Az Európai Unió kész elfogadni olyan kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államokkal, amelyik tartalmazza a 10 százalékos általános amerikai vámokat a blokk exportjának jelentős részére, de cserében azt várja, hogy Washington kötelezze el magát alacsonyabb vámok mellett olyan kulcsfontosságú szektorokra vonatkozóan, mint a gyógyszerek, az alkohol, a félvezetők és a polgári repülőgépek.
Az EU nyomást gyakorol annak érdekében is, hogy Washington állapítson meg kvótákat, és csökkentse az autókra és alkatrészekre vonatkozó 25, valamint az alumínium- és acélimportra kivetett 50 százalékos vámokat – értesült a Bloomberg jól tájékozott forrásokból.
Brüsszel engedékenységéről nem először számol be a nemzetközi sajtó, korábban is jelentek meg hírek arról, hogy az EU kezd beletörődni: nem lehet 10 százalékos vámszint alá jutni az Egyesült Államokkal.
A hírportál szerint a uniós kereskedelmi tárgyalásokban illetékes
Európai Bizottság szerint ez a megoldás ugyan valamivel kedvezőbb az Egyesült Államok számára, de a 27-ek számára is elfogadható.
Az EU-nak július 9-ig van ideje kereskedelmi megállapodást kötni Washingtonnal, mielőtt életbe lépnek Donald Trump elnök vámjai; egyezség híján az uniós termékeket ezután 50 százalékos vám sújtja.
A bizottság szóvivője nem óhajtotta kommentálni a tárgyalások állását, de azt megerősítette a portálnak, hogy egy brüsszeli küldöttség Washingtonban tartózkodik, és szerdán csatlakozni fog hozzájuk Maros Sefkovic kereskedelemért felelős biztos.
„Teljes mértékben és mélyen elkötelezettek vagyunk a tárgyalások mellett – számunkra továbbra is a tárgyalásos, kölcsönösen előnyös megoldás marad a preferált eredmény – mondta a szóvivő. – Ha nem sikerül kielégítő eredményt elérni, minden eszköz és lehetőség továbbra is az asztalon marad.”
Bár vezető európai tőzsdeindexek dél körül negatív tartományban voltak, Vincent Juvyns, az ING vezető befektetési stratégája szerint „optimizmust kelt a piacokon az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás reménye”.
A befektetők inkább úgy állnak ehhez, hogy félig tele van a pohár, nem úgy, hogy félig üres
– fogalmazott.
Az EU tavaly 52,8 milliárd euró értékben exportált autókat és autóalkatrészeket az Egyesült Államokba, a legnagyobb exportcélországba, 24 milliárd euró értékben pedig acélt és alumíniumot.
Mindkét fél egyre inkább bízik abban, hogy július 9-ig sikerül átmeneti megállapodást elérni, hogy a tárgyalások a határidőn túl is folytatódhassanak. Források szerint bármilyen megállapodás kiterjedne a vám- és nem vám jellegű akadályokra, a kulcsfontosságú amerikai áruk beszerzésére, és további együttműködési területeket vázolna fel.
Az EU a nem vám jellegű akadályokat főként egyszerűsítés révén kívánja felszámolni,
és több területen, például a cseppfolyósított földgáz (LNG) és a mesterséges intelligencia technológiái terén stratégiai beszerzések vizsgálatát javasolta.
A blokk nyitott arra is, hogy a közös gazdasági biztonsági kihívások terén együttműködjön az Egyesült Államokkal.
Az EU becslései szerint az USA-ba irányuló exportjának jelenleg 380 milliárd eurót, azaz mintegy 70 százalékát érintik az amerikai vámok.
A bizottság hétfőn közölte a tagállamokkal, hogy a blokk megkapta az Egyesült Államoktól a vámokra, a nem vám jellegű kereskedelmi akadályokra és a stratégiai együttműködés területeire vonatkozó javaslatot.
Az ajánlat konkrét részleteit azonban nem osztották meg a tagállamokkal.
Brüsszeli tisztviselők négy lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel a jövő heti határidő előtt:
Az utolsó forgatókönyv esetén az EU minden valószínűség szerint megtorló intézkedéseket foganatosítana. Az amerikaiakkal folytatandó tárgyalásokkal párhuzamosan változatlanul előkészítik ezeket az ellenintézkedéseket.
Kanada nem bírta el a nyomást, az utolsó pillanatban megtört – Trump győzött
A kanadai kormány eltörli a digitális óriáscégekre kivetett adót, miután Donald Trump felfüggesztette a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat. Kanada a lépéssel új megállapodást hozna tető alá az Egyesült Államokkal még júliusban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.