Súlyos élelmiszer-biztonsági kérdéseket vet fel a tény, hogy Ukrajnában a hatóságoknak lényegében fogalmuk sincs arról, hogy hol és milyen génmódosított növényt termesztenek a gazdálkodók. A GMO terményekkel kapcsolatos őskáoszhoz ráadásul hozzátett egy lapáttal az immár három éve tartó háború. S hogy ez mennyire igaz, azt a magyar hatóságok kénytelenek voltak be is bizonyítani korábban. Akkor, amikor az Európai Bizottság döntése miatt, számolatlanul és ellenőrizetlenül kezdett el az unióba bedőlni az ukrán termény. Erre válaszul 2023 áprilisában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) koordinált vizsgálatot tartott, amely Magyarország teljes területére kiterjedt.
A szakemberek a gabonatárolókban fellelt tételekből vett mintákon GMO-, növényvédőszermaradék- és toxintartalom-vizsgálatokat végeztek, valamint ellenőrizték a tárolási körülményeket, a raktári kártevők esetleges jelenlétét és a nyomonkövethetőséget is. Ennek eredményeként több esetben is toxin- és GMO-szennyezést mutattak ki az Ukrajnából hazánkba érkezett gabonák vizsgálatát követően. Több mint 29 tonnányi kukorica forgalmát korlátozták, illetve megsemmisítését rendelték el az élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek. A hibás brüsszeli döntések tehát hatalmas mennyiségben szabadították rá Ukrajna szomszédjaira a silány minőségű, kétes eredetű ukrán gabonát, ami ellehetetleníti a magyar gazdákat is. Ennek súlyos hatásáról bővebben korábban írt a Világgazdaság.
Miközben az Európai Unióban szigorúan szabályozott és ellenőrzött a GMO növények termesztése, így azok nem is tudtak igazán elterjedni, Ukrajnában közismerten nem is nagyon volt fogalmuk arról a hatóságoknak, hogy hol és mit is termesztenek a gazdák. Hogy e téren mekkora káosz uralkodik a szomszédban, elég csak rávilágítani arra, hogy Ukrajna elvileg tiltotta a génmódosított növények termesztését, ez mégis elterjedt gyakorlattá vált az országban. Ukrajna 2007-ben fogadott el törvényt a géntechnológiával módosított szervezetekről, de az nem tartalmaz ellenőrzési mechanizmusokat, és számos ellentmondást hagytak meg benne – mindezt az ukrán agrárminisztérium ismerte el 2022 októberében.
„De jure nincsenek GMO-ink: nem termeljük, nem termesztjük és nem használjuk őket. És de facto az elmúlt években a GMO-termékek árnyékpiaca alakult ki az országban, amely minden ellenőrzésen kívül forgalomban van” – közölte a szaktárca. Hozzátették:
Ez sérti a fogyasztók érdekeit és jogait, akik nem tudják, mit fogyasztanak. Veszélyezteti államunk hírnevét és státuszát is, mint a növényi eredetű mezőgazdasági termékek egyik fő exportőre. Ukrajnának garantálnia kell a tisztességes kereskedelmet és gazdasági kapcsolatokat.
A GMO-kra vonatkozó jogszabályok tehát rendkívül zavarosak, ennek eredménye lehetett az, hogy bár a GMO-tiltás érvényben volt, az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) kimutatása szerint 2020-ra Ukrajnában a GMO-k nem hivatalos termesztése körülbelül 50-65 százalék GMO szójababot, 10-12 százalék GMO repcét és 1 százaléknyi GMO kukoricát is magában foglalt. Ez a helyzet a szabályozási keretrendszeren belüli kiskapuk miatt alakult ki. A következő években az Európai Unió egy külön projektben segített Ukrajnának abban, hogy megalkossa új GMO-törvényét. A projekt előrehaladását a háború is megakasztotta egy időre.
Majd az ukrán és az uniós GMO-kkal kapcsolatos jogszabályok összehangolása érdekében az ukrán parlament 2023. augusztus 23-án új törvényt fogadott el a géntechnológiai tevékenységek állami szabályozásáról és a géntechnológiával módosított szervezetek és termékek forgalmazásának állami ellenőrzéséről az élelmezésbiztonság garantálása érdekében, amely 2026. szeptember 16-án lép hatályba. Addig viszont a teljes átláthatatlanság uralja az ukrán földeket, és kérdéses, mennyire visszafordítható folyamatról van szó: vagyis hogy termeszthető-e majd GMO-mentes termény olyan területeken, amelyeken korábban génmódosított növényekkel foglalkoztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.