Az előzetes számok szerint a lakás-takarékpénztárak (ltp.) 216 341 új szerződést kötöttek 2000-ben, szemben az 1999. évi 176 148 megállapodással. Ez 22,8 százalékos bővülés -- értesült piaci körökből a Világgazdaság. Tavaly az utolsó negyedévben jó százezerrel nőtt a szerződésszám, hiszen szeptemberben még "csak" 110 ezer darabnál tartottak a kasszák.
A pénztárak ez év végén nyújtják -- az áthidaló hiteleket nem számítva -- első valódi, évi mindössze 6 százalékos kamatú lakáskölcsöneiket, hiszen sok ügyfélnek akkor jár le az 1997 nyarán kezdett előtakarékoskodási időszak.
Szakértők szerint az OTP Ltp. és a Fundamenta ez évben 10-10 ezer, a Lakáskassza 7-8 ezer darab valódi kölcsönt folyósíthat (a később indult Otthonnak erre még nincs lehetősége). Az áthidaló és gyorskölcsönökkel együtt a kasszák 2001-ben 25-30 milliárd, jövőre pedig már 40-50 milliárd forintot helyezhetnek ki az ügyfeleknek.
A tavaly év végi "szerződéskötési láz" ellenére pénztárvezetők úgy vélik: nem a kormányzat által kilátásba helyezett szigorítások ösztönözték az állampolgárokat még tavaly a -- kedvezőbb feltételű -- szerződéskötésre. Mindössze a szokásos év végi hajráról van szó. Kivétel lehet az OTP Ltp., ahol év végén reklámkampányban hívták fel a figyelmet a helyzetre. Itt a társaság becslése szerint 10 ezer darab lehet az "előre hozott" szerződések száma.
A tapasztalatok alapján a lakástakarékok november-decemberben kötik meg megállapodásaik 25-30 százalékát. Központi beavatkozás esetén azonban ez 40-50 százalékra is felszökhetett volna.
Mint emlékezetes, az ltp.-törvény tavaly decemberre tervezett módosításával radikálisan korlátozták volna az egy szerződésre jutó évi állami támogatás mértékét. A javaslatot azonban egyelőre levették a napirendről.
Sasvári Szilárd, a Fidesz lakásügyekért felelős parlamenti képviselője lapunknak elmondta: parlamenti módosító indítvány keretében kívánják érvényesíteni a pénztárak és a kormány között megszületett kompromisszumot (amit azonban információnk szerint a pénztárak egy része diktátumnak érez).
Eszerint az állami támogatás a szerződő megtakarítási összegének 30-ról 20 százalékára, de a mostani maximum évi 36 ezerről 20 ezer forintra mérséklődne. A honatya nem tudta megmondani, mikortól léphet életbe a törvénymódosítás (úgy tudni, ez 2001. július 1-jétől várható).
A kasszáknak csak megfelelő ütemezés esetén van esélyük arra, hogy a pénzügyi felügyeletnél (PSZÁF) időben elfogadtassák a változó állami támogatási rendszerhez illeszkedő, még kidolgozandó módozataikat. Az év közbeni átállás az állam szempontjából nem jelent problémát, hiszen a költségvetési hozzájárulás módosulása csak évek múlva jelent konkrét terhet.
A törvényi változtatások mellett az egyik kasszát, az Otthont egyéb aktualitások is foglalkoztatják. Információnk szerint a fő tulajdonos S Bausparkasse és az Erste Bank Hungary egyelőre nem tudott megegyezni a mintegy 12 százalékos részvényes, jórészt állami Konzumbankkal arról, hogy milyen vételáron vegyék meg annak tulajdonhányadát. Az ügyben még további egyeztetések várhatók a felek között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.