BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egész atomerőmű kell a Facebook tulajának, a mesterséges intelligencia úgy zabálja az áramot

A Facebook, az Instagram és a WhatsApp anyavállalata történetének legnagyobb áramvásárlási szerződését kötötte meg. A Meta Platforms húsz évre lekötötte egy illinois-i atomerőmű teljes termelését. A megállapodás új lendületet adhat az amerikai atomenergia-ágazatnak.

A Facebook, az Instagram és a WhatsApp anyavállalata egy olyan, 20 évre szóló szerződést írt alá a Constellation Energyvel, amellyel a Meta Platforms megvásárolja a Clinton-erőmű teljes áramtermelését – értesült a Bloomberg kedden az Egyesült Államok legnagyobb atomerőmű-üzemeltetőjétől.

Meta
A Meta Platforms 20 évre lekötötte egy illinois-i atomerőmű teljes termelését / Fotó: Anadolu via AFP

Urvi Parekh, a Meta globális energiarészlegének vezetője szerint ez a vállalat eddigi legnagyobb volumenű áramvásárlási szerződése.

A Meta tavaly decemberben tett közzé felhívást, amelyben akár 4 gigawatt új amerikai atomenergia-projektre várt javaslatokat. Eddig mintegy 50 ajánlat érkezett be, köztük a Constellationtól is.

A Meta Platforms az illinois-i atomerőműből 2027-től kaphat energiát, akkora energiaigénnyel, hogy a szerződött partner Constellation Energy az atomerőmű teljesítményének növelésébe kezdett. A vállalat azt is fontolgatja, hogy új reaktort épít a helyszínen.

„Ez logikus helyszín arra, hogy ne csak a Metával, hanem másokkal is tárgyaljunk a következő generációs energiaforrások építéséről” – mondta Joe Dominguez, a Constellation vezérigazgatója egy interjúban.

Mivel a technológiai cégek stabil és környezetkímélő energiaforrásként tekintenek az atomerőművekre, közülük egyre többen keresik ezt az energiaforrást a mesterséges intelligencia energiaigényének kiszolgálására. Például a Constellation tavaly jelentette be, hogy 1,6 milliárd dollárt fektet be a bezárt pennsylvaniai Three Mile Island erőmű újbóli megnyitásába, hogy az ottani teljes termelést a Microsoftnak értékesítse.

Dominguez szerint 

egy nagy technológiai partner támogatása döntő lökést adhatna a Constellationnek egy új reaktor megépítéséhez, ami mérföldkő lenne az iparág számára.

A vezérigazgató többféle technológiát is mérlegel, a fejlesztés alatt álló kis moduláris reaktoroktól egészen a nagyméretű AP1000-es típusig.

A Metával való megállapodás jelentős fordulópont a mintegy 1100 megawattos teljesítményű Clinton-erőműnek, amely körülbelül egymillió háztartást képes ellátni. A korábbi tulajdonos, az Exelon 2017-ben még a létesítmény bezárását fontolgatta, mivel az amerikai atomerőművek nem tudtak versenyezni az olcsó földgázzal és megújuló energiával. A döntést végül visszavonták, miután Illinois állam 10 évre szóló támogatást nyújtott a létesítménynek. A támogatás lejárta után kaphat onnan energiát Mark Zuckerberg cége.

A Constellation más illinois-i atomerőművei is kapnak állami támogatást. Dominguez több ügyféllel is tárgyal hasonló hosszú távú szerződésekről, és akár néhány hónap múlva újabb megállapodást is köthet.

Míg a szénhidrogént kritizálják, a mesterséges intelligencia végzi a piszkos munkáját

Minél több adatközpontra van szükség a mesterséges intelligencia működtetéséhez, annál több energiára van szükség, így annál több üvegházhatású gáz kerül a környezetbe. Az így keletkező szénlábnyom elsősorban a karbonmetesen működő atomerőművek áramának használatával csökkenthető, bár a szén-, a gáz- és az olajtüzelésű erőművek is stabilan adnak nagy mennyiségű energiát.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.