BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Az ausztrál marhák metánkibocsátása a valóságban alacsonyabb az eddig számoltnál

Az ausztrál kormány felülvizsgálta a szarvasmarhatelepek gázkibocsátáshoz való hozzájárulását. Az Ausztrália 2023-as, üvegházhatású gázok kibocsátását bemutató nemzeti gázleltárjelentésében foglalt eredmények jóval kedvezőbbek, mint amivel korábban számoltak.

Egy új, Ausztráliára jellemző egyenletet fogadott el az Éghajlatváltozási, Energiaügyi, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (DCCEEW) a gabonával táplált szarvasmarhák metánkibocsátásának kiszámítására, a New England-i Egyetem (UNE) által végzett kutatást követően – írta meg az Euromeatnews

German Farmers' Day, üvegházhatású gázok
A gabonával etetett ausztrál szarvasmarhák kevesebb üvegházhatású gázt bocsátanak ki, mint eddig gondolták / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Az üvegházhatású gázokra vonatkozó kutatást a Meat & Livestock Australia (MLA, Ausztrál Hústermelő és Állattenyésztési Szervezet) kezdeményezte és finanszírozta az Ausztrál Állattenyésztők Szövetsége (ALFA) nevében. A kutatás eredményeként az ausztrál hizlalt szarvasmarhák emésztőcsatornai metánkibocsátására vonatkozó korábbi becsléseket az elmúlt öt évben átlagosan 56 százalékkal, 2021–2022-ben pedig 57 százalékkal lefelé módosították.

Az ország üvegházhatású gázkibocsátását becslő Nemzeti Üvegházhatásúgáz-nyilvántartás korábban egy olyan egyenletet – a Moe és Tyrrell nevével fémjelzett módszert – használt a szarvasmarha-hizlaló ágazat metánkibocsátásának előrejelzésére, amely az egyesült államokbeli tejelő szarvasmarhák adatait használta, ahol az étrend és a termelési rendszerek jelentősen eltérnek a modern ausztráliai gabonafélékkel táplált húsmarhákétól. 

Pontosabb kép az üvegházhatású gázok kibocsátásáról

Michael Crowley, az MLA ügyvezető igazgatója szerint az eredmények sokkal pontosabb képet adtak az iparágról, és meghatározták a további lépéseket az ausztrál takarmánytelepi ágazat kibocsátásainak kezeléséhez. Az ausztrál gabonával táplált szarvasmarhák kibocsátásának kiszámítására szolgáló, Ausztráliára jellemző módszertan kidolgozása hasznos előrelépés a hizlalótelepek számára – mondta Crowley.

Ahogy a technológia fejlődött az idő múlásával, a mérések pontosabbak lettek, és most

alapos kutatással bebizonyítottuk, hogy a gabonával táplált szarvasmarhák kibocsátása alacsonyabb, mint azt korábban gondoltuk

– tette hozzá.

Megállapítása szerint a gabonafélékkel hizlalt szarvasmarhák tartói fenntartható gyakorlatokat alkalmaznak: a metánkibocsátás csökkentését például fejlett takarmányozási és gazdálkodási stratégiák révén érik el. Úgy véli, 

  • ha pontosabb módszerrel tudják kiszámítani és elemezni a kibocsátásaikat, 
  • jobban tudnak a bélben lévő metán kibocsátásának kezelésére összpontosítani, 
  • így termékük környezetileg még fenntarthatóbbá válik.
     

A magyar gazdákra nézve jó eredményt hozott ki a K&H agrár szén-dioxid-kalkulátora
A K&H tavaly indult agrár szén-dioxid-kalkulátorának köszönhetően már nemcsak globális és uniós, hanem hazai adatok is ismeretesek. Ezekből kiderül, hogy a magyar agrárium kibocsátása a nyugati agrárium átlagának csupán a harmada.

Az árpaalapú takarmány a kulcs

Grant Garey, az ALFA elnöke szerint az eredmények azt mutatják, hogy a hizlalótelepeket működtető gazdálkodók elkötelezettek kibocsátásaik megértése és csökkentése iránt. Mint mondta, az ALFA és az MLA több mint húsz éve működik együtt az éghajlatváltozás kihívásainak kezelésére szolgáló eszközök kutatásában és fejlesztésében. 

A kibocsátások pontos mérésében elért legújabb előrelépés eszközöket ad nekik a takarmányiparban a metánkibocsátás további csökkentéséhez.

Frances Cowley, az UNE állattenyésztési professzora kijelentette, hogy kutatásai során olyan egyenleteket értékeltek, amelyekkel előre jelezhető a húsmarhák metánkibocsátása, amikor az ausztrál hizlalótelepekre jellemző, temperáltárpa-alapú takarmányt etetnek velük. A kutatás magában foglalta a korábbi, haszonállatokon végzett metánvizsgálatok elemzését, valamint az UNE létesítményeiben a metánkibocsátás új méréseit – mondta. Az összegyűjtött adatok alátámasztották azt az elméletet, hogy az ausztrál szarvasmarháknak, amelyeket temperáltárpa-alapú étrenddel etettek – ami jellemző az ausztrál hizlalótelepekre – alacsonyabb a kibocsátásuk, mint amit a történelmi Moe–Tyrrell-egyenlettel kiszámítottak.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.