriát beengedték az eurózónába. Szerdán meghozta a várt és előre nagy politikai felfordulást okozó döntést az Európai Központi Bank. Az euró bevezetése Bulgáriában megtörténhet január 1-jén, az EKB konvergenciajelentése szerint az ország teljesíti a feltételeket. A fejlemény hírére hatalmas tömeg tüntetett az euró ellen Szófiában.
Az Európai Központi Bank nagy izgalommal várt konvergenciajelentése a várakozásnak megfelelően megadta a zöld fényt Bulgáriának, hogy január 1-jén bevezesse az eurót. Eszerint az ország teljesítette az euróövezeti csatlakozás feltételeit. Ezzel párhuzamosan az Európai Bizottság közleményben üdvözölte a jövendő új eurózónatagot:
Az euró Európa erejének és egységének megfogható szimbóluma. Ma Bulgária egy lépéssel közelebb került a bevezetése felé fizetőeszközként.
Az eurónak hála, Bulgária gazdasága erősebbé válik,
több kereskedelemmel az euróövezeti partnerekkel, külföldi közvetlen tőkebefektetéssel, hozzáféréssel a finanszírozáshoz, minőségi állásokhoz és reáljövedelmekhez. És Bulgária elfoglalja őt megillető helyét az eurózóna szívében hozott döntések formálásában. Gratulálunk, Bulgária! – fogalmazott a testület.
Csakhogy még nagy kérdés, mit okoz majd közvetlenül az euró bevezetése a bolgár mindennapokban. Erről részletesen az alábbi cikkben írtunk.
Euró bevezetése: itt az intő példa, ennyivel drágítja meg a bolgárok életét – többszázezres tüntetéssel készülnek az EU bejelentésére
Drágulástól rettegnek a bolgárok az euró bevezetése esetén. Szombaton az euró bevezetése ellen, a leva mellett a becslések szerint 270 ezren tüntettek Bulgária-szerte, szerdára pedig hatalmas megmozdulást terveztek. és Szófiába szólították a vidékieket is. Ekkora politikai ribilliót az euró még nem okozott. Hatalmas tömeg zúdulhat az utcákra egy EKB-dokumentum miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.