A csaknem tízmilliárd forintos adósságot felhalmozó Limpex-csoport négy konzervgyárából kettőt zár be a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). Indoklása szerint a kiírt pályázatokra nem érkezett megfelelő ajánlat. Az MFB a reorganizációs munkaügyi program során lehetőséget biztosít a volt konzervipari dolgozók átképzésére, a szegedi és a hatvani üzemben ez legkevesebb 350 embert érint.
Berkecz Lászlóné, a szegedi konzervgyár szb-titkára elmondta: előzetesen két hónapja értesítették őket arról, hogy felmondanak nekik. Akkor még 260-an voltak, időközben csaknem 60-an másutt helyezkedtek el. A múlt hét végén még úgy tudták, hogy megvan az új tulajdonos, hétfőn viszont a felmondóleveleket kapták meg.
MFB-hez közeli informátorunk elmondta: az elutasítás oka az volt, hogy az üzemekért "egy forintot" ajánlottak a pályázók, vagyis mindenki mélyen ár alatt kívánt hozzájutni az üzemekhez.
Értesüléseink szerint a hatvani Aranyfácánért az adósságoktól megtisztítva 700 millió forintot várt az MFB, a pályázatok között pedig szerepelt olyan is, mely az adósságokkal együtt kínált 800 milliót. Hüse Attila, a hatvani gyárra pályázó Józsa Center Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az MFB-vel folytatott tárgyalások során vállalták, hogy átveszik az üzem minden dolgozóját, és folytatják a termelést. A céget meglepte az MFB döntése, hiszen egészen a közelmúltig úgy tűnt, ajánlatuk megfelel a fejlesztési banknak.
Határozottan cáfolta az egyforintos minősítést Temesfői István, a Globus elnöke, aki az ajánlat pontos összegét üzleti titoknak minősítette. Külső forrásból származó információnk szerint ugyanakkor a Globus ajánlata meghaladta a 150 millió forintot, ezt a konzervipari cég vezetése nem cáfolta, és nem erősítette meg. Annyit viszont elmondtak: pályázatukban garantálták, hogy foglalkoztatják a cég minden dolgozóját, és nem állítják le a termelést.
A Globus által érdekesnek ítélt másik konzervgyár a nagyatádi, melyre február hetedikéig lehet benyújtani a pályázatokat, ám Temesfői szerint az igazgatótanács végül nem nyújt be ajánlatot. A tárgyalások megkezdésekor ugyanis tehermentes céget ígért az MFB, az eladási dokumentációból viszont az derül ki, hogy Nagyatádnak hatalmas kötelezettségei vannak.
Az MFB Limpex cégekkel kapcsolatos eljárása azért is igen érdekes, mert például a szegedi gyárra nem csak a Globus pályázott -- a Csongrád megyei gazdák a földművelésügyi tárcától kértek segítséget, hogy újszerű szövetkezetben összefogva meg tudják menteni a szegedi konzervgyárat. A konzorcium egyik kezdeményezője, Apáti Sándor, a megyei önkormányzat területfejlesztési bizottságának tagja elmondta: az FVM még nem tudott érdemben foglalkozni beadványukkal, így ők nem voltak azon pályázok között, akiket az MFB elutasított. Abban bíznak, hogy a szaktárca valamilyen forrásból -- például a tartalékalapja terhére -- támogatja őket. Úgy tudjuk, hogy az ügyet a Fidesz is segíti. Arról, hogy a leendő konzorcium mennyit ígért a szegedi cégért, Apáti nem akart beszélni, csupán annyit mondott, hogy "összhangban van az ÁPV Rt. és az MFB elképzeléseivel".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.