Az amerikai piacok rekordnapját követően -- mind a New York-i Értéktőzsdén, mind a Nasdaqon az eddigi legmagasabb forgalom mellett szérnyaltak az árfolyamok, utóbbi történetének legnagyobb emelkedését érte el -- Európában is jelentős áremelkedés következett be. A Federal Reserve váratlan kamatcsökkentési döntését követően a piacok egy pillanat alatt a hurráoptimizmus állapotába kerültek.
Érdekes, hogy a piaci szereplők a január végi Fed-üléstől vártak minimum 25, de inkább 50 bázispontos csökkentést, így lényegében annyi történt, hogy az optimistább várakozások korábban valósultak meg. Több elemző éppen ezért fejezte ki értetlenségét a Nasdaq 14 százalékos ugrása miatt. Ettől függetlenül egy nappal a kamatdöntés után az az általános piaci vélemény, hogy a piacok túljutottak a nehezén, a két nappal korábbi mélypontokra már valószínűleg nem térnek vissza a technológiai tőzsdék.
A kamatcsökkentés jótékony hatásaként régiónk piacain is jelentősen emelkedtek az árak, Budapest azonban 5,5 százalékos fellendülésével ezúttal megelőzte Varsót és Prágát.
Az elemzők meglehetősen megosztottnak látszanak a további kilátások megítélésében. A Fed bejelentését követő piaci reakció hevessége nem túl biztató jel, ugyanis arról árulkodik, hogy a befektetők körében még mindig túl nagy a bizonytalanság -- vélekedett David Molnar, a svájci Vontobel alapkezelője. A piaci szereplőknek tisztábban kellene látniuk egy sor kérdésben, elsősorban az amerikai gazdasági növekedés várható ütemével vagy az euró árfolyamának mozgásával kapcsolatban -- mondta Molnar. Enélkül ugyanis aligha várható a kockázatvállalási kedv növekedése, azaz friss tőke megjelenése a kelet-európai részvénypiacokon.
A kelet-európai tőzsdéknek nem tett jót, hogy látványosan rövidült a befektetők időhorizontja. Az itteni piacok ugyanis még mindig magas növekedési ütemet mutatnak, de ez valójában csak a 3-5 éves időtávon gondolkodó befektetőket csábítja, márpedig ezek száma igencsak megcsappant.
A magas volatilitás pedig alaposan elveszi a befektetők kedvét, hiszen a jelenlegi helyzetben a kelet-európaihoz hasonló hozamokat alacsonyabb kockázat mellett remélhetnek például a Nasdaqon. A volatilitás szempontjából a lengyel részvények egy kicsit jobban állnak régióbeli társaiknál, ami részben azzal áll összefüggésben, hogy Varsóban lényegesen magasabb a belföldi intézményi befektetők szerepvállalása.
Év végéig mintegy 9500 pontig emelkedhet a BUX, ami forintban számolva 21 százalékos növekedést jelent, ám még mindig alacsonyabb az index 2000. januári értékénél -- véli Spencer Jakab, a CSFB elemzője. A tőzsde növekedésének az idén három fő oka lehet: alacsonyabbak lesznek az energiaárak, erősebb az euró, és kamatcsökkentések várhatók a pénzpiacokon. Emellett az eurózóna növekedése az idei évben magasabb lehet az Egyesült Államokénál.
Mindhárom tényező már most érzékelteti hatását, bár a BÉT valószínűleg ebből kevésbé profitál majd, mint a volatilisebb piacok (pl. Törökország). A jövő év magyar nyertesei között lehet a Mol (alacsony olajár, erős euró, csökkenő kamatok), a Matáv és az OTP, valamint az ezeknél kevésbé "érzékeny" Richter.
A nemzetközi piacokat megnyugtatta a Fed döntése, ám már egy újabb, 25 bázispontos kamatcsökkentést is beáraztak az első negyedévre -- állítja Spencer. Amerikai elemzők azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a kamatcsökkentés önmagában nem biztos, hogy gyógyír az amerikai gazdaság visszaesésére, ráadásul -- mint az grafikonunkból is kitűnik -- nincs szoros összefüggés a kamatszint és az árfolyamok között. A Nasdaq ugyanis a sorozatos kamatemelésekre is heves erősödéssel reagált az utóbbi másfél évben, majd változatlan kamatszint mellett a gazdaság lassulásának és a cégeredmények drasztikus visszaesésének hírére kezdett el zuhanni. Sokak szerint a józanabb befektetőknek nem célszerű egy újabb légvárat építeni, hanem csak akkor vásárolni, ha az első eredményei -- növekvő GDP és cégeredmény-kilátások -- is megmutatkoznak a Fed kamatcsökkentéseinek.
Az amerikai piac bizonytalansága tehát továbbra is jelentős rizikófaktornak számít. A piac ma éppen lélegzet-visszafojtva várja a foglalkoztatottsági adatok megjelenését, mely Alan Greenspan Fed-elnök kedvenc útmutatójának számít a gazdaság állapotának értékelésénél. (Egyes hírek szerint éppen ezen adatok ismeretében határozta el magát a Fed a váratlan és drasztikus szerdai kamatcsökkenésre.)
A közép-európai feltörekvő piacok az idén is egységes megítélés alá eshetnek, így kedvező hatású lehet az uniós csatlakozás időpontjának belátható időn belüli megjelölésére utaló nyugati megnyilatkozások -- vélekedett Vízkeleti Sándor, a CA IB vagyonkezelési igazgatója. Lengyel- és Csehországgal szemben viszont Magyarország hátrány szenvedhet amiatt, hogy a másik két piacon középtávon várható még egy-egy nagy privatizációs hullám. Így ott attraktívabb lehet a tőke vonzása, míg nálunk erre már nincs mód.
A magyar tőzsde felismerte, hogy privatizáció híján az egyik legjelentősebb feladat ma új cég becsábítása a piacra -- mondta lapunknak Dunavölgyi Mária, a Budapesti Értéktőzsde ügyvezető igazgatója. A BÉT új cégek becsalogatására és ezzel együtt a hazai magánbefektetői réteg megnyerésére koncentrál, emellett igyekszenek újabb vállalati kötvényeket is behozni a parkettre.
A kedvezőtlen adójogszabályok hatását ellensúlyozandó a tőzsde azért "lobbizik" a kormánynál, hogy a tőzsdére igyekvő cégek számára valamilyen könnyítést érjen el. A BÉT vezetői szerint szükség lenne jó néhány szabály módosítására, de akár adókedvezmény is felmerülhet. Dunavölgyi hozzátette: reméli, hogy az idei évben javul a kormányzati kommunikáció, és a politika a korábbinál inkább befektetőbarát módon viselkedik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.