BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódik a PSZÁF-vizsgálat

Továbbra is kétséges a BorsodChem mára összehívott rendkívüli közgyűlésének kimenetele. A pénzügyi felügyelet tegnap azt közölte a nagyrészvényesekkel: folytatja a tulajdonosi szerkezet vizsgálatát, mert a részvényesek kellő együttműködési készségének hiányában eddig nem sikerült tisztázni a helyzetet. A CIB ellen a jövő héten nyújtja be keresetét a PSZÁF, a jogcím továbbra is ismeretlen.

Bizonytalan maradt a BorsodChem mára tervezett rendkívüli közgyűlése körüli helyzet, mivel a Pénzügyi Szerevezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a nagyobb részvényesek tegnapi találkozóján nem született semmiféle megegyezés. A találkozón a BorsodChem összes közismert részvényese képviseltette magát, a cég vezetése azonban nem volt jelen.
Szász Károly, a felügyelet elnöke bejelentette: nem teljesült az a tavaly novemberi felügyeleti határozat, mely a BorsodChemet a tényleges tulajdonosi struktúra feltárására szólította fel. Ezt azzal magyarázta, hogy a részvényesek együttműködési készsége nem volt megfelelő szintű. A PSZÁF mindaddig folytatja a vizsgálatot, amíg a törvénysértés gyanúja fennmarad -- tette hozzá.
Több elemző szerint ez azt jelentheti, hogy a mai közgyűlést nem fogják megtartani, hiszen a tavaly november 24-re összehívott plénumot is arra hivatkozva fújták le, hogy időt adjanak a felügyeleti határozat végrehajtására. A PSZÁF tegnap ismét arra szólította fel a részvényeseket, hogy a kérdésekre adott érdemi válaszokkal segítsék a valós tulajdonosi struktúra feltárását.
Szász Károly ismételten leszögezte: a BorsodChem körüli bizonytalan helyzet megszüntetését az szolgálná, ha "a jól körülhatárolható érdekcsoport" nyilvános vételi ajánlatot tenne a kisebbségi részvényeseknek, vagy részvényei eladásával elhagyná a társaságot.
Tegnap lényegében egyértelművé vált, hogy a PSZÁF csak a közgyűlés után -- valószínűleg a jövő héten -- indítja meg a BorsodChem részvényeinek 24,8 százalékát birtokló CIB Bank elleni peres eljárást. Mindenképpen benyújtjuk a bank elleni keresetet -- mondta lapunknak Gulácsi Ferenc, a PSZÁF szóvivője.
Mivel a per jogcíme továbbra sem ismert, így a CIB a közgyűlésen való szavazással annak a veszélynek teszi ki magát, hogy a PSZÁF pernyertessége esetén szavazatai visszamenőleges hatállyal érvénytelenné válnak. Lapzártánkig a pénzintézetnél nem nyilatkoztak arról, hogy egyáltalán részt kívánnak-e venni a mai közgyűlésen.
A közgyűlés megtartása mellett érvelt viszont egy tegnapi sajtótájékoztatón a -- közvetlenül és közvetve -- 16,8 százalékos részesedéssel rendelkező Vienna Capital Partners (VCP). Szerintük ez szükséges ahhoz, hogy a menedzsment a BorsodChem normális üzletmenetére koncentrálhasson. Heinrich Pecina, a VCP vezetője elmondta: a közgyűlésen az osztrák olajvállalat, az OMV egy korábbi igazgatósági tagját, Georg Stahlt jelölik a BorsodChem igazgatóságába. Pecina azt is közölte: nem zárja ki, hogy valamikor felvásárlási ajánlatot tegyenek a BC többi részvényesének megfelelő feltételek teljesülése esetén.

Értesüléseink szerint lapzártánk után még mindig történhetett olyan fejlemény, mely a közgyűlés kimenetelét befolyásolhatta: a BorsodChem vezetői é akik a PSZÁF-találkozón nem vettek részt é ugyanis este találkozóra hívták össze a cég nagyrészvényeseit.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.