BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Deutsche Bank sávszélesítésre számít

Ismét feléledtek azok a spekulációk, hogy Magyarországon hamarosan -- akár már a jövő év első negyedében -- kiszélesítik a forint árfolyamsávját. Elemzők szerint ez a forint erősödéséhez vezethet, a lehetőség pedig új életet lehelhet a tőzsdébe, valamint az állampapírpiacba is.

A Deutsche Bank úgy látja, hogy már az első negyedévben sor kerülhet a forint árfolyamsávjának tágítására. A prognózis a pénzintézetnek az EU bővítésével foglalkozó, hét végén megjelent kiadványában olvasható.
A bank elemzői Varga Mihály leendő pénzügyminiszter egy nyilatkozatából vonhattak el ilyen értelmű következtetést. Varga kijelentette, hogy kezdeményezni fogja a tárgyalásokat ez ügyben Járai Zsigmonddal, miután a jelenlegi pénzügyminiszter március 1-jén a jegybankelnöki székbe kerül. (Igaz, Járai lapértesülés szerint jelezte, hogy nem vállalja ezt a tisztséget, amennyiben a kisgazdák ragaszkodnak Csúcs László alelnöki posztjához, de aligha valószínű, hogy pont Csúcs személye miatt hiúsulna meg a kinevezés, hiszen a kisgazdák is jelezték, hogy Csúcs jelölése még nem végleges.)
Mint ismeretes, a Magyar Nemzeti Bank több ízben, utoljára a 2001. évi monetáris irányelvekben mondta ki, hogy az árfolyamsáv szélesítését kívánja. (Jelenleg a forintot havi 0,3 százalékkal leértékelik az euróhoz képest, és a középárfolyamhoz viszonyítva az aktuális árfolyam mindkét irányban 2,25 százalékkal kitérhet.)
A mostani árfolyamrendszer a jelen körülmények között végletekig beszűkíti a központi bank mozgásterét, kamatpolitikai lehetőségei a minimálisra csökkentek. A Pénzügyminisztérium eddig, a gyors inflációra hivatkozva, ellenezte a sávszélesítést.
Az új rendszerben rögzítenék a magyar valuta központi paritását az euróhoz, de a középárfolymhoz képest a forint mindkét irányú elmozdulása elérhetné a 15-15 százalékot. (Ilyen szisztéma működik például Lengyelországban).
Az új árfolyamrendszer lehetőséget adna a forint felértékelődésére, bár feltehető, hogy a jegybank intervenciókkal fékezné az árfolyammozgásokat. A forint túlzott megerősödése ugyanis már káros lenne, ugyanis csökkentené az ország versenyképességét, és visszavethetné az exportot.
Rácz Anikó, a CA IB elemzője a Reutersnak úgy vélekedett, hogy tőzsdei hosszt eredményezhet, ha a külföldi befektetők a forint felértékelődésére spekulálnak. Ez jól jönne a BÉT-nek -- jegyzi meg a Reuters --, hiszen a gyorsuló infláció és a globális trendek miatt az utóbbi hónapok erőteljes árfolyamesést hoztak. A hosszból hasznot húzhatnának a kötvények éppúgy, akárcsak a részvények.
A tőzsdei hossz lehetőségét erősítik a jó növekedési adatok. Mint a brit hírügynökség megjegyzi, Magyarország az egyik legdinamikusabban fejlődő ország Európában. A gyors növekedéssel párhuzamosan az államháztartási deficit csökken. Decembertől várhatóan megindul az infláció fékeződése is, hiszen az energiaárak világszerte esnek, és az euró erősödik, ami két szempontból is olcsóbbá teszi Magyaroszág számára az energiaimportot.
Juliet Sampson, a Bank of America londoni elemzője szerint a jelzőszámok valóban nagyon kedvezőek Magyarország számára, ugyanakkor figyelemre méltó az is, hogy a maginfláció is erősödik hónapok óta, a költségvetési politika lazul, és az egészségügyi, társadalombiztosítási reformot halogatják -- idézi a Reuters.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.