BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyoldalú és kifejezetten káros a megállapodás – Brüsszelből is kritizálják az Ursula Von der Leyen által aláírt kereskedelmi egyezményt

Nem kielégítő az amerikai–uniós kereskedelmi megállapodás az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának elnöke szerint. Bernd Lange úgy véli, a dokumentum akár még a blokk gazdasági stabilitását is alááshatja.

Támadja az Egyesült Államokkal megkötött megállapodást az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának elnöke. Lange vasárnap tett nyilatkozatában „nem kielégítőnek” és „jelentősen kiegyensúlyozatlannak” minősítette a javasolt keretmegállapodást, amely 15 százalékos vámot vet ki az EU összes Egyesült Államokba irányuló exportjára. 

Vámháború – még uniós tisztviselők is elégedetlenek a megállapodással / Fotó: AFP

Megjegyezte, hogy a vámtétel a jelenlegi átlagos szint négyszeresére emelkedne, míg az EU az amerikai árukra nulla vámot vetne ki. 

Ez egy egyoldalú megállapodás. Nyilvánvaló, hogy olyan engedményeket tettek, amelyeket nehéz elfogadni

– mondta Lange.

Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap jelentette be, hogy kereskedelmi megállapodásra jutottak, amelynek értelmében az Egyesült Államok 15 százalékos alapvámot vet ki az EU-ból származó árukra. Bár mindkét vezető a megállapodást a „kereskedelmi egyensúly” helyreállításának és a kétoldalú kereskedelem méltányosabbá tételének lépéseként értékelte, 

a megállapodás lehetővé teszi Washingtonnak, hogy széles körű vámokat vetessen ki, miközben számos stratégiai jelentőségű amerikai exporttermék számára biztosítja a vámmentességet. Az EU vállalta, hogy 750 milliárd dollár értékben vásárol amerikai energiát, és további 600 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban.

Lange rámutatott, hogy bár Trump a tárgyalásokat követő nyilatkozatában nyilvánosan bejelentette a 15 százalékos általános vámot, korábban kifejezetten kizárt ebből bizonyos ágazatokat, köztük az acélipart és a gyógyszeripart.

Hozzátette, hogy az EU továbbra is törekszik az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének csökkentésére, ezért várható az amerikai energia, különösen a cseppfolyósított földgáz európai vásárlásának növekedése. Lange azonban bírálta a tervezett, 600 milliárd dolláros további beruházásokat, beleértve az amerikai katonai technológiák finanszírozásának növelését, és ezeket az intézkedéseket az európai gazdasági érdekekkel ellentétesnek nevezte. 

Összességében ez az egyezmény hozzájárul az EU gazdasági fejlődésének gyengüléséhez és bruttó hazai termékének csökkenéséhez

– jelentette ki. 

Katasztrofálisak a következmények

A Német Iparszövetségi szerint a megállapodásnak „katasztrofális következményei” vannak a blokkra nézve. A megállapodás nem a megfelelő kompromisszum, és katasztrofális jelzést küld az Atlanti-óceán mindkét partján szorosan összefonódó gazdaságoknak – fogalmaz közleményében a Német Iparszövetség (BDI – Bundesverband der Deutschen Industrie e. V.) közleménye, amelyben az Amerika-EU vámmegállapodásra reagálnak.

Egyetlen pozitívum, hogy egyelőre sikerült elkerülni egy további eszkalációs spirált. Nagy hiba ugyanakkor, hogy nem született megállapodás az acél- és alumíniumexportról. A csoport szerint azonban a legfontosabb feladat ezzel együtt is a megállapodás kötelező érvényűvé tétele, mivel a vállalatoknak az Atlanti-óceán mindkét partján kiszámítható környezetre van szüksége.

Az olaszok is le vannak taglózva 

Az olasz áruexport az Egyesült Államokba 65 milliárd dollárt ér. A megállapodásokban elért 15 százalékos küszöbérték több mint háromszorosa az eddigi 4,8 százalékos alapvámnak – mutatnak rá az olasz sajtóban. Az Egyesült Államokba irányuló olasz export értéke jelenleg 65 milliárd euró, és egyes becslések szerint további tízmilliárd euró kerülhet veszélybe, hacsak nem találnak más felvevőpiacokat. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.