Rekordmagasságokba emelkedett 2025 első negyedévében a globális baromfi-kereskedelem, a növekvő kihívások azonban fenyegetik ezt a lendületet – áll a Rabobank friss baromfipiaci jelentésében, amelyet a Poultry World idézett. Az elemzés szerint a madárinfluenza-járványok hulláma, a közelgő vámokkal és a geopolitikai feszültségekkel párosulva átalakíthatja a kereskedelmi forgalmat. Brazília madárinfluenza-válsága már most is megrengette a piacokat, a kulcsfontosságú importőrök az ország baromfiexportjának mintegy 40 százalékát blokkolták.
Ez a bizonytalan gazdasági kilátás negatívan befolyásolja a piacokat, ezért a 2025-ös globális termelési előrejelzésünket 2,5-3 százalékos növekedésről 2-2,5 százalékra mérsékeltük, és ez valószínűleg még inkább csökken, ha az izraeli–iráni háború tovább eszkalálódik
– mondta Nan-Dirk Mulder, a RaboResearch állatifehérje-elemzőjének vezető elemzője.
A madárinfluenza továbbra is sokkokat vált ki a globális baromfiiparban az Egyesült Államokban, az EU-ban és Brazíliában kitört nagyobb járványokat követően. Márciusban és áprilisban az esetszámok megugrása súlyosan érintette Lengyelországot, Magyarországot és Észak-Olaszországot. Eközben a brazil Rio Grande do Sulban kitört járvány újabb súlyos csapást mért a globális kereskedelemre, tekintve az ország kulcsfontosságú szerepét legnagyobb baromfiexportőrként.
Az Egyesült Államokban súlyos csapás érte a tojástermelő iparágat, az árak az első negyedévben rekordmagasságokba emelkedtek. Európában a szülőpár-állományokban előforduló madárinfluenza-járványok tovább terhelik a már amúgy is szűkös keltetőtojás-piacot, késleltetve a baromfiágazatban a készletek feltöltését. A csirke, a kacsa és a tojás ára történelmi szintre emelkedett.
A legnagyobb fennakadások Lengyelországban tapasztalhatók a szülőpár-állományokat üzemeltető gazdaságokban végrehajtott széles körű selejtezések miatt.
Az ellátási válság Európa-szerte és azon túl is fokozódik, ami aggodalmat kelt az iparág rövid távú talpra állási képességével kapcsolatban.
Kína, Délkelet-Ázsia és Afrika kilátásai a legbizonytalanabbak a globális baromfi-kereskedelemben. Ezeket a régiókat sújtották a legmagasabb vámok, és a jövőbeli kereskedelempolitikák iránya jelentős – és merőben eltérő – következményekkel járhat a helyi csirkeipar számára.
Délkelet-Ázsiában további aggodalomra ad okot, hogy az Egyesült Államok tenger gyümölcseire kivetett importvámai növelhetik a helyi kínálatot, közvetve befolyásolva a helyi baromfipiacokat – jegyezte meg Mulder. A növekvő geopolitikai feszültségek újabb volatilitási réteget jelentenek a globális piacokon. Eközben a folyamatban lévő amerikai kereskedelmi háború kétféleképpen bontakozhat ki:
Mindkét út jelentős következményekkel járna a globális baromfiipar számára.
A baromfipiacok várhatóan 2025-ben erősek maradnak, amit az erős fundamentumok és a stabil – stagnáló vagy enyhén emelkedő – takarmányköltségek is támogatnak. A baromfiszektor összességében továbbra is jó helyzetben van, de az iparág kilátásai korántsem biztosak. Sok múlik az amerikai importvámok alakulásán és a madárinfluenza globális előfordulásán.
A Közel-Kelet, amely a globális baromfi-kereskedelem mintegy 20 százalékát teszi ki, kritikus importrégió. Az izraeli–iráni konfliktus bármilyen eszkalációja erősen megzavarhatja a kereskedelmi forgalmat, és súlyosan érintheti mind a globális baromfipiacokat, mind a tágabb gazdaságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.