Az idén várhatóan csak 77,3 millió barrel lesz a világ átlagos napi nyersolajkereslete -- jelentette a Bloomberg a Nemzetközi Energiaügynökségre (IEA) hivatkozva. Ez még mindig 1,7 millióval nagyobb az 1999. évinél, de 200 ezer barrellel kevesebb az IEA múlt havi, már csökkentett előrejelzésénél. Ezen belül az OPEC-olajok iránti napi igényre vonatkozó becslését is 300 ezer barrellel -- 27,5 millióra -- tovább mérsékelte a 25 ipari országot tömörítő OECD energiapiaci figyelő- és tanácsadó szerve.
Ám hiába lassul az összkereslet bővülése, mégis nehézségbe ütközhet az, hogy biztonságos szintre feltöltsék a felhasználói olajkészleteket. Az OECD-országok készletei novemberben 700 ezer barrellel bővültek, de összességében így is több mint 200 millióval elmaradtak a két évvel korábbi, azaz az OPEC-kínálat 1999. évi nagy csökkentése előtti "békebeli" szinttől.
Az OPEC-en kívüli országok várható idei átlagos napi termelését ugyanis egyelőre csak százezer barrellel (46,8 millióra) lehetett felfelé módosítani, miközben a világpiac mintegy 40 százalékát uraló olajkartell valószínűleg jelentősen szűkíti kínálatát.
A február 1-jétől az év végéig szóló szerdai döntés szerint napi 1,5 millió barrellel, azaz 5,6 százalékkal csökken a kartell napi termelési összkvótája. Már ez is komoly kínálatszűkítéssel jár, még ha a tényleges termeléscsökkentés várhatóan ennél kisebb is lesz. Az OPEC-vezetők azonban nem rejtették véka alá, hogy szükség esetén márciusban újabb jelentős, valószínűleg egymillió barreles további kvótacsökkentéssel igyekszenek majd a barrelenként 25 dolláros átlagos referenciaáruk, azaz a szokásosan még magasabb tőzsdei árfolyam tartósítását elérni.
Az OPEC-ülés előtt újra gyors növekedésnek indult nyersolajárak mégis megtorpantak a múlt héten. Egyrészt a megszületett döntéssel már eleve számolt a piac, másrészt februárban az utóbbi két hónaphoz képest akár bővülhet is az összkínálat. A kvótaszűkítésből kihagyott Irak exportja ugyanis február elejére megközelítheti a szokásos napi 2,2 millió barrel körüli szintet. (A bagdadi mesterkedések miatt a kivitel november végétől hosszabb időre leállt, és eddig az idén sem volt számottevő.) Emellett a gyengülő keresleti prognózis is fékezőleg hatott az árakra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.