BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Márciusban újrakezdik

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) februártól 1,5 millió barrellel csökkenti napi termelési kvótáját. A mérsékeltebb szaúdi javaslatot elfogadó határozat hírére gyengülni kezdtek a nyersolajárak. A negatív trend folytatódása esetén márciusban újabb korlátozás lehetséges.

Az OPEC-miniszterek tegnap egyhangúlag döntöttek arról, hogy a kvótamegállapodásokban részt vevő tíz tagállam napi össztermelését 5,6 százalékkal -- másfél millió barrellel -- napi 25,2 millió barrelre szűkítik februártól, egyelőre az év végéig bezárólag. (Esetleges egymilió barreles további csökkentésre legközelebb a március 16-i soros miniszteri értekezleten kerülhet sor.) A kartell ily módon kívánja az olaj piaci jelzőárát a 25 dolláros szint közelében tartani és az 1998. évi nagy erózió megismétlődésének lehetőségét kizárni.
A hosszabb szünetet követő újabb szűkítés hatásosságát fokozandó az OPEC felhívást fog intézni a többi olajtermelő országhoz, hogy ne növeljék a kivitelüket a kieső világpiaci kínálat pótlására. Emellett az OPEC-vezetők arra számítanak, hogy a korábbi együttműködéshez hasonlóan a független Omán és Mexikó most is csökkenti termelését.
A korlátozó döntés végül is megszületett az USA és az Európai Unió minden igyekezete ellenére, ugyanakkor mégis viszonylag mérsékeltnek mondható. Az Irán vezette miniszteri albizottság ugyanis először 1,7 millió barreles csökkentést javasolt. Ráadásul az elemzők szerint a tényleges napi kínálatkiesés a másfél millió barrelnél is kisebb lesz, hiszen több tagország már eddig is a kvótája alatt termelt. Az idén több mint 10 százalékkal duzzadt árak ezért újra megindultak lefelé a megállapodást követően -- jelentette a Bloomberg és a Reuters. A barrelenkénti frontjegyzések Londonban (brent) 25, New Yorkban 30 dollár alá süllyedtek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.