Információnk szerint -- az elmúlt bő évtizedben is példátlan módon -- az integrációs takarékszövetkezetek nem szavazták meg közgyűlésükön saját érdek-képviseleti szövetségük, az OTSZ jövő évi költségvetését. A takarékok túl drágának találták az OTSZ által beterjesztett működési költségeket.
Az OTSZ és az intézményvédelmi alap (OTIVA) közös közgyűlésén az utolsó pillanatban levették a napirendről az OTIVA-részjegyeket leértékelő szövetkezetek ügyét.
Több bajba jutott takarékot korábban az alap úgy mentett meg, hogy részjegyek vásárlásával tulajdont szerzett bennük. Néhány intézmény azonban -- jogi kiskapukat kihasználva -- ezután töredékére értékelte le összes részjegyének értékét. Nem megerősített hírek szerint emiatt jelentős vagyonvesztés érhette az OTIVA-t.
Úgy tudni, a napirend levételében nem kis szerepet játszhatott, hogy szerdán több konszolidált takarékszövetkezet első embere tárgyalt az OTSZ-vezetőkkel.
A közgyűlésen viszont sikerült módosítani az integrációs szerződést. A tőkéjüket vesztett takarékok megsegítésére ennek nyomán az OTIVA-közgyűlés pótbefizetést rendelhet el (a másik, el nem fogadott javaslat szerint ez egy biztonsági testület feladata lett volna).
A szövetkezetek biztonságának növelése érdekében megszavazták az OTIVA jogosítványainak erősítését is. A részletekről tavasszal, az OTIVA alapszabályának módosításakor döntenek -- tudtuk meg.
A leendő változtatások legfontosabbika, hogy az alap ezentúl nem csak utólag, de a tőkevesztést megelőzendő is beavatkozhat egy-egy takarék működésébe. (Két takarékszövetkezetnél egyébként "csendben" már most is ilyen előzetes konszolidáció folyik a HVG szerint.)
Csak kissé módosították az OTIVA-ba történő rendszeres befizetésekről szóló szabályokat. Eszerint az 1,5 milliárd forintnál kisebb mérlegfőösszegű szövetkezetek évi 1,8 millió forintot fizetnek, az e fölötti eszközállomány részének pedig 0,28 ezreléke jár az alapnak. (Az elvetett indítvány 2 milliárdos mérlegfőösszegig 2 millió forintról, s az e fölötti rész 0,6 ezrelékéről szólt volna.) Mostanáig a mérlegfőösszeg 0,7 ezreléke volt a díj, amit a tagok kockázatosságuktól függően egészítettek ki.
Egy lapunknak nyilatkozó szakértő úgy fogalmazott: az integráció mérlegfőösszege jelentős mértékben a hitelezés felfutása révén bővült. Ha e bővüléssel párhuzamosan nem nő tovább jelentősen az OTIVA szerepe és a biztonsági befizetések mértéke, az veszélyhelyzetet teremthet. Továbbra is gond, hogy tisztázatlan az OTSZ, az OTIVA és az integráció csúcsbankjának számító Takarékbank viszonya.
A közgyűlésről az OTIVA és az OTSZ vezetőitől nem kaphattunk részletes információt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.