Az első internetes cég, az econet.hu tőzsdei bemutatkozását nagy figyelem kísérte, amihez persze az is hozzájárult, hogy a vállalat nem a megszokott módon lépett a parkettre. Az internetes társaságok bevezetésével felmerülhet a veszélye annak, hogy hazánkban is kialakulhat egy az amerikaihoz és nyugat-európaihoz hasonló internetes lufi. A szakemberek erősen megosztottak a kérdésben.
A fejlett piacokon történtekből a hazai vállalatok és befektetők is levonhatják a tanulságokat, amelyeknek pozitív hatása lehet a még igencsak gyerekcipőben járó hazai internetes cégekre. Ezek a fejlődés első szakaszából -, az extrém mértékű forrásgyűjtésből és már-már hihetetlen túlzásokból -, kimaradtak. A második hullámban pedig megfontoltabb üzletpolitikával és üzleti tervekkel kell előállniuk a tőkét bevonni kívánó társaságoknak. Sőt, mindez valószínűleg nem is lesz elég. A jövőben minden bizonnyal csak azok jutnak jelentős mértékű piaci forrásokhoz, amelyek stabil cash-flow-t és szerény nyereséget, vagy biztos jövőbeli nyereségességet tudnak felmutatni, ami többé-kevésbé megvédi őket a részvényárfolyamok ingadozásától -- állítja egy elemző.
Az úgynevezett lufi (buborék) kialakulásához alacsony likviditás és piaci pszichológia kell. Kis forgalmú papírok esetében ugyanis jó, vagy a piac által jónak értelmezett hírek elengendőek ahhoz, hogy a részvény ára tartósan a fundamentálisan indokolt szint fölött tanyázzon. A lufik érdekessége az, hogy egyes iparágaknál még akkor is létrejöhetnek, ha a piac többi részén a medve az úr -- magyarázza Merész Tamás, a Postabank Értékpapír Rt. elemzője.
Hazánkban Synergon-lufi már volt, akkoriban a papír a lengyel it-részvényekkel együtt szárnyalt, majd esett vissza. Ide sorolható még a Matáv 2600 forintos árfolyama is. A piacon természetesen bármikor képződhet új buborék, bár kérdéses, hogy ez ugyanebben a szektorban történik-e majd. Merész szerint lufiesélyes az internet mellett a mostanában felkapott biotechnológia, de bármi tartozhat ide, amiért a piac lelkesedik, a rakétagyártástól a Mars-részvényekig.
Az informatikai cégekkel kapcsolatban mostanság afféle deflált lufijelenség figyelhető meg. Korábban ezekkel a társaságokkal kapcsolatban minden befektető a bevételi oldal átlag feletti növekedéséért lelkesedett, az eufóriát azonban az iparágra jellemző magas költségszint miatt érzett kiábrándultság váltotta fel -- véli Szepesi László, a CA IB kiemelt ügyfelek osztályának vezetője. Ahogyan az informatikában volt lufi, majd bekövetkezett az "antilufi", várhatóan eljön a konszolidáció kora is. Ezeknek a részvényeknek is van reális áruk, amit a piac meg fog találni, egészen biztos, hogy a magyar társaságoknak is lesz tőzsdei jövője. A jelenlegi hangulat ugyan nem a legkedvezőbb, annyi előnye viszont lehet a mostanra időzített bevezetéseknek, hogy mire megint divatba jön az iparág, lesz miből válogatni -- teszi hozzá Szepesi.
Kevés az esély arra, hogy a befektetési alapok számottevő mértékben vásároljanak a leendő új szekció részvényeiből -- vélekedett Nagy Péter, a CIB Alapkezelő munkatársa. Az intézményi befektetőknél alapvető értékelési szempont a tőzsdei kapitalizáció és a részvény likviditása. A nyílt végű konstrukcióknak így egyelőre túlzottan kockázatos területet jelentenek az új gazdaság kis magyar társaságai. Emlékeztetett arra, hogy a várhatóan megjelenő internetes cégeknél nagyságrendekkel erősebb fundamentumokkal bíró Graphisoft sem áll az alapok érdeklődésének középpontjában, hiszen alacsony forgalma miatt nem tervezhető a likviditása.
Nyilvánvalónak látszik tehát, hogy a leendő internetes tőzsdetársaságok jövőjét csak a magánbefektetői réteg tudja biztosítani. Emellett szól, hogy a high-tech és internetes papírok árfolyamainak összeomlása csak közvetve érintette a magyar piacot, ahol egyedül a telecomrészvények iránti pesszimizmust érezték saját bőrükön a részvénytulajdonosok. A BÉT-en nem lévén internetes cég, a befektetők gyakorlatilag teljes mértékben kimaradtak a főleg Amerikában felfújódott és mostanra kipukkadt technológiai lufiból. Ennek főként előnyei vannak a hazai befektetők és a szektor vállalatai szempontjából.
A közelmúltban lejátszódott folyamatra kissé leegyszerűsítve úgy is tekinthetünk, mint egyfajta természetes szelekcióra, ahol a kevésbé jók eltűntek a piacról. Bár valószínűleg most a befektetők átestek a ló másik oldalára, és néhány ígéretes cég is eltűnt a porondról, pusztán átmeneti finanszírozási nehézségek miatt.
Az econet.hu-bevezetés kedvezőtlen időzítése akár előnyös is lehet -- véli egy szakértő. Ahhoz, hogy a jövő évben részvénykibocsátással jussanak tőkéhez, a legjobb pillanatban léptek a piacra. A hangulat ugyan negatív, de innen már csak javulni lehet.
Az econet.hu sztorija akár jól eladható is lehet később a magyar tőkepiacon. Ha jövőre egy profitábilis, növekvő árbevétellel bíró és átláthatóan menedzselt internetes cég szervez kibocsátást, elképzelhető, hogy a papírokat lejegyzik a befektetők. Talán nem olyan elképesztően magas árfolyamon, mint korábban Amerikában, de azért jó árat lehet majd kapni a papírokért -- teszi hozzá a szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.