BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszel még nem fontolgatja a nukleáris opciót az Amerikával folytatott vámháborúban

Folytatódnak a kereskedelmi tárgyalások Washingtonban. A tagállamok egy része a legerősebb fegyvert is bevetné a vámok ellen.

Ismét Washingtonba utazik Maros Sefkovic, az Európai Unió kereskedelmi biztosa, hogy folytassa a tárgyalásokat a vámok elkerüléséről, vagy legalább mérsékléséről Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer kereskedelmi képviselővel, jelentette be szerdán az EU szóvivője. 

vámok részvénypiac vámháború kereskedelmi háború tőkepiac Trump
Az újabb vámok augusztus elején léphetnek életbe / Fotó: AFP

Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámokkal fenyegette meg az EU-t, amelyek augusztus 1-jén lépnek életbe, ha addig nincs megállapodás. Sefkovic korábban figyelmeztetett: a 30 százalékos tarifák azt jelentenék, hogy gyakorlatilag megszűnik az EU és az Egyesült Államok között a kétoldalú kereskedelem, amelynek az értéke eléri az 1700 milliárd dollárt.

A 27-eknek ebben az esetben át kell gondolniuk a teljes exportorientált gazdasági modellt, mert nincsenek menekülőpiacaik.

A kereskedelmi ügyekben illetékes Európai Bizottság közben az ellencsapásra is készül, amely 72 milliárd euró értékű amerikai árut érintene – többek között 

  • a Boeing repülőgépeit, 
  • a bourbont, 
  • autókat,
  • vegyi anyagokat, 
  • orvosi eszközöket, 
  • elektromos és precíziós berendezéseket, 
  • valamint mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket,

 emlékeztetett a Reuters.

Nukleáris opció a vámok ellen

Egyre több uniós tagállam 

élesítené az EU gazdasági kényszerítés elleni eszközét

(anti-coercion instrument – ACI) az Egyesült Államokkal szemben, amennyiben a két fél augusztus 1-jéig nem jut elfogadható megállapodásra, és Trump beváltja a fenyegetését. Ez a blokk legerősebb kereskedelmi fegyvere.

Az ügyben a franciák álltak az élre, és a Bloomberg értesülése szerint már több mint féltucatnyi európai főváros támogatását sikerült megszerezniük. Több tagállam azonban óvatosabb, míg mások még nem foglaltak állást, mondták a portálnak névtelenségük megőrzését kérő források.

vámok, vámháború
A franciák vezetik az ellenállást / Fotó: AFP

A gazdasági kényszerítés elleni eszköz aktiválása lehetővé tenné például, hogy Brüsszel adót vessen ki amerikai technológiai cégekre. Az eszközt azonban még sosem vetették be, és alkalmazása valószínűleg még szélesebb körű kereskedelmi háborút robbantana ki a két fél között, ahogyan erre Trump maga is figyelmeztetett.

A franciák a legkeményebbek

A tárgyalásokon erőt kell mutatnunk, egységet és határozottságot kell sugároznunk, de tovább is mehetünk

– nyilatkozta a Bloomberg TV-nek Benjamin Haddad francia európai ügyi miniszter az ACI-ra utalva.

A bizottság szerint egyelőre még korai lenne bevetni ezt a „nukleáris opciót”, míg folytatódnak a tárgyalások. „Az eszközt rendkívüli helyzetekre hoztuk létre, és még nem tartunk ott” – reagált vasárnap Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke.

A tagállamok és uniós illetékesek is tárgyalásos megoldást szeretnének, miközben fenntartják a válaszlépések fenyegetését. Az ACI aktiválását a bizottság javasolhatja, de a tagállamoknak kell jóváhagyniuk.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.